Black Sea International Regatta 2009

Ziele acestea s-a desfasurat "Black Sea International Regatta 2009". Am dorit sa aflu cat mai multe informatii, neputand sa fiu prezent fizic acolo, dar pe siteul oficial inca nu s-au afisat prea multe (informatii la "cald"). Ma asteptam sa gasesc aici ceva. Poate furniza cineva cate ceva? Pareri? Foto?
 
Da , a fost o regata foarte frumoasa , felicitari organizatorilor ! Aproximativ 32 yachturi participante din Romania , Ukraina si Bulgaria , 3 zile superbe de concurs , vreme buna , petreceri si voie buna . Competitivitate la cote maxime , volte rapide , inima cat un purice la incrucisari de drumuri si tot arsenalul de tehnici de concurs .

Mai multe poze in curand .
 

Atașamente

  • Picture 040.jpg
    Picture 040.jpg
    189 KB · Vizualizări: 67
  • Picture 039.jpg
    Picture 039.jpg
    152.4 KB · Vizualizări: 56
  • Picture 083.jpg
    Picture 083.jpg
    196.4 KB · Vizualizări: 67
Ultima editare:
regata balcik

arbitrajul excelent sponsori aproape inexistenti desi se stia cu o saptamanainainte ca se vor retrage una peste alta a fost frumos chiar daca ne au zapacit bulgarii in curand postez si poze ,precum si un filmulet sa vad daca se incarca ciobanu marian skyper Maria
 

Atașamente

  • DSC06875.jpg
    DSC06875.jpg
    42.7 KB · Vizualizări: 40
  • DSC06873.jpg
    DSC06873.jpg
    37.3 KB · Vizualizări: 45
Ziele acestea s-a desfasurat "Black Sea International Regatta 2009". Am dorit sa aflu cat mai multe informatii, neputand sa fiu prezent fizic acolo, dar pe siteul oficial inca nu s-au afisat prea multe (informatii la "cald"). Ma asteptam sa gasesc aici ceva. Poate furniza cineva cate ceva? Pareri? Foto?


Rezultatele au fost deja afisate la www.blacksearegatta.com.
Daca doresti poze, sau alte informatii, nu este mai simplu sa scrii la sail@ycr.ro? (datele de contact sunt pe site...)
PS Robert - multumim frumos, in total au fost 34 participanti.
 

Atașamente

  • Allegro - Black Sea Regatta 2009 (89).jpg
    Allegro - Black Sea Regatta 2009 (89).jpg
    60.5 KB · Vizualizări: 33
  • Black_Sea_Regatta_2009_1037.jpg
    Black_Sea_Regatta_2009_1037.jpg
    67.3 KB · Vizualizări: 35
  • Black_Sea_Regatta_2009_1041.jpg
    Black_Sea_Regatta_2009_1041.jpg
    72.7 KB · Vizualizări: 30
  • Black_Sea_Regatta_2009_1403.jpg
    Black_Sea_Regatta_2009_1403.jpg
    47.2 KB · Vizualizări: 34
  • bluemarine.jpg
    bluemarine.jpg
    46.5 KB · Vizualizări: 34
  • Black_Sea_Regatta_2009_2051.jpg
    Black_Sea_Regatta_2009_2051.jpg
    67.9 KB · Vizualizări: 30
  • Black_Sea_Regatta_2009_1095.jpg
    Black_Sea_Regatta_2009_1095.jpg
    59.9 KB · Vizualizări: 33
  • Black_Sea_Regatta_2009_1087.jpg
    Black_Sea_Regatta_2009_1087.jpg
    50.2 KB · Vizualizări: 26
curiozitate

Poate sa imi detalieze si mie cineva cum de a fost organizarea asa de buna cu Bora, o bavarie cruisig parca, dupa cate stiu eu, la clasa de racere ? chiar si Indigo, e racer ? dubios. Dar....dumnezeu actioneaza pe cai nebanuite :))
 
penibil si jenant

Poate sa imi detalieze si mie cineva cum de a fost organizarea asa de buna cu Bora, o bavarie cruisig parca, dupa cate stiu eu, la clasa de racere ? chiar si Indigo, e racer ? dubios. Dar....dumnezeu actioneaza pe cai nebanuite :))

Vom evita ca de obicei sa-i raspundem lui Adrian.N, care in afara de "fitile" si simularea lipsei de informatii (si de minime cunostinte apropo de sistemele de rating/handicap) nu produce altceva pe acest forum - pe mare cu atat mai putin.

Ii dorim mult succes in activitatea, comunista de altfel, pe care i-au trasat-o stapanii de la clubul de profil, dar care nu are nici o legatura cu yachting-ul.
 
adrian n.

amice, imi e greu sa comentez ineptziile, asa ca....no comments :)

Nu suntem amici cu adrian.n, nici cu cei pe care ii slujeste.

