Eurosail - Cursuri RYA
Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 10 of 38

Topic: Prima mea barca pentru Dunare si Delta Dunarii

Question Prima mea barca pentru Dunare si Delta Dunarii

Buna. M-am gandit sa imi achzitionez o barca cu motor pentru pescuitul pe Dunare (in zona Tulcea-Galati-Braila.sunt din Galati). Detin carnet pentru conducerea ambarcatiunilor cu motor (D) si caut o barca cu un motor care sa nu necesite inmatriculare. Ca si motor as alege un Honda BF 20 HP in 4t. In legatura cu barca nu stiu ce sa aleg; oscilez intre Romcraft 480, Romcraft 500, Lotus major sau Black sea 510 Fishing consola/ minor. Cu mici exceptii barca trebuie sa care 2 persoane + bagajele aferente(echipament spinning/ stationar/ camping). Optez pentru o barca si un motor nou sau cumparate sh daca se afla in stare foarte buna. Ce alegere sa fac? Puteti sa imi oferiti sfaturi cu privire la alegerea unui motor si a unei barci? Imi puteti explica si avantajele/dezavantajee unei barci cu fund dublu? Multumesc anticipat!

Dca te tine portofelul ia-ti un Romcraft 480 . Este mult peste celelalte. Cat despre motor.. Honda face cel mai bun motor la ora asta.
    Dezavantajele unei barci cu fund dublu este ca greutatea barcii este putin mai mare intrucat ai 2 copai una-ntr-alta.. Daca se infiltreaza apa si nu este eliminata tragi multa apa dupa tine si daca iti ramane iarna acolo iar e rau.
    Avantaje : daca lovesti ceva in apa suficient cat sa spargi primul fund poti ajunge la mal fara sa faci baie intrucat ai flotabilitate in continuare .

Parerea mea.

Multumesc pentru raspuns. Romcraftul(480) are fund dublu?

Spatiul dintre cele doua straturi de fibra este umplut cu spuma? Romcraft 500 cum este?

6.  

Pentru un pescar o barca cu fund dublu mai mult incurca decat ajuta din cauza de greutate si mentenanta. Cat mai spatioasa, cat mai usoara dar si stabila, cat mai bine imperecheata cu motorul si greutatea transportata in mod obisnuit - acestea sunt de urmarit.

Atunci spre ce trebuie sa inclin? Ma poti ajuta cu un model?

Raspund la intrebarea de la nr 5
    Romcraft 500 este tot cu fund dublu insa merge in regim de semi-planare. Am un prieten ce are una , barca isi trage putin fundul " pupa" prin apa.
    480-ul merge in regim de planare dupa cum zice situl .

Da, am vazut asta si eu. Mersi.
    Lotus major cum este (am fost sa-l vad la fabrica)?

Nu cunosc, poate ne spun colegii. Am prieteni cu Black Sea 510 . Cu 25 de cai zboara pe apa . Trebuie sa ai putina grija la viraje din cauza formei fundului. Pe ei i-a mai scuturat de cateva ori.

Page 1 of 4 1234 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Prima tura in delta cu caiacul
    de bubuianu82 īn topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 20
    Ultimul post: 18 Jul 2013, 09:13 PM
  2. Delta Dunarii, vesnic frumoasa delta!
    de Barcaholic īn topicul Bloguri
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 29 Oct 2012, 06:20 PM
  3. O barca pentru pentru Delta , Dunare , 4 persoane ?
    de PAB īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 2 Apr 2012, 09:46 PM
  4. Barca potrivita pentru Dunare si Delta
    de SAMM57 īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 6 Mar 2012, 01:08 PM
  5. Forum conex pentru Delta Dunarii
    de byteworks īn topicul Dunăre şi Delta Dunării
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 3 May 2011, 09:34 PM

Tags for this Thread

Bookmarks