1 si 2 Mai marinaresc pe Dunare - de la Zimnicea la GIurgiu

Si iata am ajuns si la preziua plecarii. AStazi am fost la Zimnicea si am identificat locul de plecare. Pentru cei care au aplicatia harti de pe android el se numeste " La cheson" . Iata cum se ajunge acolo : cum intrati in Zimnicea la prima intersectie se face stanga si apoi iar stanga ocolindu-se parcul in directia spre port ( spre Dunare ) . Treceti de podul de fier si aproape de liziera Dunarii se vede pe stanga digul pe care trebuie sa intrati . Se vede o bariera dar e lasata. Se merge pe un drum bun cam 1 Km pe dig si cand apar niste conducte de la statia de apa se face stanga inca vreo 200 m , se zareste casa de apa si se ocoleste aceasta prin stanga pana se ajunge la o plaja lunga si curata unde ne vom gasi la ora 10 pentru plecare. Un alt reper cunoscut de localnici este casa de apa dar locul este cunoscut ca si plaja orasaneasca sau la cheson. Plaja e dreapta si poate fi lansata la apa orice ambarcatiune cu peridoc. Daca sunt probleme de orietare ma gasiti la telefon ( cei care au vrut il au deja ). Va asteptam cu drag !
 
Multumim celor care au participat anul acesta la "cursa" Zimnicea - Giurgiu . Merita felicitari DAn BAn cel care a fost responsabil cu borsul de peste, Gabriel Rosu pentru mancare de seara la disc si Ionut pentru mancarea de dimineata la disc, Marius pentru rabdarea de a recupera barcile de pe traseu, Alex pentru cel mai hotarat participant ( s-a inscris in cursa pe 30 aprilie la ora 17 si la 2 noaptea era deja la locul de plecare in Zimnicea). Doua zile splendide pe Dunare , una plina de soare si cealalta cu mai mult vant, o seara fara tantari si o noapte calda pe o insula primitoare si apoi o scrumbie la gratar si scovergi cu branza la pontonul SAN GIORGIO au incheiat prima editie a traseului.
Multumiri si lui Razvan aka Capitanu' care ne-a insotit de la GIurgiu la Zimnicea si lui Modi care ne-a abordat cu vreo 6 km inainte de iesire din tura. Urmeaza poze aici si pe Clubul Nautic SAN GIORGIO .
Sa ne regasim sanatosi pe 1 Mai 2016 !
 

Atașamente

  • 10995284_978839945461029_2096512928274005500_n.jpg
    10995284_978839945461029_2096512928274005500_n.jpg
    39.1 KB · Vizualizări: 91
  • 11012937_978839655461058_6812657543891366521_n.jpg
    11012937_978839655461058_6812657543891366521_n.jpg
    63 KB · Vizualizări: 87
  • 11174842_978839782127712_4749862312372033445_n.jpg
    11174842_978839782127712_4749862312372033445_n.jpg
    23.5 KB · Vizualizări: 81
  • 11178270_978839722127718_3199624123587431313_n.jpg
    11178270_978839722127718_3199624123587431313_n.jpg
    47.4 KB · Vizualizări: 81
  • 11219095_978839892127701_3989876968419771277_n (1).jpg
    11219095_978839892127701_3989876968419771277_n (1).jpg
    46.2 KB · Vizualizări: 86
Ultima editare:
Multumim celor care au participat anul acesta la "cursa" Zimnicea - Giurgiu . Merita felicitari DAn BAn cel care a fost responsabil de borsul de peste pregatit, Gabriel Rosu pentru mancare de seara la disc si Ionut pentru mancarea de dimineta la disc, Marius pentru rabdarea de a recupera barcile de pe traseu, Alex pentru cel mai hotarat participant ( s-a inscris in cursa pe 30 aprilie la ora 17 si la 2 noaptea era deja la locul de plecare in Zimnicea). Doua zile splendide pe Dunare , una plina de soare si cealalta cu mai mult vant, o seara fara tantari si o noapte calda pe o insula primitoare si apoi o scrumbie la gratar si scovergi cu branza la pontonul SAN GIORGIO au incheiat prima editie a traseului.
Multumiri si lui Razvan aka Capitanu' care ne-a insotit de la GIurgiu la Zimnicea si lui Modi care ne-a abordat cu vreo 6 km inainte de iesire din tura. Urmeaza poze aici si pe Clubul Nautic SAN GIORGIO .
Sa ne regasim sanatosi pe 1 Mai 2016 !

