Prima mea barca pentru Dunare si Delta Dunarii

Imi puteti explica si avantajele/dezavantajee unei barci cu fund dublu? Multumesc anticipat! :confused:

Conceptul de dublu fund are o gramada de interpretari la barcile din Ro, nu toate valide.
De exemplu, exista fabricanti care ingroasa fundul barcilor in zona chilei, prin aplicarea unei bucati de osb, denumind solutia "dublu fund", ceea ce e eronat.

Exista pe piata 2 tipuri principale de dublu fund, la barcile motorizate de ape interioare:

1. Prin aplicarea unei "punti" dintr-o bucata, care contine copastia, banchetele si paiolul. Solutia se numeste dublu bordaj, sau in limbaj popular "barca in barca".
Avantajul principal este rapiditatea punerii in opera de catre fabricant, plus calitati bune de rezistenta mecanica a ansamblului corp+copastie (rezistenta la socuri, torsiune, vibratii etc).
Un avantaj cautat mai mult de barcagiii amatori decat de cei profesionisti este aspectul estetic al interiorului mai placut decat la alte tipuri de barci.
Dezavantajele sunt greutatea mare, esantionajul (dimensionarea structurii) facut la limita inferioara, plus imposibilitatea interventiilor interioare la corp in scopul reparatiilor (sparturi, crapaturi etc).
In caz ca se injecteaza spuma, daca aceasta nu e hidrofuga (cel mai des), la cel mai mic por se va imbiba cu apa si va ingreuna mult barca.
Am intalnit inclusiv barci de acest tip la care nu s-au taiat gauri de scurgere in varange (limbers), iar apa ramanea captiva intre varange, fara a putea fi scoasa.
Exemple de barci de acest tip: Romcraft (aproape toate), Black Sea 510, Laguna 610 sau Alfa Super de Spat, Laguna 535 de Plasma etc.

2. Prin aplicarea unui paiol etans pe o osatura fixata pe fundul barcii. Solutia se aplica de multa vreme la barci glisoare, cu rezultate bune, chiar daca nu toti fabricantii lucreaza corect.
Intre fabricantii din Ro, aceasta solutie a fost aplicata pentru prima data de Cooperativa Bratesul din Galati, la primele salupe de fibra construite pe vremea comunismului. Ulterior, a fost preluata de majoritatea fabricantilor, din motiv de eficienta si simplitate. Dar dupa cum spuneam, unii fabricanti nu lucreaza corect (amanunte nu se pot da pe forum).
Avantaje: greutate mai mica decat la o barca dublu bordaj, control bun al etanseitatii paiolului, iar sistemul de osatura distribuie optim atat solicitarile externe (presiunea apei, socurile de la valuri etc), cat si cele interne (socurile transmise de oamenii din barca - calcat, sarit etc, sau de depozitarea incarcaturii). Din cauza ca grosimea paiolului e de obicei mai mare decat grosimea podelei de fibra la o barca dublu bordaj, si solicitarile pot fi mai agresive, motiv pentru care profesionistii aleg de obicei aceste barci cu paiol etans.
Paiolul etans ofera barcii rezerva de flotabilitate semnificativa, fara a lua din spatiul banchetelor. Evacuarea apei se face usor, avand prevazut un dop si o santina deschisa in pupa. O chestiune deseori neglijata este ca se obtine o podea orizontala, foarte potrivita pentru confortul in barca.
Exemple: Forward 535 de Spat, Forward 520 de Plasma, Delta Lux de Spat sau Plasma, Nufar de Dima sau Dunarea Nautica etc.

O barca glisoare autentica va avea intotdeauna un sistem de osatura de fund si un model de dublu fund etans, si nu doar rigidizarea data de cateva clinuri si banchetele interioare, ca la barcile entry-level tip Laguna. In plus, arhitectura carenei (operei vii) a unui glisor pur-sange nu are nimic in comun cu barcile entry-level utilitare mentionate .
Discutii mult mai aprofundate pe tematica se pot gasi pe forumul capcompas.ro, inclusiv descrieri ale tehnologiei de lucru, de la proiectare si pana la probele practice.
 
Multumesc pentru raspunsuri! M-as orienta spre Lotus major de la Dima si Fii... ce pareri aveti, este ok?
 
Ultima editare:
Parasolarul este esential pentru un confort rezonabil pe barca mai ales daca ai pasageri femei si copii. Pentru pescuit nu cred ca merge, daca nu ai o barca suficient de mare astfel incat sa poti segrega spatiile cum se cuvine - sau dai parasolarul jos in perioadele de pescuit.
 
ca sa nu te incurce in lanseu si drill (toti speram ca vom prinde pestele cel mare) iti trebuie o barca luuuuunga. Pentru plimbari vara insa e foarte util, poti sa il folosesti inclusiv pentru a improviza un cort din el, daca vrei neaparat sa dormi pe barca. Parasolarul nu e nici asa de scump nici asa de greu de montat/demontat, deci poti sa il pui pe barca doar cand mergi cu pasageri in plimbari.
 
