Eurosail - Cursuri RYA
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 38

Topic: Prima mea barca pentru Dunare si Delta Dunarii

Am mers si eu cu Black Sea 510 echipata cu 15cp dar nu "in regim de observare" ) . Am vazut ca se fabrica in 2 variante. Care este treaba cu ele? Vad ca nu sunt foarte multe detalii...

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Eu personal as cumpara Motocraft 490 si l-as combina cu cel mai mic motor care ca ma lase sa planez cu 300 kg in barca. Probabil un 20 CP.
    Pasul doi ar fi sa instalez, sau sa angajez pe cineva sa instaleze o podea de tego marin, acoperita cu cauciuc antiderapant, sau vinil cu model antiderapant de culoare gris (nu imi place sa ma ard la talpi).
    As mai instala un "live well", spatii de depozitare, etc. Daca vrei, poti la o adica sa o puntezi puna la jumatate la inaltimea banchetelor, sa ai un fel de bass boat. Spatiul de depozitare in momentul acela este ENORM
    Daca ai posibilitatea, poti incerca sa maximizezi puterea barcii (40 CP). In acest caz, poti sa mai adaugi greutate: doua baterii, motor electric in prova, cu actionare la pedala, scaun central, scaun de pilotaj, ca sa nu stai pe bancheta.

Avantajul e ca optimizarile le poti face in timp.

Asa cum arata piata in Romania, nici o barca nu e perfecta.

Uite cum a facut omul asta o masina de pescuit perfcta dintr-o barca de aluminiu:
    Boat Conversion -- Lund SSV-18 to Dream Walleye Boat -- Correll Boat

LE
    Am facut corecturile Motocraft 490 si celelalte.
    Last edited by mihaif99; 7 Feb 2015 at 03:30 AM.

Motorcraft este brandul de piese al Ford :P Sa traiesti nasule !

Later edit: prea tare barca din link-ul dat de tine.

Multumesc pentru raspuns! Super "masinarie", dar asta in timp. Nu am gasit modelul 490 la Motorcraft. Vad ca sunt barci din aluminiu. Ce avantaje/dezavantaje au si cat ajunge una?

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Quote Originally Posted by AlfredS View Post
    Multumesc pentru raspuns! Super "masinarie", dar asta in timp. Nu am gasit modelul 490 la Motorcraft. Vad ca sunt barci din aluminiu. Ce avantaje/dezavantaje au si cat ajunge una?
    Uite aici un topic dedicat Motocraftului
    Barca Motocraft SF 490 T

Cel mai bine intri in legatura cu Romica, cel care le asambleaza si le vinde in Romania.

Stiu ca amenajarea unei barci cere timp. Dar poti folosi barca si mai lucrezi la ea iarna. Pentru inceput se poate adauga podeaua, ceea ce nu e mare lucru la configuratia barcii - doua placi - de la bancheta pupa la cea centrala, si apoi placa de la bancheta centrala pina la bancheta prova. Pe urma mai vezi tu ce iti trebuie.

Mai poti discuta si cu Vali, adminul de pe forumul CapCompas, TOT GALATEAN. Si el construieste un model de barca foarte reusita din composit (fibra) si foloseste din belsug fibra axiala (bun dar scump) in detrimentul stratimatului (asa si asa, dar ieftin), si rasini de calitate. Barca aceea e foarte usoara pentru dimensiunea ei si foarte rigida. Cativa forumisti au aceasta barca si sunt foare multumiti. Din pacate este foarte ocupat, dar cine stie....

Barcile de mai sus sunt barci pe care eu mi le-as cumpara fara rezerve. Amandoua se preteaza la amenajari. Amandoua merg frumos cu motoare mici, au designuri moderne, eficiente, si am avut experienta cu amandoua. De altfel am o barca din AL destul de asemanatoare. Barcile din AL nu au varsta. Dar nici de barcile bune din fibra nu pot sa ma plang.

PS
    Barca aceea LUND amenajata este o barca mai lunga cu 50 cm !! decat Moto 490.
    Last edited by mihaif99; 7 Feb 2015 at 04:30 AM.

6.  

Ok. Mersi. Mai astept pareri in legatura cu barcile mentionate la inceput.

Sa aleg un motor cu cizma lunga sau medie(scurta)?

Motorul este in stransa legatura cu barca aleasa. Se alege cizma astfel incat placa anticavitatie de deasupra elicei sa ajunga la partea cea mai de jos a pupei. Nu e o chestie de gust, e o imperechere functie de barca pe care o ai astfel incat in glisaj sa mearga totul perfect. Mai sunt articole pe forum, da-i un search.

Senior Member modi's Avatar
    Locația
    Atlantida de Sus , nitel mai jos de avatar !
    Posturi
    388

Quote Originally Posted by dukku View Post
    Se alege cizma astfel incat placa anticavitatie de deasupra elicei sa ajunga la partea cea mai de jos a pupei.
    La doi cm sub aceasta !
    Dati-ma la apa !!! Am rau de asfalt !!!

Da' o barca Modi's nu ar fi OK?
    Făcută după cum īți dorești și cu oglinda īnaltă sau joasa sau medie ?
    P.S.: am pus smiley face după "medie" pt ca așa ceva nu prea exista.
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Prima tura in delta cu caiacul
    de bubuianu82 īn topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 20
    Ultimul post: 18 Jul 2013, 09:13 PM
  2. Delta Dunarii, vesnic frumoasa delta!
    de Barcaholic īn topicul Bloguri
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 29 Oct 2012, 06:20 PM
  3. O barca pentru pentru Delta , Dunare , 4 persoane ?
    de PAB īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 2 Apr 2012, 09:46 PM
  4. Barca potrivita pentru Dunare si Delta
    de SAMM57 īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 6 Mar 2012, 01:08 PM
  5. Forum conex pentru Delta Dunarii
    de byteworks īn topicul Dunăre şi Delta Dunării
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 3 May 2011, 09:34 PM

Tags for this Thread

Bookmarks