Brava baieti ! :)
Vreau sa si vad dar inca nu ma descurc cu pozele, nu le gasesc pe site. Ultimele sunt de la petrecerea noastra de Craciun ;)
 
Si o poza de la aliniamentul de plecare ( multumiri Capitane )
 

Atașamente

  • IMGP8186.jpg
    IMGP8186.jpg
    55.8 KB · Vizualizări: 82
Asa e! Lipsesc trei piese noi, dar grele ....in sensul ca fara ele multora ne-ar fi fost greu. Vivat pentru Marius, sotia lui si Maya ! :)

Eu sunt de vina ca n-am facut o poza si la final, caci stii cum se zice nu conteaza cine incepe ci doar cei care ajung la finish. :)


Dar nu suntem toti in poza asta :(
Eu sunt de vina......
 
final de tura

Planificasem tura aceasta de mult timp si ne gandisem la ea indelung in zilele intunecate de iarna. Am lansat chemarea nerabdatori inca din 20 ianuarie pe barcaholic.ro si pagina de facebook a clubului SAN GIORGIO, incercand sa adunam pe toti care isi doreau sa-nceapa sezonul cu noi. S-au inscris in diferite etape 18 echipaje si 36 de persoane si banuiam ca pana la sfarsit nu vor ramane atatea. Revelatia grupului a fost Alex care m-a sunat cu o seara inainte de plecare, i-am dat indicatiile despre locul de plecare si noaptea la 4 era deja la locul de plecare. Pe 1 Mai ne-am intalnit la pontonul SAN GIORGIO de pe Canalul Plantelor pentru a incarca in camion ambarcatiunile si pe cei care asteptau sa ajunga la Zimnicea, la locul de plecare in tura. Surpriza a fost Razvan Capitanu’ care, desi nu venea cu noi ( probleme obiective), a vrut sa ne fie alaturi si ne-a urmat pana la Zimincea. Tot el ne-a facut filmarile in tot acest rastimp. Daca si Vasile ajunsese, era clar ca nu mai asteptam pe nimeni asa ca ne-am urnit usor catre Zimnicea spre plaja de la cheson pentru imbarcare.

