Gran Wazoo

Am rezolvat si cu viteza vantului. Dupa cum banuia Florio anemometrul era bineinteles decalibrat. Arata cam jumatate din viteza reala. L-am recalibrat, asa ca acuma tertarolez la 15 noduri. De curiozitate am masurat cata velatura am si imi iese cam 43 mp, adica 22 genovezu si 21 randa. Sunt curios ce viteza o sa am dupa ce curat opera vie si cat de mult o sa pot strange vantul ca se pare ca o sa am ocazia.
Astazi voiam sa ma fac radioamator da nu a fost posibil, nu mai am adresa SUA. Ramane pe alta data, ca examenu astora e asa usor ca il iau si eu.
 
Daca-ti iei o statie de radio pt benzi de radioamatori, este oarecum echivalent cu a avea o statie fixa pentru trafic marin, atat ca si cost cat si ca aufwand(alimentare cu curent, instalarea unei antene, trebuie la ambele variante) deci merita. In caz de pericol iminent poti opera in benzile de radioamatori chiar daca nu ai licenta.
Kenwood, Yaesu (eventual Icom) generatiile mai vechi, sunt la preturi mici dar atentie, sa aiba general coverage receiver, iar emisia sa fie deblocata pt intregul spectru de receptie. Asta pentru ca, unele retele marine (marine networks) in HF sunt undeva deasupra benzilor de radioamatori(7,14,21 MHz) . Unele statii de scurte(HF) mai noi, sunt dotate si cu 1-2 benzi pentru close range 144, 432 MHz). Yaesu857/897 IC718 sunt exemple ce-mi vin in minte. Toate au dimensiuni mici si sunt putin incomode la butonat(Menu) dar isi fac treaba. Nu ma indoiesc ca o sa te informezi . Oricum, o statie este jumatate din treaba, o antena oricat de buna(vertical in lambda/4) trebuie sa aiba RF Ground ca sa functioneze la parametri, iar asta la o coca nemetalica se face intr-un mod foarte specific(Bronze sintered plate sau alte metode ) astfel incat sa ai un contact cat mai bun cu apa. Ma indoiesc ca pe o nava asa mica ai putea pune un dipol multiband(doublet) care sa nu te incurce la navigatie. Daca pot sa te ajut cautand pentru tine informatii, o fac cu placere.
Dca vrei sa cauti singur; Eham.net(forum) este o sursa buna. Pe Marine SSB, Ham Radio, or Both? - Inside Practical Sailor Blog Article am gasit urmatoarele;
"To use marine SSB, your ship needs a marine SSB call sign from the Federal Communication Commission (FCC), called a station license, which is good for 10 years, and also includes your International Maritime Mobile Service Identity number. You will also need to obtain an operator's permit, called the restricted operator permit, a lifetime license to use a SSB marine radio aboard. Cost for both is a total around $200, to the FCC.

"There is no FCC testing required for these marine SSB licenses.

"Your marine SSB will also tune in weatherfax, shortwave broadcasts, marine weather nets, and also tune in ham radio broadcasts.

"If you can't raise the Coast Guard in an emergency, and you are in immediate danger of sinking, or need immediate medical help, radio rules allow you to use ANY frequency to obtain a life-or-death contact. Ham operators will help any station with a mayday call, and ham frequency 14.300 MHz is where maritime hams listen up.

"If you have no interest in playing radio, and tuning around to see what you can pick up from nature's ionospheric skywaves, and only want a long range signal that can get weather and help in an emergency, you do not need to take a ham radio test and become a licensed Amateur Radio Operator. You can chat with fellow sailors on long range SSB ship-to-ship channels, with no ham ticket needed.
Poate in Mexic o fi mai ieftin ?
 
