VELIER MODIFICAT

Un fost velier cumparat din Ungaria....fabricat in UKRAINA (ASSOL 10) la care i-am pus un motor de 9,9 4T Mercury.si care atinge fabuloasa viteza de ...12 km-ora cu patru persoane pe apele de pe KETESKOROS in Ungaria:eek:
 

Atașamente

  • BARCA3a.JPG
    BARCA3a.JPG
    61.7 KB · Vizualizări: 144
  • BARCA4.jpg
    BARCA4.jpg
    73.4 KB · Vizualizări: 117
  • BARCA5.jpg
    BARCA5.jpg
    73.7 KB · Vizualizări: 124
  • BARCA6.jpg
    BARCA6.jpg
    83.9 KB · Vizualizări: 110
IMAGINI DIN UNGARIA

O zona foarte OK pentru navigatie.......pescuit....relaxare.....cu preturi ok........o luna in debarcader costa aprox 90 lei pt o barca de 5,6 metri
 

Atașamente

  • danfok7.jpg
    danfok7.jpg
    3.7 KB · Vizualizări: 40
  • danfok6.jpg
    danfok6.jpg
    4.3 KB · Vizualizări: 34
  • danfok5.jpg
    danfok5.jpg
    4.3 KB · Vizualizări: 40
  • danfok4.jpg
    danfok4.jpg
    3.7 KB · Vizualizări: 57
  • danfok3.jpg
    danfok3.jpg
    1.6 KB · Vizualizări: 61
  • danfok2.jpg
    danfok2.jpg
    5.4 KB · Vizualizări: 60
  • danfok.jpg
    danfok.jpg
    4.8 KB · Vizualizări: 69
  • PE CRIS IN UNGARIA.jpg
    PE CRIS IN UNGARIA.jpg
    42.6 KB · Vizualizări: 45
Am scos suportul de catarg,in partea din spate am pus suportul de motor,instalatia electrica in interiorul cabinei....in prezent lucrez la un al doilea supot de motor pentru motorul auxiliar,cei drept foarte mic de 2 hp dar duce velierul ...si mai am de lucru in iteriorul cabinei care dupa sezonul de vara a fost dezechipata in intregime.Desigur ca nu am facut toate aceste operatii de unul singur,dar in masura in care am timp lucrez si eu.Acum de exemplu caut un material pe care sa-l pun in locul plutei care era peste o parte din cabina.
atasez o poza cu perioada de vara
 
Asa arata in vara cand aram la debarcaderul Danfok la aprox 40 km de la granita
 

Atașamente

  • BARCA 10.jpg
    BARCA 10.jpg
    25 KB · Vizualizări: 129
Pozele din Ungaria par foarte frumoase insa nu se prea vede nimic in ele pentru ca sint mult prea mici, chiar si in varianta expandata! :)

Dupa umila mea parere, nu ai nevoie de doua motoare pe o asemenea barca. Este o barca de deplasament si nu vei obtine prea usor :) performante demne de invidiat in privinta vitezei. :) Este de ajuns un singur motor de 6 cai (frumosi ...:) ) si barca se va misca decent, cu viteza de 12 km/h, mentionata de tine. Un motor auxiliar de 2 cai ar fi util daca motorul principal ar fi de vreo 30 - 40 de cai si ar consuma prea mult chiar si la relanti. Dar asa, de la 10 (si mai ales de la 6 ...) cai diferenta de consum nu este chiar asa mare ca sa merite toata bataia de cap cu instalarea si manevrarea celui de-al doilea motor.

Uite aici un site interesant care iti calculeaza destul de exact puterea necesara pentru a obtine o anumita viteza, in functie de tipul barcii, lungimea la linia de plutire si greutatea barcii.

Pentru barca ta, de deplasament, am introdus valorile de 6 m la linia de plutire si 800 kg greutate (obtinute ochiometric, din poze). Daca te joci un pic cu cifrele vei observa ca pentru o crestere a vitezei pina la 15 km/h (plus 25 %) ai nevoie de o crestere a puterii pina la 30 CP (plus 200 %). Viteza teoretica a barcii tale este pe la 6 noduri, adica 11 km/h. Pentru aceasta ai avea nevoie de vreo 4 cai. Ca sa fii sigur si in caz de vint sau curent puternic poti folosi un 6 sau 8 cai. Sau cei 10 cai pe care-i ai deja.