Multumesc pentru raspunsuri! M-as orienta spre Lotus major de la Dima si Fii... ce pareri aveti, este ok?

am eu lotus major de la "Dima si fii" si sunt foarte multumit de ea. am luat-o anul trecut prin martie si am facut 3 delte cu ea. eu am studiat mult le-am vazut si in delta,am intrebat localnicii,si dupa aceea m-am hotarat, am avut alta inainte glisoare pur sange dar numai de 4,20 nu eram multumit,aveam motor de 20 de cai 2t glisa perfect cu 3 pers. dar daca puneai si bagaje nu mai "iesea din apa" te pliciseai mergand, nu o puteam incarca ca lotusul,am pus 20cp 4t(PESTE TREBUIE INMATRICULATA) cara cat bagi in ea dar in deplasament, o semiglisare am obtinut cu trei persoane si ceva bagaj, e un pic mai inalta ca o laguna si nu te stropeste asa tare,am ales-o ptr. ca merge binisor si incarcata,pret mai bun ca un romcraft. si nu are fund dublu deci mai usoara, si reparatiile se fac mult mai usor https://www.youtube.com/watch?v=a3i3uXdrfy0 uite un link cu ea daca vrei o sa-ti mai dau detalii. uita-te si la black sea are pretul apropiat de lotus dar consider ca-i trebuie un motor putin mai mare, depinde ce vrei confort, viteza, bineinteles conteaza si bugetul, eu ptr. pescuit am considerat lotusul raport calitate pret
 
Ultima editare:
Multumesc pentru raspunsuri! M-as orienta spre Lotus major de la Dima si Fii... ce pareri aveti, este ok?

iti mai dau un link cu un filmulet ca sa-ti faci o idee.....poate te ajuta sa-ti faci o parere..... ideal ar fi sa te dai cu toate personal chestie aproape imposibila daca nu esti din zona....contine 4 scene diferite 1. semiglisare la 24-25 km/h-doua pers. si mult bagaj 2.semiglisare tot 24-25 km/h trei persoane si putin bagaj 3. deplasament 16-17 km/h 5 persoane fara bagaj din care 3 zdrahoni la 110- 120kg si 4. as putea spune glisare singur in barca (110 kg.) 40 km/h ajutat de curentul de pe Sulina. https://www.youtube.com/watch?v=zDAzm5IB-Xc&feature=youtu.be toate vitezele masurate pe gps si cu mansa de acceleratie la "trei sfert"....turatii nu stiu ca nu am turometru
o baraca glisoare pur sange cu fundul in v pronuntat merge f. bine doar motorizata corespunzator sau fara sa o incarci peste capacitate, de aceea am ales lotusul ptr. capacitatea de se deplasa in semiglisare si semideplasament putin mai incarcata...iar intre lotus major (vezi ca mai au un lotus cu bordaj mai mic) si laguna am ales lotus ptr. ca lotusul e mai inalta.acuma depinde de tine cat bagaj ai si cate persoane va deplasati cel mai des!
mai citeste pe aici si pe capcompass e colegul fritz care-ti face calcule in functie de greutate barcii,incarcaturii si puterea motorului si bineinteles de forma barcii...si din experianta mea de obicei corespund. sper sa-ti fie de folos!
 
Multumesc pentru raspuns! Am mai vazut filmuletele :). Mi-am comandat un lotus de la dima si fii. Aproape este gata. Estetic arata foarte bine. Daca ai pescuit din ea la stationar, cum se comporta atunci cand vin valuri?
 
Ultima editare:
Multumesc pentru raspuns! Am mai vazut filmuletele :). Mi-am comandat un lotus de la dima si fii. Aproape este gata. Estetic arata foarte bine. Daca ai pescuit din ea la stationar, cum se comporta atunci cand vin valuri?
ma bucur si s-o folosesti sanatos! la stationar pescuiesc prea putin din barca ca sa pot sa-ti dau un raspuns corect si avizat! dar atata cat am stat in barca cu betele lansate nu mi s-a intamplat niciodata sa-mi intre apa in barca........acuma depinde si de val....de cine si cu ce il "produce"........oricum e destul de inalta si la stationar esti intotdeauna maxim doua persoane fara bagaj...deci barca e usoara si capabila sa se "urce" pe un val venit din lateral! te asteptam cu poze!
 
Ultima editare:
Asta e pana acum...
 

Atașamente

  • WP_20150218_002.jpg
    WP_20150218_002.jpg
    35.2 KB · Vizualizări: 156
  • WP_20150225_012.jpg
    WP_20150225_012.jpg
    48.8 KB · Vizualizări: 145
  • WP_20150225_018.jpg
    WP_20150225_018.jpg
    29.7 KB · Vizualizări: 136
Ultima fita la barcile care planeaza e sa il montezi chiar mai sus.
[

Fite in ...... pozitionarea motorului pe barca ? ...... Fite ? Aud bine ?????

....S-a terminat cu smecheria , nene ! De la mall-uri si alte alea sa fie si domeniul nautic invadat de ....... fite ?????

Ma apuc de sky ! Clar ! Si renunt si la alea cand le vor atinge fitele .......
 
Acolo fitele sunt la putere. Daca n-ai costum North Pole, clapari x si schiuri Z, nici n-apuci sa vezi partia!
Pardon, acum am vazut ca te apuci de SKY si asta n-are treaba cu partia si cu zapada!!
 
Bun ! Da-l dracu de SKY ! Ma apuc de barbut ..... Da' daca si la ala e cu fite ....... imi las venele lungi !
 
Asta e pana acum...
da......frumoasa.....dar ii sta mai bine pe apa.............asteptam impresii si poze dupa lansarea la apa, si eu de-abia astept....poza e de anul trecut acum e pe uscat pregatita de lansare......
 

Atașamente

  • 20141010_162042.jpg
    20141010_162042.jpg
    83.4 KB · Vizualizări: 108
  • DSC_0141.jpg
    DSC_0141.jpg
    68.8 KB · Vizualizări: 102
Ultima editare:
Salutare! Am si eu o intrebare, cam cum se descurca blacksea 510 fishing (cea cu fund dublu) cu un motor de 25? e prea mic motoru? imi recomandati alt model de barca , stiti cumva ce avantaje si dezavantaje are aceasta barca ? astept impresii de la posesori sau de la persoane care au avut ocazia sa se plimbe cu acest model de barca ! va multumesc!
 

Back
Sus