Ultima editare:
Salut Klimm. Teoretic nu am voie cu o statie de radioamatori pe frecventele de HF maritim deoarece nu sunt destul de stabile pe frecventa si interfereaza. De obicei oamenii au o statie marina capabila si de frecventele de radioamatori. Asta daca vrei sa fii legal, practic doar un echipament supersensibil poate detecta faptul ca nu ai o statie oficiala daca folosesti un transciever multiband modern. Momentan cel mai la moda e Icom 802 o statie marina all mode all band cu DSC dar care te rupe la bani, costa cat yachtul meu. Operarea normala e cu antena pe straiul pupa si antenna tuner (alta tona de bani). Impreuna cu un modem Pactor 4 pentru mail toata povestea se dubleaza. Exista si ceva transciever marin chinezesc ieftin da in afara de una bucata adusa de un italian si postata pe youtube sa moara lumea de invidie nu stie nimeni de unde se poate cumpara.
Eu ma gandesc la ceva mai ieftin. Pentru receptie am un radio chinezesc all band, Kaito KA1103 capabil sa aculte si SSB. E cat palma, mere pe baterii, a fost 70 USD pe amazon cu tot cu acumulatori NiCad, casti, long wire antenna si saculet de catifea. Ascult fara probleme toate frecventele cu antena legata la un strai sau sart. Pacat ca l-au facut chinezii sa opereze pe 8V ca altfel il puteam lega direct la bateria barcii, asa trebe sa folosesc bateriile lor.
Pentru transmisie o sa ma limitez din cauza antenei. Din cauza dificultatilor mentionate cu RF Ground si a banilor implicati pentru backstay antenna plus tuner vreau sa folosesc un dipol V inversat. Catargul are 9m si ceva, pot monta un dipol lambda /2 pentru 20m fara probleme si e si destul de sus fata de apa ca sa nu am probleme. Trebe sa masor dar cred ca spre pupa pot monta dipolul pentru 20m si inclinat cu alimentare cu scarita. (pentru V invers trebe coax cu balun ca am catarg de metal). 14.300 MHz e monitorizat 24/7 pentru pacific (vezi 14300.net ) asa ca e ok cu comunicatiile de urgenta. Am loc si pentru dipoli in benzile de 17,15,12 si 10m, deci oportunitati destule pentru DX. Chiar si daca cumpar doua transcievere monobanda unu pentru 20m si unu pentru 10m e ok. Gasesc eu ceva ieftin second. Nu vreau neparat sa raman QRP dar nici sa transmit cu 100W ca omor bateriile. Oricum astea sunt planuri pentru mai incolo, trebe sa fac rost din nou de o adresa de SUA ca sa pot da examenul american. Daca reusesc sa imi pun statie pe barca o sa lucrez tot ce prind, sper sa am propagare si cu romania.
Am descarcat ceva programe pentru linux (am Mint pe calc) si ma gandesc ca poate o sa pot experimenta cu ceva moduri digitale (am si un stick din ala USB pentru receptie), dar deoacamdata studiez problema, ma omoara GRC (programul) nu reusesc cu el, imi trebe ceva mai simplu.
Examenul de radioamatori americani costa 60 RON si se poate da si in mexic, duminica trecuta a fost ultimul pana in noiembrie. Oricum licentele americane mai mici nu sunt recunoscute in europa, dar poate studiez pana iau clasa lor maxima care poate fi echivalata si la noi.
 
OK, vad ca ai primit deja solutia cu regulatorul de la Home made :) Regulatoare se gasesc pt cativa centi.Poate doi conzi de decuplare in/out vor trebui si ei. 10 nF pot ajuta pt o receptie linistita dar daca merge si generatorul, ceva masuri Rfi/EMI mai serioase ar putea fi necesare.
Relativ la stabilitatea statiilor de radioamatori. Poate cele foarte vechi au drift dar cele de 15-10 ani sunt deja ok, au PLL CXO, TCXO DSP, etc. Citeste specificatii. Evident prin natura hobbyului, nu au DSC. Citeam ca unii foloseau Yaesu 747, 757(sunt din anii 80, cred ca au PLL) pe corabiile lor. Apropos ca alternativa la IC802 ar fi IC710 daca-l gasesti.
Probleme pot fi de natura legala; Poti ca radioamator sa modifici orice statie pentru a accesa benzile specifice dar nu poti modifica statii pt benzi de radioamator sa acceseze marine SSB channels. Exista trcvr de amatori ce se vand legal fara a fi "FCC type accepted" cu capabilitati pe intregul spectru HF. In caz de urgenta poti folosi un astfel de trcvr in orice banda, in trafic de rutina doar in ham bands.
Un Tuner (cuplor) o sa ai nevoie oricum daca lucrezi multiband. Pt. DX verticalele au unghi de plecare bun. E bine daca poti pune dipol dar poate o sa preferi sa-l alimentezi cu coax si balun 1:1 sus si mai ales la intrarea in tuner. Daca vii cu linie paralela, tunerele fiind in general asimetrice o sa ai nevoie de balun oricum daca nu are unul incorporat
Pt RF ground unii folosesc plasa de cupru intinsa in spate undeva(oglinda?)
cred ca oricum te-ai invarti, nu iesi sub 1000 USD toata instalatia de radio.
Inteleg ca vrei licenta de radioamator. Ar fi bine sa fie una echivalenta CEPT ca sa o poti echivala.
Cred ca Marine VHF este oricum obligatorie si asta te ajuta undeva la 15 -20 mm dar trebuie si licenta de operator?
Nu m-as incurca cu GRC. GnuRadio merge brici pe scule USRP si da rateuri pe alte platforme. Pt receptie, un weltempfaenger Sony or the like, recomandari pe siteuri de SWL-isti.
Bafta la aventuri.
 
echipament radio

Salutare Rumpi,

1) pana sa-ti schitez pe sest (in timpul unei teleconferinte ;.) un regulator de 8V, bunul nostru amic, Home Made ne-a luat-o inainte !
Oricum atasez si eu cele doua schite, poate devine util cuiva....

