incepator!!!

Va salut!

Sunt novice si totodata sunt de scurt tip sunt coleg cu voi pe site.

Niste prieteni mi-au dat un microb de care nu am putut scapa(pescuitul).
Datorita microbului mi-am cumparat si o barcuta sessa trimaran 3,60L cu 1,50l. Am un yamaha de 25 hp in 2t. Peridocul e in lucru cu un progres de 40%.
Sunt in cautare de doua manse de yamaha+cabluri pt una.

Am o curiozitate. As vrea sa ies pe mare la vara si am nevoie de ceva sfaturi pt navigare(am o teama la valuri:D).

Orice sugestie sau sfat este binevenita. Multumesc!
 
Cred ca ar trebui sa incepi cu permisul........si daca ai motor de 25 HP mai trebuie si inmatriculare....complicat.Pentru manse Yamaha inceaca pe PROBARCA si cauta motowizard..e un tip din Arad care are multe piese
 
Permisul in primul rand pentru mare! Aici dai de politia de frontiera si capitania care te ard rau. unde la mare, la Mangalia ne putem intalni, dar trebuie barca inmatriculata, mers la politia de frontiera pentru un permis de navigatie in apele de frontiera( nu costa, dar trebuie sa declari acolo tot), la fiecare iesire se anunta politia prin telefon sau statie scopul di durata( pentru pescuit atunci cand iei avizul duci copie si dupa permisul de pescuit, pe langa copie BI permis navigatie C, D, carnet barca). Cat despre barca, la 3,6 m nu are nici o legatura cu marea( eu am avut un papuc de 4,5 cu 50 cp si pe carnetul barcii nu mi-a trecut nici macar o mila marina- doar ape interioare, aici intra si Dunarea). Vezi unde inmatriculezi barca daca la trimaran iti da ceva mile costier!
 
Eu am fost neatent , aveam buletin de pitesti si ala a crezut ca o duc pe Vidraru! si sa schimb trebuie schimbat carnetul deci alti 1500 ron.. oricum nu mergeam prea departe, eram foarte atent sa anunt fiecare iesire, si nu am avut probleme cu ei.
 
Va multumesc pentru raspunsuri.

Permis am categoria D si C dar barca am inscris-o doar la primarie.
Daca ii pun 20 cp la fel va trebui sa anunt cand vreau sa ies pe mare?
Referitor la mansa am gasit la cineva o yamaha 701. Nu stiu mai nimic despre ea. Ce dezavantaje am daca o cumpar?
 

Back
Sus