Răul de mare

Smokey

Mic barcaholic
Haideti sa vorbim despre răul de mare, cine este el, ce vrea de la noi si cum se combate dansul b-)
 
Ehe...Smokey...

Apoi cu "Rau de mare" e poveste lunga. Depinde de la individ la individ si de la ambarcatiune la "ambarcatiune".

Exemple:

Sint unii care atunci cind ii rapune Rau de mare se culca la plecare si se trezesc la sosire:D Crapi lemne in opt linga bibilica lor si tot cazuti la pat sint :D

Majoritatea, dupa cum este binecunoscut, dau la ratze, pesti si toate celelate vietuitoare din adincuri flaminde si norocoase, asta vreo citeva zile, dupa care li se da stomacu' pe val si n-au treaba.

De la ambarcatiune la ambarcatiune(aicea poate ca ma refer si la cele mai marisoare si mai comerciale:))

Arhicunoscut, ambarcatiunile displacement hull sint mai line pe val decit cele semi-displacement.Cele planing nu intra in discutie.

Sa te fereasca Domnu' si Eolus sa nimeresti pe una semi-displacement nu prea mare dar nici prea mica, oceanul, marea, golful, lacu', sa fie de la 7 in sus, instalatoru' in santier a incurcat ventilatia si in loc sa sufle aerul din bucatarie afara il sufla din bucatarie la motoare, bucatarul frige sunca, tu te sbuciumi sa robotesti ceva pe linga motoare, iar "ambarcatiunea" de pe val pe val si intre ele se scutura din toate incheieturile!!!

Ai ocazia ca zile intregi sa tragi niste rafale de voma de se infunda filtrele de la pompele de santina nu alta' :D:D
 
Din ce ne-au povestit profii prin scoala, raul de mare se manifesta la oricine, insa sub diferite forme, de la individ la individ. De exemplu unora le e foame, altora sete excesiva, altora le e somn, iar la altii se manifesta prin stari de voma. Personal, in perioada in care am fost imbarcat (ca practicant, fiindca de profesat n-am mai avut ocazia gratie diplomatiei romanesti de mare exceptie din perioada bombardarii Serbiei si oricum daca as fi prins loc la nava as fi fost pe fluviu si nu pe mare in mod sigur!) am prins marea la cel mai inalt grad de "nervozitate", 5, si pot spune ca raul de mare s-a manifestat printr-o usoara ameteala. Faza nasoala este, pentru cei ce dau la rate...aveam profi, fosti ofiteri care alesesera cariera pedagogica tocmai din acest motiv. Mi-aduc aminte ca unul din profi era chiar ofiter II!
 
Manifestarile difera de la persoana la persoana, majoritatea insa au o stare de disconfort acuta, greturi, varsaturi, etc. Eu am o stare de somnolenta foarte nasoala, parca sunt pe somnifere, de obicei pe bulau stau numai cu cafeaua langa mine.
Problemele apar din cauza confuziei ce se produce in creier din cauza informatiilor contradictorii: urechea interna detecteaza o miscare, ochii vad cu totul altceva (mai ales daca nu vezi marea si ce se petrece afara), muschii simt cu totul alte miscari, etc. Cu timpul corpul se obisnuieste. Starea de disconfort ramane in mai mica sau mai mare masura, dar dispar greturile.
Ce e de facut cand ne apuca raul de mare? cel mai bine e sa iti gasesti de lucru si sa nu te mai gandesti la starea de rau, sa iesi la aer, sa privesti orizontul (ajuta foarte mult, e singurul punct fix pe care il poti gasi cu ochii, iti da o senzatie de echilibru si iti amelioreaza temporar starea de rau). Daca nici asa nu merge, intins la orizontala, cat mai aproape de chila, si debarcat in primul port :D . Am intalnit si persoane care 10 zile nu s-au ridicat din pat si nu au mancat nimic (mare grad 9 - 10 toata perioada).
 
Răul de mare apare cam la toată lumea, sub forme diferite de manifestare.
Unii sunt mai norocoşi şi scapă fără sau cu forme tolerabile, însă la alţii îmbracă forme urâte, după cum s-a menţionat. Există însă medicamente (de la clasicul Emetiral) şi gadgeturi care combat răul de mişcare şi implicit cel de mare ca formă a acestuia. De la plasturi, pastile, până la ciorapi elastici şi ceasuri speciale...
La mine apare uneori în dimineţile în care nu am mâncat nimic. Cititul şi statul la orizontală agravează simptomele de greaţă, iar privirea aţintită la orizont le calmează. Nu am avut niciodată probleme după ora 10 AM, însă recunosc că nici nu am trecut prin situaţii de mare puternic montată, iar când am traversat mări eram la bordul unor nave mari.
 