Am descarcat balena albastra de tabla a lui Dan , canoea rosie Malina si bucatile de catamaran pe plaja si ne-am apucat fiecare de armat barcile. Bineinteles ca cel mai mult a durat aranjarea catamaranului Romel – impletirea trampolinei, ridicarea catargului, fixarea sarturilor si a roll-focului. Intr-un final ne-am urnit usor in baza curentului facand ultimele reglaje “din zbor” . Cel mai usor a plecat barca de concurs 420 a lui Alex (Firefly) , ca o descatusare din chingile restrictive ale unui uscat fad si uniform. Nici nu stiu cum am trecut de Zimnicea si am poposit deja pe o plaja de pescari ca sa mai reglez din velele catamaranului ( randa nu se ridica, focul se impiedica in roll-fock). Dupa ceva timp am reusit sa ne grupam si sa schimbam primele impresii. Vantul nu era prea generos si o vasla sau pagaie a fost bine venita. Doar Firefly zburda printre noi gratie alurii sale de domnisoara dar si datorita indemanarii echipajului Alex si Carmen. Soarele ne incanta cu o alintare primavaratica dar ferma cat pentru un tatuaj de tractorist pentru cei cu manici suflecate.
Prima escala a fost pe o insula mica de nisip in mijlocul Dunarii care nastea precum cocoasa unei camile in largimea Dunarii. Superb peisaj de naufragiat in mijloc de ape calme. Seara se apropia si devenisem nerabdatori sa ajungem la locul propus de campare, undeva pe insula Dinu. Noroc de privelistea superba a Insulei Cormoranilor care ne-a scos putin din amorteala si monotonia traseului. La locul de popas ne-a intampinat un val razlet de tantari care insa au preferat sa-si mute ei tabara dupa vreo 30 min de bazait. Devenisem noi stapani si ca semn evident de superioritate au aparut corturile si un foc maret. Ceaunul neajutorat pana acum si-a regasit locul in bratele pirostriilor si a inceput deja sa scuipe vapori de apa probabil saturat de gustul de legume puse la fiert si peste pentru ciorba. Dan a fost maestrul bucatar, cativa l-am acompaniat la cutit pe alocuri si , ca la o nunta de familie , fiecare a participat macar cu sfaturi la bunatatea de ciorba de peste ce ne-a incalzit si chiar fript intestinele. La focul vecin, gratie discului incins , Gabi ne-a pregatit felul doi cu legume, cartofi la gramada. Niste carne la disc, putin arsa caci ne-am luat cu borsul, a completat meniul serii. La sectiunea bancuri la gura focului nu s-a desemnat niciun campion , ramanand sa deliberam dupa vreo 10 ani de traditionala tura pe Dunare. Doar Vasile a iesit in evidenta cu un poem eseistic si satiric in acelasi timp, desi ne asteptam la un recital mult mai sustinut. Data viitoare am hotarat sa-l primim doar cu play-list confirmat.

Noaptea a fost calda si cam repede a lasat locul noii zile care s-a strecurat de printre copaci cam fara soare, dar cu niscaiva vant mai tare spre bucuria velistilor. Cafeaua de dimineata ne-a mai dezlipit pleoapele si ne-a dezumflat cearcanele, iar masa de dimineata stil Ionut si tot la disc ne-a resuscitat cat pentru inca o zi. Am plecat pe la 11 stiind ca mai avem doar 15 km de strabatut. Vantul ne-a usurat misia , ba pe alocuri ne-a facut sa ne bucuram se rafalele lui ca sa putem croseta printre barjele in miscare sau stationate iar unii si pe langa Politia de Frontiera care, vigilenta, a strigat catalogul aproape de a ajunge in apele teritoriale ale Giurgiului.

Tot cam pe acolo ne-am trezit si cu Modi care verifica desitatea apei cu ajutorul motorului si a barcii sale si cu care apoi ne-am reintalnit la ponton la o mica discutie printre aburi de afinata violacee. Intrarea in canal a fost mai greoaie asa ca, ajutorul lui Marius ( oare al catelea ?) a fost de bun augur. Doar Firefly a fost in largul ei si a ajuns singura la ponton. Au urmat partile cele mai urate, desfacerea barcilor , caratul bagajelor, facut curat in barca si despartirile. Unii au mai ramas pana pe seara si au fost rasplatiti pentru asta cu scovergi impanate cu branza si o scrumbie la gratar cu mujdei.

Una peste alta, a fost o tura reusita, cu oameni frumosi si prietenosi si care au destainuit ca abia asteapta urmatoarea tura oricand va fi ea. N-am putut decat sa le urez ca pe 1 Mai 2016 sa nu fie urmatoarea, ci a zecea.

Iata si echipajele la linia de finish :

1. Marius, sotia si catelusa Maya pe barca catamaran Confort 460 cu motor Honda de 20 CP

2. Ionut si finul sau pe o gonflabila Kolibri 360 la vasle ( deocamdata )

3. Vasile caiac gonflabil ( teoretic ) Survivor ( tot teoretic)

4. Alex si Carmen - yola 420 FireFly

5. Gabi si Marius canoe Malina

6. Dan si Laurentiu lotca pescareasca Balena Albastra

7. Mugur catamaran Romel

Si acum premiile pentru participanti de la organizatori :

1. Cel mai bun bors (desi a fost doar unul) – Dan

2. Cel mai bun felul 2 si cel mai bun vin - Gabriel

3. Cel mai activ salvamar – Marius

4.Cel mai infocat participant – Alex

5. Cel mai bun reparator de motocoase - Laurentiu

6. Cel mai bun navigator – Vasile

7. Cel mai hamesit participant – Maya



Sa ne gasim cat mai repede pe ape !