Eu am o barca de 6,4 m la linia de plutire si 1200 kg greutate, velier, cu un motor de 10 CP. Folosesc motorul la maxim 50% din turatie (echivalentul a 6 CP) si am un consum mediu de 1,8 l / ora. Barca merge astfel cu vreo 6 noduri. Daca vreau 7 noduri (plus 15% ) trebuie sa folosesc toti cei 10 CP ai motorului (plus 100 %) cu un consum pe masura. Asta am verificat personal, cu GPS-ul in mina, nu e numai din calcule. :)
 
Ultima editare:
Ai dreptate dar, al doilea motor este necesar pentru ca in Delta Tisei nu am voie sa intru cu motor mai mare de 5 hp.Am uitat sa spun ca intentionez ca anul acesta sa merg si pe Tisza -din Oradea pina in TISZAFURED am doar 132 km.In Oradea exista o comunitate de barcagii.......mica ce-i drept dar beneficiem la maxim de tara vecina si de faptul ca la doar 80 km de Oradea sau 45 km de Salonta exista debarcadere mai mici sau mai mari.Recunosc ca eu sunt incepator fiind doar la a doua barca si nu am o mare experienta in ale barcilor, si nici de pescuit nu m-am apucat dar sper sa ma apuc anul acesta.Fantastic pentru mine este peisajul de pe Cris dau Tisza.....in toate anotimpurile ......si linistea deplina si ordinea de acolo....asta fara sa le fac reclama ..eu nu stiu maghiara.
 
Ultima editare:
Scuze, am mai modificat ceva pe acolo in timp ce scriai raspunsul. Daca te plimbi numai pe ape statatoare (sau cu un curent minim) cred ca poti folosi linistit un singur motor de 5 cai.
 
Incerc sa postez o harta cu Delta Tisei .....daca reusesc
 

Atașamente

  • harta tisza 2a.jpg
    harta tisza 2a.jpg
    43.2 KB · Vizualizări: 64
Ai dreptate vis a vis de motorul de 5 HP dar mai exista o problema care ma preocupa .Pe Cris distanta dintre debarcadere este destul de mare 20 -25 de km si daca cumva raman in pana de motor este destul de greu sa ma intorc la baza.Pe Tisa nu sunt probleme deoarece sunt multe debarcadere (13 numai in zona TISZAFURED).........dar exista si restrictia de 5 HP.iar in unele zone nici macar nu ai voie cu motoare cu ardere decat cu cele electrice.......
Multumesc oricum pentru faptul ca ma bagati in seama ...eu fiind chiar "ultraincepator" in ale barcuitului. :) dar enervant de dornic sa invat....
 
Cu derivorul ce ai facut? Daca vrei sa folosesti velierul numai ca motocruiser, ai putea sa te gandesti sa elimini toata greutatea de sub barca.
In cazul acesta un motor de 5 CP te-ar putea impinge la deplasament. Cum zicea Pelicanul, suprafata expusa vantului e singura problema. Altfel 5 CP sunt mai mult decat suficienti pentru V max deplasament.
Daca elimini derivorul lestat, ar trebui sa te gandesti la construirea unei chile, care sa iti dea stabilitate pe directie. Asta se leaga cu cele de mai sus.
Ai pastrat carma, sau ai asezat motorul central in locul acesteia?

Nu iti trebuie doua suporturi de motor. E ca si nu ai face doua gauri un usa, una pt catel si una pt pisica :) Motoarele, daca sunt cu cizme egale ca lungime pe poti inlocui in caz de necesitate pe acelasi suport. Operatiunea ia mai putin de un minut.

O ancora solida (nu neaparat grea dar cu un design eficient pentru substrat) te poate scoate din multe probleme.
 
Ultima editare:
Nu m-am gandit sa scot derivorul pentru ca ar fi prea dificil si mult de munca ,dar, ce-i drept ma incurca putin la pescaj .In schimb este foarte stabila si pot sa ma duc pana la prova fara sa am probleme cu inclinarea barcii.Vis a vis de al doilea suport de motor ai dreptate cu ....catelul si pisica dar problema este ca DACA...vesnicul DACA se strica motorul pe apa este greu de scos la cele 35-40 de kg cat are el ...ma refer la scos direct cu barca pe apa..Muitumesc daca ma ajuti cu o idee de ancora....

In poza din lateral se vede derivorul care ma duce la un pesca de aprox 65 cm
 
POZA DIN TRIBORD SI DIN PUPA

Nu m-am gandit sa scot derivorul pentru ca ar fi prea dificil si mult de munca ,dar ce-i drept ma incurca putin la pescaj .In schimb este foarte stabila si pot sa ma duc pana la prova fara sa am probleme cu inclinarea barcii.Vis a vis de al doilea suport de motor ai dreptate cu ....catelul si pisica dar problema este ca DACA...vesnicul DACA se strica motorul pe apa este greu de scos la cele 35-40 de kg cat are el ...ma refer la scos direct cu barca pe apa..Muitumesc daca ma ajuti cu o idee de ancora....

