1 si 2 Mai marinaresc pe Dunare - de la Zimnicea la GIurgiu

1 Mai marinaresc varianta 2018

Dam startul inscrieriilor pentru varianta 2018 a plimbarii de 1Mai pe Dunare. Profitam si anul acesta de de 4 zile libere asa ca, punctul de plecare il facem tot la Corabia spre Giurgiu . De fapt refacem traseul de anul trecut, mai ales ca acum suntem familiarizati cu traseul si punctul de plecare. Pentru cei interesati urmariti postul sa vedeti planificarea traseului. Informatii suplimentare : plecarea din Corabia se face pe un mal nisipos, foarte bun pentru folosirea peridocului si lansarea la apa in conditii foarte bune. Unghiul mic al malului, drumul de acces pana la punctul de lansare si loc larg de manevra pe mal sunt atuurile locului. Sper ca pana atunci cotele sa se linisteasca si sa avem parte de plaja larga pentru manevre. Pentru orice alte informatii va stau la dispozitie.

Noutatea actiunii de anul acesa ar fi ca, luand in considerare faptul ca in fiecare an au fost locuri libere in ambarcatiuni, in masura disponibilitatilor si acceptului capitanului de ambarcatiune, putem lua cu noi si pe cei care nu au ambarcatiuni dar isi doresc sa fie alaturi de noi. Asa ca lansati apelul si celor care isi doresc sa se bucure de apa dar sunt descurajati ca nu au cu ce.

1. 28 aprilie ora 11 - Corabia - loc de imbarcare plaja din dreapta marinei din Corabia, ocolind restaurantul Faleza Dunarii spre gara
traseu - ocolire insula Calnovat, estuarul Oltului ( tabara de noapte ), dimineata 7.5 km pana la punctul de intalnire in Turnu Magurele
TOTAL ZI : 36 km

2. 29 aprilie ora 11 - Turnu Magurele - loc de imbarcare plaja din avalul bacului din port - cea cu terase
traseu: ostrovol Lakit, oprire in zona Seaca pentru pauza , tabara de noapte plaja La cheson in Zimnicea
TOTAL ZI : 44 km

3. 30 aprilie ora 11 - Zimnicea - loc de imbarcare plajal la cheson Zimnicea ( pe drumul spre port , se face stanga pe dig , apoi pe prima intersectie la stanga, dupa care se vede casa de apa care trebuie ocolita prin stanga pentru a ajunge in 30m pe plaja)
traseu : varsarea Vedei in Dunare , insula Cormoranilor, insula Dinu pentru tabara de noapte
TOTAL ZI : 46 km

4. 01 Mai ora 11 - plecare spre Giurgiu, pontonul San Giorgio
TOTAL ZI : 21 Km

TOTAL traseu complet : 150 km sau 80 Mn



Inscrieri :

1. Rosu Mugurel, Rosu Gabriel , Rosu Petre (echipaj de familie ) - Velier Temperance - 0 locuri disponibile ;

2. Dan Ban - lotca de tabla - 3 locuri disponibile;

3. Echipajul Muresan - 2 locuri disponibile ;

4. Echipajul Wulkye - Alex , Irina + catelusa - canoe motorizata - 0 locuri;

5. Echipaj Capitan Toscuta - Razvan + Stafy=love :) - Batrana Doamna cabinata motorizata - 0 locuri;

6. Echipaj Dan Dobrica + compania - caiac - 0 locuri ;
 
Ultima editare:
Hai că încercăm si anul asta cu mențiunea că probabil ne vom alătura convoiului la Zimnicea.
Echipaj:Corina Mureșan,Marius Mureșan și Maya Mureșan :)
Locuri libere de la Zimnicea daca mergem la pas de velier ar fi două
Sa ne vedem sănătoși cu bine!
 