PS: Acum chiar sunt poze la sectiunea Galerie foto pe Clubul Nautic SAN GIORGIO
 
Ultima editare:
Revelatia grupului a fost Alex care m-a sunat cu o seara inainte de plecare, i-am dat indicatiile despre locul de plecare si noaptea la 4 era deja la locul de plecare.

Pai daca n-am putut participa, macar i-am facut lui Alex conexiunea cu tine, chiar atunci, in preziua plecarii.
Asa am fost si eu reprezentat de un prieten, la fata locului :)
 
Merci romel pentru raportul in note umoristice! O singura reclamatie: posteaza si imaginile ca pe site sunt greu de vizualizat (ca sa nu spun imposibil fiindca atunci cand apas View Photo ma scoate la home page).
 
Planificasem tura aceasta de mult timp si ne gandisem la ea indelung in zilele intunecate de iarna. Am lansat chemarea nerabdatori inca din 20 ianuarie pe barcaholic.ro, pe acest site si pagina de facebook incercand sa adunam pe toti care isi doreau sa-nceapa sezonul asa. S-au inscris in diferite etape 18 echipaje si 36 de persoane si banuiam ca pana la sfarsit nu vor ramane atatea. Revelatia grupului a fost Alex care m-a sunat cu o seara inainte de plecare, i-am dat indicatiile despre locul de plecare si noaptea la 4 era deja la locul de plecare. Pe 1 Mai ne-am intalnit le pontonul SAN GIORGIO de pe canalul plantelor pentru a incarca in camion ambarcatiunile si pe cei care asteptau sa ajunga la Zimnicea la locul de plecare in tura. Surpriza a fost Razvan Capitanu’ care desi nu venea cu noi ( probleme obiective) a vrut sa ne fie alaturi si ne-a urmat pana la Zimincea. Tot el ne-a facut filmarile in tot acest rastimp. Daca si Vasile ajunsese era clar ca nu mai asteptam pe nimeni asa ca ne-am urnit usor catre Zimnicea spre plaja de la cheson pentru imbarcare.
Am descarcat balena albastra de tabla a lui Dan , canoea rosie Malina si bucatile de catamaran pe plaja si ne-am apucat fiecare de armat barcile. Bineinteles ca cel mai mult a durat aranjarea catamaranului Romel – impletirea trampolinei, ridicarea catargului, fixarea sarturilor si a roll-focului. Intr-un final ne-am urnit usor in baza curentului facand ultimele reglaje “din zbor” . Cel mai usor a plecat barca de concurs 420 a lui Alex Firefly, ca o descatusare din chingile restrictive ale unui uscat fad si uniform. Nici nu stiu cum am trecut de Zimnicea si am poposit deja pe o plaja de pescari ca sa mai reglez din velele catamaranului ( randa nu se ridica, focul se impiedica in roll-fock). Dupa ceva timp am reusit sa ne grupam si sa schimbam primele impresii. Vantul nu era prea generos si o vasla sau pagaie a fost bine venita. Doar Firefly zburda printre noi gratie alurii sale de domnisoara dar si datorita indemanarii echipajului Alex si Carmen. Soarele ne incanta cu o alintare primavaratica dar ferma cat pentru un tatuaj de tractorist pentru cei cu manici suflecate.
Prima escala a fost pe o insula mica de nisip in mijlocul Dunarii care nastea precum cocoasa unei camile in largimea Dunarii. Superb peisaj de naufragiat in mijloc de ape calme. Seara se apropia si devenisem nerabdatori sa ajungem la locul propus de campare, undeva pe insula Dinu. Noroc de privelistea superba a insulei cormoranilor care ne-a scos putin din amorteala si monotonia traseului. La locul de popas ne-a intampinat un val razlet de tantari care insa au preferat sa-si mute ei tabara dupa vreo 30 min de