Daca gasesti un regulator de 8V (generic LM7808 dar sunt zeci de echivalente) poti construi regulatorul chiar si fara cositorire,
simplu rasucind cateva fire peste pini ("picioarele" pieselor)

Daca nu gasesti, ai sanse cu varianta de +5V , care efectiv se gaseste "pe toate gardurile" la pret sub 1 USD.
Iti trebuie ori o dioda Zenner de 2.7..3V sau 4 buc diode normale de siliciu, ca sa ridici referinta (marcata GND) la un potential
de 2.7..3 V peste potentialul mesei.

Este important sa montezi regulatorul pe un mic radiator (o placuta de aluminiu, etc)
nu doar pt disipatia la consum normal
(estimat in mod pesimist, la volum audio maxim a receptorului la [14-8]V * 0.4A =2.4W)
ci mai mult pt scurtcircuite accidentale (in acel caz curentul va fi limitat de protectia termica a regulatorului)

2) Receptoare /scannere "universale" in stick-uri USB

Nu merita sa dai bani pe asa ceva.
In fond se bazeaza pe chipuri destinate pt receptia de TV digital.
Sunt receptoare cu conversie directa, rejectia frecventei imagine a fost specificata pt norme Tv (cu ecart mare intre canale)
la fel si sensibilitatea.
Prin urmare nici nu se apropie ca performante de un receptor de trafic bun, dotat cu filtre SSB,
(sau editiile mai moderne, in care filtrele sunt implementate prin procesoare de semnal -DSP).


Factorul de zgomot a receptoarelor pomenite este mare (F=4...6 dB) mult inferior fata de ce iti trebuie pt un receptor SSB bun.
Se pot receptiona semnale SSB chiar si cu acele "stickuri" USB, mai ales daca semnalul este puternic si neafectat de interferenta
dar in conditii de QRM sunt inutilizabile.
Cat priveste stabilitatea de frecventa a oscilatorului local, sunt proaste sau mediocre
(simple cuarturi, care nu au cum sa ajunga la stabilitate mai buna de 15..20ppm (cele bune)

In principiu poti schimba cuartul cu un TCXO (si ajungi la 2 ppm, o inbunatatire considerabila)
dar te va costa probabil mai mult mustarul decat carnatzul...


Mai bine dai banii (ceva gen 300..400 USD) pe un FT747 sau 757 batran dar fiabil decat sa dai 40..60 USD pe o jucarie neserioasa...parerea mea

3) Tunere de antena
Nu trebuie sa dai o mica avere pt un tuner bun !

Poti folosi clasicul tuner manual
(de ex. o retea Pi, constituita din 2 condensatoare variabile si o bobina cu prize mediane, selectabile prin comutator de banda)
Cele robuste , specificate pana la 100..150 W (PEP) sunt ieftine (sub 100 USD)

Iti mai trebuie in plus un SWR metru robust , insa numai pt unde scurte (sub 30 MHz, cost estimat 30..50 USD)

Dai drumula la Tx in banda aleasa, cu putere redusa (1..2W) si faci acordul antenei pe baza indicatorului SWR
(minim de reflexie, adica valoare SWR cat mai buna, dar nu trebuie exagerat, tot ce-i sub VSWR |1.5 e perfect si sub 2 utilizabil, merci bine)

Atat timp cat nu schimbi banda, antena ramane bine acordata, atat pt Rx cat si pe Tx si poti creste puterea de emisie
pana la pragul estimat pt o legatura buna

(sau pana unde te tine puterea etajului final, bateriile etc.
"Micutul " meu, ex-militar, fabricat de Rohde &Schwarz prin anii 1980
scoate 400W in banda 1MHz..60MHz, consuma insa 60A@12V in regim Tx... deci ramane stationar)
 

Atașamente

  • Reg_5V.jpg
    Reg_5V.jpg
    26.8 KB · Vizualizări: 26
  • Reg_8V.jpg
    Reg_8V.jpg
    18.8 KB · Vizualizări: 25
Ultima editare:
"micutul" o fi avand finalul pe tuburi.
Din cate stiu, la finale tranzistorizate (747, et co) filtrul pi nu merge. Cred ca nu scapa de un AT automat . Poate un SGC 230-239 dezbracat ca e mai ieftin si inchis intr-o cutie de plastic etansa, adapteaza de-l uiti si te poti concentra pe ce ai de facut; navigatie, un DX printre picaturi...
 