In poza din tribord se vede derivorul care ma duce la un pescaJ de aprox 65 cm.
Mai am si problema de acces in unele zone din Delta Tisza unde asa cum am mai spus nu am voie cu motor mai mare de 4 KW si politia lor este pe apa permanent incepand cu 1 mai pana la sf de noiembrie.La inceput am avut un papuc cu mor de 20 CP in 2T ....si mi-a fost suficient sa-mi explice (foarte politicos )unul dintre politisti ca lumea vine la pescuit si la liniste ....nu sa-mi auda mie motorul disperat incercand sa scoata vreo 34 km pe ora.....sigur pe urma am aflat ca sunase un pescar.Asta de intampla pe KETESKOROS la debarcaderul Danfok.M-am linistit de tot...
 

Atașamente

  • BARCA5.jpg
    BARCA5.jpg
    73.7 KB · Vizualizări: 57
  • BARCA6.jpg
    BARCA6.jpg
    83.9 KB · Vizualizări: 55
Ultima editare:
.... Muitumesc daca ma ajuti cu o idee de ancora....

Ce fel de ancora? Pentru ridicat motorul sau pentru ancorare pur si simplu?

Daca e vorba de ancorarea barcii ti-ar trebui o ancora tip plug, e buna cam pentru orice fund (al apei, normal :) ). Uite un model aici Tu ai avea nevoie de cea mai mica de acolo, sau chiar mai mica, pe la 6 - 7 kg. Asta am pus-o de model, daca nu gasesti una de cumparat, ai putea sa confectionezi ceva. O alternativa buna pentru cei din vestul tarii este magazinul Allroundmarine din Viena sau de la Balaton. Uite aici catalogul https://www.dropbox.com/s/54gv9jzscmmz3e6/katalog2012_web.pdf?dl=0

Pentru un fund plin de cioate sau bolovani se poate folosi o ancora cu gheare, modelul de aici http://www.barcaholic.ro/f5/barca-mea-de-pescuit-4212-4.html postul nr 32 (adila) sau postul 29 / pag 3 (pelicanul). Fata de ceea ce am scris acolo, mai trebuie adaugat ca teava e bine sa fie umpluta cu plumb (topit si turnat acolo) sau cu beton (turnat in teava si lasat sa se intareasca).
 
Ultima editare:
Nu m-am gandit sa scot derivorul pentru ca ar fi prea dificil si mult de munca ,dar ce-i drept ma incurca putin la pescaj .In schimb este foarte stabila si pot sa ma duc pana la prova fara sa am probleme cu inclinarea barcii.Vis a vis de al doilea suport de motor ai dreptate cu ....catelul si pisica dar problema este ca DACA...vesnicul DACA se strica motorul pe apa este greu de scos la cele 35-40 de kg cat are el ...ma refer la scos direct cu barca pe apa..Muitumesc daca ma ajuti cu o idee de ancora.....

Ancora Bruce, una de 5 kg este extrem de buna pentru ce ai tu....ba chiar supradimensionata :) . Am folosit cu succes acest tip de ancora in fund malos, nisipos, pietros. Mi s-a parut o ancora cu intrebuintari multiple.

Pescajul de 65 cm este unul mic, nu cred sa ai probleme. Abia iti trece cu o palma de genunchi :)

http://motoarebarci.ro/ancora-otel-galvanizat-ro.html

http://www.epixmarine.ro/ancora-dunare-curent-barca-Bruce
 
Ultima editare:
Am simtit eu ceva..........asa ca azi mi-am comandat o ancora Bruce de la Epixmarine .....3.5kg plus altele .....si altele(depasesc bugetul :iupi:dar pasiunea le depaseste pe toate).Multumesc pentru ajutor
 
Am simtit eu ceva..........asa ca azi mi-am comandat o ancora Bruce de la Epixmarine .....3.5kg plus altele .....si altele(depasesc bugetul :iupi:dar pasiunea le depaseste pe toate).Multumesc pentru ajutor


Daca ancora e mai mititica pune si vreo doi metri de lant.
Problema cu ancorele astea e ca desi sunt excelente si bruce lucreaza pe orice substrat, trebuie sa lasi ceva linie ca sa lucreze. Cum tu mergi pe rau, s-ar putea sa nu ai luxul asta. Eu personal mi-as lua (si) o ancora ciuperca de vreo 10 -12 kg. Pentru cazul in care vrei sa intepenesti pe loc. Se termina benzina si vantul te impinge in mal, etc etc.

In fine, numai tu poti sa hotarasti daca e cazul.
 
Mai am o ancora tip umbrela ce-i drept mica dar am incercat si tine .....si mai am si o ancora tip ... pescar pe KETESKOROS adica ciment turnat intr-o galetusa de ketchup foarte eficienta dar cam uratica...oricum am primit-o cu barca.Am luat si lant ......si ocheti....mai lipseste primavara.
Multumesc .
 

Back
Sus