bazait. Devenisem noi stapani si ca semn evident de superioritate au aparut corturile si un foc maret. Ceaunul neajutorat si-a regasit locul in bratele pirostriilor si a inceput deja sa scuipe vapori de apa probabil saturat de gustul de legume puse la fiert si peste pentru ciorba. Dan a fost maestrul bucatar, cativa l-am acompaniat la cutit pe alocuri si , ca la o nunta de familie , fiecare a participat macar cu sfaturi la bunatatea de ciorba de peste ce ne-a incalzit si chiar fript intestinele. La focul vecin , gratie discului incins , Gabi ne-a pregatit felul doi cu legume, cartofi la gramada. Niste carne la disc , putin arsa caci ne-am luat cu borsul, a completat meniul serii. La sectiunea bancuri la gura focului nu s-a desemnat niciun campion , ramanand sa deliberam dupa vreo 10 ani de traditionala tura pe Dunare. Doar Vasile a iesit in evidenta cu un poem eseistic si satiric in acelasi timp desi ne asteptam la un recital mult mai sustinut. Data viitoare am hotarat sa-l primim doar cu play-list confirmat.
Noaptea a fost calda si cam repede a lasat locul noii zile care s-a strecurat de printre copaci cam fara soare dar cu niscaiva vant mai tare spre bucuria velistilor. Cafeaua de dimineata ne-a mai dezlipit pleoapele si ne-a dezumflat cearcanele, iar masa de dimineata stil Ionut si tot la disc ne-a resuscitat cat pentru inca o zi. Am plecat pe la 11 stiind ca mai avem doar 15 km de strabatut. Vantul ne-a usurat misia , ba pe alocuri ne-a facut sa ne bucuram se rafalele lui ca sa putem croseta printre barje in miscare sau stationate iar unii si pe langa Politia de frontiera care, vigilenta, a strigat catalogul aproape de a ajunge in apele teritoriale ale Giurgiului.
Tot cam pe acolo ne-am trezit si cu Modi care verifica desitatea apei cu ajutorul motorului si a barcii sale si cu care apoi ne-am reintalnit la ponton la o mica discutie printre aburi de afinata violacee. Intrarea in canal a fost mai greoaie asa ca ajutorul lui Marius ( oare al catelea ?) a fost de bun augur. Doar Firefly a fost in largul ei si a ajuns singura la ponton. Au urmat partile cele mai urate, desfacerea barcilor , caratul bagajelor, facut curat in barca si despartirile. Unii au mai ramas pana pe seara si au fost rasplatiti pentru asta cu scovergi impanate cu branza si o scrumbie la gratar cu mujdei.
Una peste alta, a fost o tura reusita, cu oameni frumosi si prietenosi si care au destainuit ca abia asteapta urmatoarea tura oricand va fi ea. N-am putut decat sa le urez ca pe 1 Mai 2016 sa nu fie urmatoarea ci a zecea.
Iata si echipajele la linia de finish :
1. Marius, sotia si catelusa Maya pe barca catamaran Confort 460 cu motor Honda de 20 CP
2. Ionut si finul sau pe o gonflabila Kolibri 360 la vasle ( deocamdata )
3. Vasile caiac gonflabil ( teoretic ) Survivor ( tot teoretic)
4. Alex si Carmen dinghy 420 FireFly
5. Gabi si Marius canoe Malina
6. Dan si Laurentiu lotca pescareasca Balena Albastra
7. Mugur catamaran Romel

Si acum premiile pentru participanti de la organizatori :
1. Cel mai bun bors (desi a fost doar unul) – Dan
2. Cel mai bun felul 2 si cel mai bun vin - Gabriel
3. Cel mai activ salvamar – Marius
4.Cel mai infocat participant – Alex
5. Cel mai bun reparator de motocoase - Laurentiu
6. Cel mai bun navigator – Vasile
7. Cel mai hamesit participant – Maya



Sa ne gasim cat mai repede pe ape !