Referitor la combaterea raului de mare va fac o sugestie (verificata !) - radacina de ghimbir ! Puteti gasi la Plafar tablete cu radacina de ghimbir sau, cel mai sfant - radacina proaspata (din piata) data pe razatoare si amestecata cu miere si lamaie. Se administreaza echipajului cate o lingurita dimineata si va garantez ca face minuni. Iar cel mai important - no side efects ! Aaaa, ar fi unul - e afrodisiac, dar daca treceti peste asta e leacul ideal !
 
La mine Raul de Mare s-a manifestat exact in momentul cand mi-a disparut orizontul din fata ochilor,cand am decis sa cobor in cabina pentru a mai imbraca haine care sa ma apere de frig.Daca nu coboram nu cred ca mi se intampla,imi place sa cred,dar cinestie....chestia cu ghimbirul e valabila si-n astfel de cazuri ?
 
Recitind ceea ce s-a scris pe tema asta din forum(despre formele de manifestare),revin cu o intrebare:
-S-a scris undeva vreun studiu sau cunoaste cineva cam care ar fi mecanismul fiziologic, care declanseaza, ceea ce numim Rau-de-Mare ?
 
Salut!

Svejk : "Remediul imbatabil pentru raul de mare este sa stai sub un copac"
Bravo! E buna! :D
In primul rand tin sa va spun ca inca n-am avut onoarea (oroarea :D) de a incerca asa ceva pe pielea mea cu toate ca am facut armata la marina in Mangalia (transmisiuni, asa zisa marina "calareata"), dar din povestirile unui maistru militar care fusese imbarcat in tinerete pe niste vedete de patrulare am aflat de raul de uscat.
La iesirile lungi, organismul se obisnuieste cu ruliul si tangajul navei, raul de mare disparand dupa o perioada. S-ar parea ca creierul ajunge sa interpreteze corect semnalele contradictorii primite de la ochi si de la urechea interna, coordonand corpul in asa fel incat sa-si poata mentine echilibrul.
Problema raului de uscat apare la debarcare, cand creierul trebuie sa se obisnuiasca cu semnalele, hai sa spunem, sincrone, pentru care ii trebuie o perioada de timp si, in prima faza, comenzile trimise organismului fiind cele specifice conditiilor de miscare de pe vas, efectul fiind, cu toata stabilitatea pamantului de sub picioare, un mers nesigur ca de om beat si in unele cazuri ameteli.
Aceasta a fost explicatia pe care acel om a dat-o acestui fenomen si personal nefiind in cunostinta de cauza am luat-o de buna.
A patit vreun barcaholic asa ceva sau a auzit de acest fenomen? Este real? :confused:
 
O pertinenta explicatie gasesti aici http://www.sailingissues.com/yachting-guide/seasickness.html (site-ul meu de capatai :skip:).
Tot de aici am aflat de de ghimbir - si crede-ma - chiar functioneaza!
La mine raul de mare s-a manifestat prima data tot la coborarea in careu (coborasem sa-mi iau camera foto) - m-a apucat raul, instantaneu, la pierderea contactului cu exteriorul.


Recitind ceea ce s-a scris pe tema asta din forum(despre formele de manifestare),revin cu o intrebare:
-S-a scris undeva vreun studiu sau cunoaste cineva cam care ar fi mecanismul fiziologic, care declanseaza, ceea ce numim Rau-de-Mare ?

Sailingissues e si pt mine site-ul meu de suflet de prin 2000, din pacate (inca) n-am apucat sa aplic destul din ceea ce am invatat de acolo :eek:. Explicatia aparitiei raului de la stomac odata cu coborarea in cabina este pierderea reperelor vizuale, creierul nemaisincronizand miscarea perceputa de urechea interna cu orientarea in spatiu. Din experienta mea, raul de mare e cauzat mai mult de miscarea pe verticala (cauzata de amplitudinea valurilor), decat de miscarile pe laterala ale barcii.

Dupa cum s-a mai discutat pe un topic pe aici, in conditii prelungite de furtuna si mare montata, inclusiv la cei experimentati mai apare cateodata raul de mare, cand creierul prelucreaza mai greu informatiile, din cauza oboselii etc. Pana la urma e o chestie de obisnuinta, dobandita in timp, si de constitutie a fiecaruia. Eu de exemplu reactionez rau tare cand urc la altitudini mari la munte (am rau de inaltime, hipoxie cerebrala severa, pierderea coordonarii, angoasa), dar pe apa si in apa ma simt ca in sanul lui Avram :). Asta nu inseamna ca n-am rau de mare, ci totusi nu ma afecteaza atat de serios ca pe altii.

Salut!

