Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 10 of 36

Topic: VELIER MODIFICAT

Default VELIER MODIFICAT

Un fost velier cumparat din Ungaria....fabricat in UKRAINA (ASSOL 10) la care i-am pus un motor de 9,9 4T Mercury.si care atinge fabuloasa viteza de ...12 km-ora cu patru persoane pe apele de pe KETESKOROS in Ungaria
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate BARCA3a.JPG‎   BARCA4.jpg‎   BARCA5.jpg‎   BARCA6.jpg‎  

Default IMAGINI DIN UNGARIA

O zona foarte OK pentru navigatie.......pescuit....relaxare.....cu preturi ok........o luna in debarcader costa aprox 90 lei pt o barca de 5,6 metri
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate danfok.jpg‎   danfok2.jpg‎   danfok3.jpg‎   danfok4.jpg‎   danfok5.jpg‎   danfok6.jpg‎   danfok7.jpg‎   PE CRIS IN UNGARIA.jpg‎  

Senior Member
    Locația
    Mangalia
    Posturi
    160

ce ai modificat la el?

Am scos suportul de catarg,in partea din spate am pus suportul de motor,instalatia electrica in interiorul cabinei....in prezent lucrez la un al doilea supot de motor pentru motorul auxiliar,cei drept foarte mic de 2 hp dar duce velierul ...si mai am de lucru in iteriorul cabinei care dupa sezonul de vara a fost dezechipata in intregime.Desigur ca nu am facut toate aceste operatii de unul singur,dar in masura in care am timp lucrez si eu.Acum de exemplu caut un material pe care sa-l pun in locul plutei care era peste o parte din cabina.
    atasez o poza cu perioada de vara

Asa arata in vara cand aram la debarcaderul Danfok la aprox 40 km de la granita
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate BARCA 10.jpg‎  

6.  

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.032

Pozele din Ungaria par foarte frumoase insa nu se prea vede nimic in ele pentru ca sint mult prea mici, chiar si in varianta expandata!

Dupa umila mea parere, nu ai nevoie de doua motoare pe o asemenea barca. Este o barca de deplasament si nu vei obtine prea usor performante demne de invidiat in privinta vitezei. Este de ajuns un singur motor de 6 cai (frumosi ... ) si barca se va misca decent, cu viteza de 12 km/h, mentionata de tine. Un motor auxiliar de 2 cai ar fi util daca motorul principal ar fi de vreo 30 - 40 de cai si ar consuma prea mult chiar si la relanti. Dar asa, de la 10 (si mai ales de la 6 ...) cai diferenta de consum nu este chiar asa mare ca sa merite toata bataia de cap cu instalarea si manevrarea celui de-al doilea motor.

Uite aici un site interesant care iti calculeaza destul de exact puterea necesara pentru a obtine o anumita viteza, in functie de tipul barcii, lungimea la linia de plutire si greutatea barcii.

Pentru barca ta, de deplasament, am introdus valorile de 6 m la linia de plutire si 800 kg greutate (obtinute ochiometric, din poze). Daca te joci un pic cu cifrele vei observa ca pentru o crestere a vitezei pina la 15 km/h (plus 25 %) ai nevoie de o crestere a puterii pina la 30 CP (plus 200 %). Viteza teoretica a barcii tale este pe la 6 noduri, adica 11 km/h. Pentru aceasta ai avea nevoie de vreo 4 cai. Ca sa fii sigur si in caz de vint sau curent puternic poti folosi un 6 sau 8 cai. Sau cei 10 cai pe care-i ai deja.

Eu am o barca de 6,4 m la linia de plutire si 1200 kg greutate, velier, cu un motor de 10 CP. Folosesc motorul la maxim 50% din turatie (echivalentul a 6 CP) si am un consum mediu de 1,8 l / ora. Barca merge astfel cu vreo 6 noduri. Daca vreau 7 noduri (plus 15% ) trebuie sa folosesc toti cei 10 CP ai motorului (plus 100 %) cu un consum pe masura. Asta am verificat personal, cu GPS-ul in mina, nu e numai din calcule.
    Last edited by pelicanul; 10 Jan 2015 at 07:33 PM.

Ai dreptate dar, al doilea motor este necesar pentru ca in Delta Tisei nu am voie sa intru cu motor mai mare de 5 hp.Am uitat sa spun ca intentionez ca anul acesta sa merg si pe Tisza -din Oradea pina in TISZAFURED am doar 132 km.In Oradea exista o comunitate de barcagii.......mica ce-i drept dar beneficiem la maxim de tara vecina si de faptul ca la doar 80 km de Oradea sau 45 km de Salonta exista debarcadere mai mici sau mai mari.Recunosc ca eu sunt incepator fiind doar la a doua barca si nu am o mare experienta in ale barcilor, si nici de pescuit nu m-am apucat dar sper sa ma apuc anul acesta.Fantastic pentru mine este peisajul de pe Cris dau Tisza.....in toate anotimpurile ......si linistea deplina si ordinea de acolo....asta fara sa le fac reclama ..eu nu stiu maghiara.
    Last edited by TOPOGRAF; 26 Dec 2019 at 09:27 PM.

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.032

Scuze, am mai modificat ceva pe acolo in timp ce scriai raspunsul. Daca te plimbi numai pe ape statatoare (sau cu un curent minim) cred ca poti folosi linistit un singur motor de 5 cai.

Incerc sa postez o harta cu Delta Tisei .....daca reusesc
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate harta tisza 2a.jpg‎  

Ai dreptate vis a vis de motorul de 5 HP dar mai exista o problema care ma preocupa .Pe Cris distanta dintre debarcadere este destul de mare 20 -25 de km si daca cumva raman in pana de motor este destul de greu sa ma intorc la baza.Pe Tisa nu sunt probleme deoarece sunt multe debarcadere (13 numai in zona TISZAFURED).........dar exista si restrictia de 5 HP.iar in unele zone nici macar nu ai voie cu motoare cu ardere decat cu cele electrice.......
    Multumesc oricum pentru faptul ca ma bagati in seama ...eu fiind chiar "ultraincepator" in ale barcuitului. dar enervant de dornic sa invat....

Page 1 of 4 1234 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Velier mic de tot
    de Geom īn topicul Yachturi, Veliere, Navigatie
    Răspunsuri: 44
    Ultimul post: 20 Jan 2016, 03:01 PM
  2. Velier de 25-30 m
    de guru īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 95
    Ultimul post: 28 Oct 2014, 12:39 AM
  3. velier 4,5m
    de blackweed īn topicul Veliere