Ma bucur ca ai macar intentie, sa speram ca finalizam fericit anul asta. Mi-e dor de voi ! :)

Și nouă de tine, Mugurele! Ne cam despart iernile astea, de parcă Giurgiu e la Capul Horn!
Abia m-au ținut prietenii să nu te sun luni dimineața (la ora 2) să nu te sun :) . Veneam din Thasos, intrasem în Giurgiu și nu concepeam să trec pe acolo fără să-ți dau binețe :D
 
Ultima editare:
Se pare că a mea consoarta e dispusă sa își petreacă chiar și ziua de naștere pe ape (29.04)așa că e posibil sa ne vedem de la începutul cursei.

Sa fie sănătoși și să avem vreme bună că ne vom vedea.
Nu prea îmi dau seama cum procedam cu mașinile și peridocurile.
 
Nu mai trebuie luat aviz de la PF. Este necesar sa aveti asupra voastra acte de identitate si acte ale ambarcatiunii.
 
Buun...deci 99.9%venim
Ce facem cu mașinile?Vreun plan?
Sau o iau în sus de la Giurgiu și ne vedem unde ne întâlnim?
Florio vine?
 
Hello tutulol, :)

Nu stiu de ce nu am primit pe mail avertizarile de noi mesaje asa ca imi cer scuze ca nu am fost prompt. Iata comentariile mele la problemele semnalate.

1. Nu mai e nevoie de niciun aviz pentru astfel de plimbari ocazionale de agrement
2. Se pare ca avem multe zile de nastere de sarbatorit asa ca va rog sa fiti pregatiti :)
3. Daca ne suparam putin plecam de vineri 27.04.2018, tinem legatura aici si stabilim aranjarea trupelor ;
4. Am completat tabelul cu participanti cu update-urile de rigoare . Ura , avem doi catei in echipaje !!! :)
5. Pentru cei care au peridoacede intors ar fi bine sa aveti un sofer de rezerva care sa intoarca peridocul la Giurgiu. daca nu solutia gasita anul trecut este sa va intoarceti cu masina si sa reveniti cu autobuzul sau la ocazie. Incerc si eu sa gasesc un sofer surogat.
6. Daca startul ramane sambata 28.05 sunt doua coloane una care pleca de la giurgiu si una de Bucuresti si ar fi bine sa ne gasim in zona Alexandria pentru jonctiune si sa mergem mai departe impreuna. Tinem legatura referitor le reperele orare. pentru cei care vin individual coordonatele de plecare sunt : 43.770521, 24.507787 . Pentru cei care vor sa vine din Zimnicea coordonatele de campare vor fi aproximativ 43.627672, 25.419910. iar pe insula Cama pe malul stang cam la 300m de capul vestic al insulei. Deasemeni tinem statiile deschise pe canalul 8, indicativul meu este Temperance.
7. Vremea se anunta buna , cu eventuale averse pe 1 Mai, vant 8 -13 km/h din sector s-se.
8. Cu cateva zile inainte sa facem o trecere in revista a obiectelor grele pe care sa nu le dublam mai ales pentru cei cu ambarcatiuni mici (canoe , caiace). Ma refer la gratare, ceaune, pirostii, butoaie de bere ,canistre de benzina , etc .
8. Anul acesta facem o escala si la insula Belina !!!! :)
 
Ultima editare:
Eu din păcate nu am sa pot de vineri și prima parte a zilei de sâmbătă voi fi la munca.
Apoi mă gândesc să sar in mașina și apoi zbarrrr la Giurgiu unde sa las barca la apă și să îmi iau frumos în sus.
Daca totul merge bine cu ajutorul lui Dumnezeu în vreo 3-5 ore ar trebui sa fiu la Turnu sa ne vedem pe seară.
Mugurel....pare imposibila varianta mea?
 
Nu e imposibila deloc ,ai dovedit-o practic anii trecuti. Noi te asteptam cu drag cat mai devreme posibil. Cred ca mai e cineva care va face la fel. O sa te pun in legatura poate faceti un tandem :)
 
"8. Anul acesta facem o escala si la insula Belina !!!! "

Ai aprobare de la "sefu" pentru asta?...
 

Back
Sus