PS: Acum chiar sunt poze la sectiunea Galerie foto pe Clubul Nautic SAN GIORGIO

Si eu pot spune ca am cunoscut cativa oameni minunati cu aceasta ocazie si de abia astept sa refacem drumul( chiar si cu toti la remorca :) ).....Tare fain a fost!
 
O sa ciocnim pe o insula pustie in mijlocul Dunarii ce o sa avem, oua rosii, paharele cu vin, numai barcile o sa le crutam. O sa fie sarbatoarea si mai mare anul acesta.
 
Sincer as vrea ENORM sa vin dar as supara minim doua familii(a mea si a sotiei) daca nu as participa la Sfintele Pasti acasa.
Daca se reprogrameaza venim negresit.
 
Marius draga,
nu e vina noastra ca au picat sarbatorile "doua intr-una " . Dar eu zic ca ne vom descurca sa le sarbatorim pe ambele dimpreuna. Se pare ca n-ai sanse sa vii decat cu cele doua familii (a ta si a sotiei). Daca totusi reusesti sa faci o vraja (sau o vrajeala), deja stii traseul. Iar pentru tine inca o veste buna, nu o reprogramam ci o repetam in saptamanile care vor urma, caci se anunta flota mare la Giurgiu anul acesta. Si nu te mai impacienta de vele, ai vazut ca suntem pasnici, desi misunam ca niste furnici in volte. Cu un bat pe post de catarg si o camasa fluturanda poti capata in urma unui botez adecvat si tu statutul mult ravnit. Multi dintre noi asa am inceput, nu ne-am nascut pe Bavaria 46. :)
 
Pai daca tot veni vorba iata si oficial anuntul in sunet de goarna :

Lume, lume (soro lume) ..... ,

Lansam chemarea deja traditionala de 1 Mai la tura Zimnicea - Giurgiu. Ne vom uita cu invidie la cei care deja si-au deschis sezonul 2016 demult, dar nu ne vom lasa mai prejos caci socotelile se inchid, asa cum v-am obisnuit, abia la Craciunul marinarilor de apa dulce , in decembrie.Avem reale sanse sa-i intrecem.

Traseul turei ramane acelasi, sondand din timp si alte variante de cazare care sa dea nota de inedit anul acesta. Ca sa nu fie cu suparare, vom organiza plecari simultane, din acelasi punct, pentru cei care vin pentru 1 de Mai (catolicii, nostalgicii sarbatorii comuniste, cei care cred ca orice inceput trebuie asociat cu cifra "1 " ) si pentru cei care vor sa sarbatoreasca Pastele pe ape ( acei crestinii care, nefiind prea ortodoxi, au reusit sa fenteze familia; cei care eu reusit sa-si convinga consoartele si alti membrii de familie ca lumanarile ard si pe malul Dunarii; cei care nu tin la festivismul comercial al sarbatorilor moderne ba chiar prefera rusticul sau cei care vor sa-si plimbe oo-le inainte de a le sparge intr-o competitie barbateasca gen " care pe care " ) . Promit sa fiu liantul celor doua grupuri si la final, sa constatam toti ca am devenit doar unul.

Astept inscrierile aici ca sa pot trimite in timp util la oficiile de Politie de Frontiera aferente traseului ( 3 la numar ) datele voastre si ale ambarcatiunilor. Anul trecut am avut control asa ca e bine sa se stie de noi, mai ales prin prisma evenimentelor actuale.

Va stau la dispozitie cu intrebari si ajutor si chiar ofer garantii morale si testimoniale in caz de negociere a evadarii din normalitate. :)
 
Ultima editare:

Back
Sus