Prima mea barca pentru Dunare si Delta Dunarii

Buna. M-am gandit sa imi achzitionez o barca cu motor pentru pescuitul pe Dunare (in zona Tulcea-Galati-Braila.sunt din Galati). Detin carnet pentru conducerea ambarcatiunilor cu motor (D) si caut o barca cu un motor care sa nu necesite inmatriculare. Ca si motor as alege un Honda BF 20 HP in 4t. In legatura cu barca nu stiu ce sa aleg; oscilez intre Romcraft 480, Romcraft 500, Lotus major sau Black sea 510 Fishing consola/ minor. Cu mici exceptii barca trebuie sa care 2 persoane + bagajele aferente(echipament spinning/ stationar/ camping). Optez pentru o barca si un motor nou sau cumparate sh daca se afla in stare foarte buna. Ce alegere sa fac? Puteti sa imi oferiti sfaturi cu privire la alegerea unui motor si a unei barci? Imi puteti explica si avantajele/dezavantajee unei barci cu fund dublu? Multumesc anticipat! :confused:
 
Dca te tine portofelul ia-ti un Romcraft 480 . Este mult peste celelalte. Cat despre motor.. Honda face cel mai bun motor la ora asta.
Dezavantajele unei barci cu fund dublu este ca greutatea barcii este putin mai mare intrucat ai 2 copai una-ntr-alta.. Daca se infiltreaza apa si nu este eliminata tragi multa apa dupa tine si daca iti ramane iarna acolo iar e rau.
Avantaje : daca lovesti ceva in apa suficient cat sa spargi primul fund poti ajunge la mal fara sa faci baie intrucat ai flotabilitate in continuare .


Parerea mea.
 
Pentru un pescar o barca cu fund dublu mai mult incurca decat ajuta din cauza de greutate si mentenanta. Cat mai spatioasa, cat mai usoara dar si stabila, cat mai bine imperecheata cu motorul si greutatea transportata in mod obisnuit - acestea sunt de urmarit.
 
Raspund la intrebarea de la nr 5
Romcraft 500 este tot cu fund dublu insa merge in regim de semi-planare. Am un prieten ce are una , barca isi trage putin fundul " pupa" prin apa.
480-ul merge in regim de planare dupa cum zice situl .
 
Nu cunosc, poate ne spun colegii. Am prieteni cu Black Sea 510 . Cu 25 de cai zboara pe apa . Trebuie sa ai putina grija la viraje din cauza formei fundului. Pe ei i-a mai scuturat de cateva ori.
 
Am mers si eu cu Black Sea 510 echipata cu 15cp dar nu "in regim de observare" :)) . Am vazut ca se fabrica in 2 variante. Care este treaba cu ele? Vad ca nu sunt foarte multe detalii...
 
Eu personal as cumpara Motocraft 490 si l-as combina cu cel mai mic motor care ca ma lase sa planez cu 300 kg in barca. Probabil un 20 CP.
Pasul doi ar fi sa instalez, sau sa angajez pe cineva sa instaleze o podea de tego marin, acoperita cu cauciuc antiderapant, sau vinil cu model antiderapant de culoare gris (nu imi place sa ma ard la talpi).
As mai instala un "live well", spatii de depozitare, etc. Daca vrei, poti la o adica sa o puntezi puna la jumatate la inaltimea banchetelor, sa ai un fel de bass boat. Spatiul de depozitare in momentul acela este ENORM
Daca ai posibilitatea, poti incerca sa maximizezi puterea barcii (40 CP). In acest caz, poti sa mai adaugi greutate: doua baterii, motor electric in prova, cu actionare la pedala, scaun central, scaun de pilotaj, ca sa nu stai pe bancheta.

Avantajul e ca optimizarile le poti face in timp.

Asa cum arata piata in Romania, nici o barca nu e perfecta.


Uite cum a facut omul asta o masina de pescuit perfcta dintr-o barca de aluminiu:
Boat Conversion -- Lund SSV-18 to Dream Walleye Boat -- Correll Boat

LE
Am facut corecturile Motocraft 490 si celelalte.
 
Ultima editare:
Motorcraft este brandul de piese al Ford :p Sa traiesti nasule ! ;)

Later edit: prea tare barca din link-ul dat de tine.
 
Multumesc pentru raspuns! Super "masinarie", dar asta in timp. Nu am gasit modelul 490 la Motorcraft. Vad ca sunt barci din aluminiu. Ce avantaje/dezavantaje au si cat ajunge una?
 
Multumesc pentru raspuns! Super "masinarie", dar asta in timp. Nu am gasit modelul 490 la Motorcraft. Vad ca sunt barci din aluminiu. Ce avantaje/dezavantaje au si cat ajunge una?

Uite aici un topic dedicat Motocraftului
Barca Motocraft SF 490 T

Cel mai bine intri in legatura cu Romica, cel care le asambleaza si le vinde in Romania.

Stiu ca amenajarea unei barci cere timp. Dar poti folosi barca si mai lucrezi la ea iarna. Pentru inceput se poate adauga podeaua, ceea ce nu e mare lucru la configuratia barcii - doua placi - de la bancheta pupa la cea centrala, si apoi placa de la bancheta centrala pina la bancheta prova. Pe urma mai vezi tu ce iti trebuie.

Mai poti discuta si cu Vali, adminul de pe forumul CapCompas, TOT GALATEAN. Si el construieste un model de barca foarte reusita din composit (fibra) si foloseste din belsug fibra axiala (bun dar scump) in detrimentul stratimatului (asa si asa, dar ieftin), si rasini de calitate. Barca aceea e foarte usoara pentru dimensiunea ei si foarte rigida. Cativa forumisti au aceasta barca si sunt foare multumiti. Din pacate este foarte ocupat, dar cine stie....

Barcile de mai sus sunt barci pe care eu mi le-as cumpara fara rezerve. Amandoua se preteaza la amenajari. Amandoua merg frumos cu motoare mici, au designuri moderne, eficiente, si am avut experienta cu amandoua. De altfel am o barca din AL destul de asemanatoare. Barcile din AL nu au varsta. Dar nici de barcile bune din fibra nu pot sa ma plang.

PS
Barca aceea LUND amenajata este o barca mai lunga cu 50 cm !! decat Moto 490.
 
Ultima editare:
Motorul este in stransa legatura cu barca aleasa. Se alege cizma astfel incat placa anticavitatie de deasupra elicei sa ajunga la partea cea mai de jos a pupei. Nu e o chestie de gust, e o imperechere functie de barca pe care o ai astfel incat in glisaj sa mearga totul perfect. Mai sunt articole pe forum, da-i un search.
 
Da' o barca Modi's nu ar fi OK?
Făcută după cum îți dorești și cu oglinda înaltă sau joasa sau medie :) ?
P.S.: am pus smiley face după "medie" pt ca așa ceva nu prea exista.
 

Back
Sus