...dar din povestirile unui maistru militar care fusese imbarcat in tinerete pe niste vedete de patrulare am aflat de raul de uscat... A patit vreun barcaholic asa ceva sau a auzit de acest fenomen? Este real? :confused:

Am patit eu asta, dar mi s-a parut amuzant :), dupa mai multe zile pe apa, ai o anumita nesiguranta in pastrarea echilibrului. Eu mi-am revenit repede, dar a fost interesanta senzatia de fiecare data. Totul e ca la raul de mare sau de uscat sa nu-ti pierzi umorul :p.
 
Salut!

Svejk : "Remediul imbatabil pentru raul de mare este sa stai sub un copac"
Bravo! E buna! :D
In primul rand tin sa va spun ca inca n-am avut onoarea (oroarea :D) de a incerca asa ceva pe pielea mea cu toate ca am facut armata la marina in Mangalia (transmisiuni, asa zisa marina "calareata"), dar din povestirile unui maistru militar care fusese imbarcat in tinerete pe niste vedete de patrulare am aflat de raul de uscat.
La iesirile lungi, organismul se obisnuieste cu ruliul si tangajul navei, raul de mare disparand dupa o perioada. S-ar parea ca creierul ajunge sa interpreteze corect semnalele contradictorii primite de la ochi si de la urechea interna, coordonand corpul in asa fel incat sa-si poata mentine echilibrul.
Problema raului de uscat apare la debarcare, cand creierul trebuie sa se obisnuiasca cu semnalele, hai sa spunem, sincrone, pentru care ii trebuie o perioada de timp si, in prima faza, comenzile trimise organismului fiind cele specifice conditiilor de miscare de pe vas, efectul fiind, cu toata stabilitatea pamantului de sub picioare, un mers nesigur ca de om beat si in unele cazuri ameteli.
Aceasta a fost explicatia pe care acel om a dat-o acestui fenomen si personal nefiind in cunostinta de cauza am luat-o de buna.
A patit vreun barcaholic asa ceva sau a auzit de acest fenomen? Este real? :confused:

Pai la debarcare, cand unul dintre colegi a fost la buda, se plangea ca are impresia ca i se misca buda in fata si are probleme cu "ochirea" ... M-am dus si eu sa verific si buda mea parea ok :sail:

Eu cred ca e destul de normal, fiind vorba de o anumita latenta in adaptarea creierului la noile conditii si depinde de la om la om.

P.S. Svejk, tare remediul tau ;)
 
Recitind ceea ce s-a scris pe tema asta din forum(despre formele de manifestare),revin cu o intrebare:
-S-a scris undeva vreun studiu sau cunoaste cineva cam care ar fi mecanismul fiziologic, care declanseaza, ceea ce numim Rau-de-Mare ?

E foarte simplu: e semnalul de alarma pe care il trage organismul cand doua surse de informatie senzoriala nu concorda: imaginea fixa transmisa de ochi nu se potriveste cu semnalul de miscare de la otolite si creierul are o problema in a procesa semnalele.
E ca si cum ai manca mere cu gust de ceapa si miros de branza!
 
... am aflat de raul de uscat.
...A patit vreun barcaholic asa ceva sau a auzit de acest fenomen? Este real?

E cealalta fata a raului de mare, principiul e acelasi.
La mine dupa trei saptamani de barca n-am avut probleme decat la dush cand trebuia sa inchid ochii si parca se legana cladirea cu mine. Asa ca decat sa ma tot tin de pereti am preferat sa-mi intre sampon in ochi!
Se pare ca organismul se adapteaza la conditiile de miscare continua de pe barca si chiar daca nu anuleaza total semnalul de la otolite il trece ca sursa secundara pt mentinerea echilibrului. Iar pe uscat solutia asta nu mai functioneaza.
 
Corect, exista si raul de uscat. Am patit-o dupa cateva zile pe mare zbarlita, mi-a venit rau stand pe scaun intr-un restaurant, simteam cum fuge pamantul sub mine. Dar trece mai repede, mai ales daca mergi destul de mult pe jos, cat sa se obisnuiasca iar organismul cu situatia reala.

Vali, miscarea pe laterala te afecteaza destul de mult, daca barca are mai mult de 15 - 20 metri latime :)
 
Vali, miscarea pe laterala te afecteaza destul de mult, daca barca are mai mult de 15 - 20 metri latime :)

Bien sur, esti profesionist si stii cu ce se mananca miscarea cu perioada mare de oscilatie la nave mari, care e in stare sa te faca sa-ti versi fierea. De aia n-am vrut sa ma fac marinar, ci prefer o coaja minuscula pe care sa fiu si stapan si sclav :).

Cand citeam in "Toate panzele sus" despre "cutremur" (raul de uscat), nu prea credeam ca exista asa ceva, pana am simtit pe pielea mea, dar senzatia era misto, sau poate eram eu euforic, ca stiu ca ma pufnea rasu' de la felu' cum ma batzaiam, mai ales cand stateam pe loc.
 

Back
Sus