"micutul" o fi avand finalul pe tuburi.
;-))

In anul de gratie 1981 (Date Code pe unele componente) ?
Sunt 8x2 finali, fiecare pereche lucrand pe un balun, apoi iesirile sunt sumate ( din 4-in-1 apoi din 2-in-1 pe toruri de ferita maricele)

Tranzistorii sunt de tip bipolar, dupa forma capsulei ar putea fi chiar ruda cu seria BLY9x, insa marcajul este cam criptic , nu am gasit date relevante.

Azi s-ar rezolva problema a 400W mai simplu, de exemplu cu o singura capsula D1040UK
care nici nu este scumpa (costa mai mult torurile de banda larga decat MOSFET-ul driver + final ).


Din cate stiu, la finale tranzistorizate (747, et co) filtrul pi nu merge
Si care ar fi piedica /motivul, atata timp cat iesirea este deja adaptata la impedanta (nominala ) de 50 Ohmi ?
 
Ultima editare:
OK Peter,
exprimarea mea a fost nefericita. "Nu se obisnuieste filtru pi la finale tranzistorizate actuale" ar fi mai corect exprimat. Nu neg ca este posibil. Cu permisiunea ta nu o sa intru in explicatii pe care desigur le cunosti iar pe colegi cred ca nu-i intereseaza. Oricum, Rumpi trebuie sa se gandeasca la instalatia radio ca la un sistem ,tunerul depinde de ce antena(e) foloseste si invers stiind ca plaja de impedante pt care un tuner poate oferi conjugate match este limitata. O prezentare sugestiva pe diagrama Smith poate fi de folos; http://www.w0qe.com/Papers/Antenna_Tuners.pdf
 
Dragilor ma gandeam eu ca o sa vina informatii garla.
In primul rand ca am un regulator variabil step-up step-down de 150W cumparat de pe amazon cu cativa dolari. E facut cica pentru panouri solare, 0-35Vcc pe care il folosesc la alimentat laptopul (are un voltaj ciudat, 15,5V, doar nu era sa platesc 30 USD pentru un incarcator mobil original samsung. de ce are voltajul asta nu stiu, ca bateria din el e de 11,5V. De ce nu i-au pus direct mufa de 12V sa fie treaba oabla?). Dar pentru ca nu am chef sa tot frec surubelu de la condensator si sa ma holbez in multimetru am rezolvat problema mai simplu. Radioul VHF handheld are acelasi voltaj de 2 lei asa ca am legat pur si simplu cablul de incarcare de la radio (ca are mufa chinezeasca care numa seamana cu una standard) la soclul de incarcare a statiei mobile. Simplu si eficient, cand incarc statia mobila incarc si radioreceptorul. Oricum radioreceptorul il folosesc numa la ore fixe cand se transmite buletinul meteo pe retelele de HF. Ala local e pe 80m altele sunt pe frecventele HF marine. Nenorocirea chinezeasca prinde tot, inclusiv Radio Romania International. Cum nu ascult muzica la radio acumulatorii NiCad rezista foarte bine 2-3 saptamani.
Daca gasesc un tuner de antena ok o sa il iau, dar nu ma deranjeaza nici sa folosesc dipoluri separate. Nu-i ca si cum n-am timp sa ridic antena la catarg sau n-am spatiu sa pun si 5 dipoli. Daca ma enervez prelungesc barca spre spate cu o teava de PVC numa pentru antene sa moara dusmanii. Un SWR metru bun si rezolvat problema.
Stickul de receptie TV vreau sa il folosesc in principal pentru receptie AIS pe laptop, pus peste OpenCPN. Nu m-am stresat pana acum deoarece n-am avut harti. Intre timp am dat peste niste australieni draguti aici la ancora (o sterg spre casa la primul vant bun) care m-au dotat cu toata colectia lor de harti electronice CM93 pentru intreaga lume, asa ca acuma sunt motivat sa pui si AIS-ul pe laptop. Mai trebe sa bricolez cablul serial pentru GPS (laptopul asta inca are mufa serie) deoarece din pacate laptopul nu a avut modulul original de GPS cand l-am luat. M-am uitat pe forumuri, as putea incorpora un chip GPS mai modern in carcasa, da imi e mai simplu sa leg ori radioul handheld (are GPS si iesire) sau puck-ul de la chartplotter.
Dupa cum vedeti am destule proiecte sa ma tina ocupat in extrasezon. Asta bineinteles daca nu ma enervez si vand barca ca sa fac cruising pe post de marinar pe barcile altora. Om trai si om vedea.
 

Back
Sus