Nu vorbim nici cu TZ, indiferent de magariile la care asistam si care
nu dovedesc in fapt decat lipsa unei minime morale care speram ca a existat
candva, desi in acest caz ne indoim.
 
pluralul majestatzii sale :)

Cum ziceam, amice, esti grav in balarii, trebuie sa existe si cei ca tine, macar de exemplu, "asa NU" :)) Cat despre ceea ce are sau nu legatura cu yachtingul, la mine e hobby, altzii se cred profesionisti. Continua sa postezi la plural, ca ma amuza :)
 
hobby-ul de slujitor

Cum ziceam, amice, esti grav in balarii, trebuie sa existe si cei ca tine, macar de exemplu, "asa NU" :)) Cat despre ceea ce are sau nu legatura cu yachtingul, la mine e hobby, altzii se cred profesionisti. Continua sa postezi la plural, ca ma amuza :)

exista intr-adevar unii care s-au nascut cu acest hobby - de slujitor, dar din pacate pentru ei, nici macar nu mai servesc o "majestate" reala, ci un simulacru. e-adevarat, nici slujitorii nu mai sunt ce au fost o data - macar pe vremuri mai aveau niste cunostinte altfel nu erau promovati in aceasta pozitie.
in ziua de azi, te descurci cu ce gasesti. asa cum se vede dealtfel.
 
Neplacut....

Foarte incantat pana acum, sa gasesc pe acest site oameni pasionati, schimburi de idei, chiar si discutiile in contradictoriu sustinute cu decenta.

Daca exista o rivalitate reala intre cluburi, sper sa nu ajunga o vendeta intre oameni, si asta ca semn de respect pentru cei ce intra aici animati doar de ce inseamna navigatia . O sugestie personala : nu lasati sa intervina derapaje de la subiectul principal: barcile si navigatia.
 
creieras

Amice, daca o sa te uitzi ca de la o simpla intrebare, ai dat drumul la refularile urate ce itzi salasluiesc in cutia craniana, poate o sa realizezi dimensiunea penibilului in care te zbati. Mie imi e indiferent ce potzi si ce nu potzi sa pricepi. Imi este indiferenta si atitudinea de copiator fruntas, nu ai fost in stare sa dai un nume original nici simulcrului de club nici evenimentului "organizat". Hotzia si uratul itzi domina existentza.

P.S.

Cu TZ :))
 
Dragi prieteni, haideti sa schimbam subiectul :), am fost duminica scurt la mare, si era cica o regata, erau cateva veliere in largul portului Tomis, printre care am distins in poze cred Hanse 540 care sta de obicei cu bordul la digul de larg, dincolo de On plonge. Puteti sa ne spuneti si noua ceva despre regata asta?
 

Atașamente

  • DSCF8228.jpg
    DSCF8228.jpg
    31.6 KB · Vizualizări: 41
  • DSCF8235.jpg
    DSCF8235.jpg
    36.1 KB · Vizualizări: 43
Vali, a fost regata Regele Carol I, organizata de YCRR avand coeficient ORC, au fost 3 clase de ambarcatiuni si daca vrei pot sa itzi dau si detaliile de clasament.
at despre ACEA HANSE....e belea mare cu ea, ne dadeam cu Alexandra pe mare si a trecut pe langa noi de ziceai ca e avion. E belea, ce mai, de departe cea mai cool barca din Romanica. Cred ca bate si pe Ann si pe Magic Time, poate doar Simina sa se tina asa un pic mai tare, deh, catarg de carbon. Am vazut "Barcutza" cand au adus-o , atat pe autostrada cat si pe dig pana sa o puna pe apa, man , opera de arta, nu alta. :)
 
De acord Adi, dar la 54 de picioare e de inteles de ce e asa agila. E a 3-a barca din poza a 2-a, dupa ce am marit poza i-am recunoscut silueta. Daca ne gandim ca patronul Hanse e si el velist racer, mai mult ca sigur ca a bagat ce-i mai bun in barcile lui, dar si scorul e corespunzator ;). Ce-i ciudat e ca la Belona toate barcile stateau cuminti la cuibar, numai niste cocalari cu o troaca motorizata baraiau linistea, dar mai tarziu, pe la 3, a aparut la nord-est o panza, cred ca vreun participant la regata care si-a prelungit duminica pe apa mai spre sud.

Chiar daca m-am uitat la regata de pe mal, a fost foarte frumos, vreme superba, era si un grup de batranei francezi in excursie, care erau extaziati de priveliste, spuneau continuu "mon dieu, c'est magnifique" :). Eu o fugaream pe Cococea, ma mai uitam la iahturi, voiam sa halesc ceva la On plonge, da era cam plin. Ei lasa, chiar daca am ramas numai cu uitatu, e bine ca inca sunt copchil, mai am timp sa halesc mamaliga cu scrumbie pana am sa particip si eu la vreo regata cu vreun velier vulcanizat :).
 
....sau poate cu un velier...vulgarizat ?:D
(...cu dedicatii amuzante si pasnice pentru mult "iubitii" tai cocalari )
 
Ultima editare:

Back
Sus