va rog sfaturi

buna ziua domnilor.
sunt din bucuresti si dintotdeauna am cochetat cu apa si barca dar pana azi am ramas doar simplu posesor si utilizator de barci (vega si jeanneau)
cu ajutorul dvs. sper sa pot asimila termeni specifici, sa pot formula fraze coerente si astfel sa pot participa efectiv pe forum pentru a deveni si eu un veritabil barcaholic
tineti-o tot asa domnilor. faceti o treaba minunata

In alta ordine de idei, dupa ani buni de cand am renuntat sa mai pescuiesc pe la campie, am inceput sa pescuies (stationar/rapitor) cu barca aproape in fiecare anotimp in delta; am invatat sa guvernez o barca insa nu am invatat cum sa aleg o alta ...... pentru deplasare cu ceva viteza, 4 persoane plus bagaje, plimbare cu familia pana la Sulina sau Gura Portitei, .
Pentru nevoile mele consider ca barca din pozele de mai jos ar fi buna insa nu stiu cine este producatorul si nici anul fabricarii, nici ce greutate are sau ce puteri de motor sunt recomandate . stie cineva ceva ?
Starea barcii, pana o vizionez de aproape, este ca in poze; as vrea sa o cumpar si sa o pun direct pe apa...dar nu m-as duce pana la vanzator sa o vad de aproape; daca sfatul dvs. este in sensul ca acest model/producatorul nu este unul bun si prezinta inconveniente majore fie in exploatare fie la momentul unor eventuale reparatii ..... ma reorientez.

Orice alt sfat de la dvs este binevenit si va multumesc tuturor anticipat
 

Atașamente

  • loadfoto.jpg
    loadfoto.jpg
    35.9 KB · Vizualizări: 122
  • loadfoto (2).jpg
    loadfoto (2).jpg
    49.6 KB · Vizualizări: 110
  • 48301705_3_1000x700_salupa-open-ambarcatiuni.jpg
    48301705_3_1000x700_salupa-open-ambarcatiuni.jpg
    59.8 KB · Vizualizări: 97
  • 48301705_5_1000x700_salupa-open-neamt.jpg
    48301705_5_1000x700_salupa-open-neamt.jpg
    67.3 KB · Vizualizări: 80
Ultima editare:
Salut si bine ai venit!
Daca pui si fotografiile la care faci referire cu siguranta vei primi opinii privind achizitia. Cred insa ca ar trebui sa ne dai mai multe detalii privind asteptarile pe care le ai de la barca? Doar plimbare? Si pescuit? Daca da, de care (stationar/rapitor)? De obicei sunt multe bagaje cand mergi in 4 persoane? Vrei sa ajungi la gura portitei de pe mare sau de pe canalele deltei? Vrei cabina sau consola de conducere?


p.s. merge swi un link daca nu ai reusit sa pui pozele
 
asa, acum ca avem si poze incep eu. Desi pe barci de fibra nu ma pricep prea tare, imi pare ca barca asta are nevoie de refacerea cel putin a stratului de vopsea pe exterior, interiorul pare in stare acceptabila. Nu o vad insa ca barca pentru pescuit la rapitor in delta decat pe cote mari ale dunarii.As spune ca are cel putin 5,5 m lungime pe 2,2 latime, arhisufient pentru 6 persoane si ceva bagaj. La stationar e parfum, ai spatiu foarte bun in ea pt 2 pescari.Ca motorizare , daca omologarea barcii permite, as alege 50-60 cai, in 4 persoane va merge destul de rapid (probabil peste 30 noduri). Cred ca pe mare linistita e super , pare sa aiba bordaj liber suficient.
De curiozitate, care e pretul cerut de vanzator?
 
''neata si bine te-am gasit
vreau o barca open pentru ca salupa vega pe care am folosite (chila adanca in V) erau instabila cand o infigeam in mal .. la acostare prea putin bord liber,...etc... barca open jeanneau cap camarat buna dar,...... prea open in conditii de primavara si toamna...
cea de mai sus (am reusit sa pun pozele sper sa se vada) mi se pare cea mai potrivita pentru acostare la mal de stuf, pescuit stationar din barca sau spinning ....

Incerc sa pun si cateva poze cu starea barcii fotografiata de actualul proprietar insa nu reusesc,...nu stiu de ce . pana la urma sus am reusit
 
are cam 4.7 lungine si cam 1.9 latime spunea vanzatorul. pescajul cam 0.....pana in 35 cm. mi se pare buna si la spining daca ii fac o pune intre banchetele fata si destul de stabila.... pretul cam 1800 euro
nu le am cu internetul,...incerc sa inteleg cum functioneaza platforma forumului,..scuze de repetare
 

Atașamente

  • 2 (5).JPG
    2 (5).JPG
    73.1 KB · Vizualizări: 54
  • 2 (4).JPG
    2 (4).JPG
    51.6 KB · Vizualizări: 55
  • 2 (3).JPG
    2 (3).JPG
    50.5 KB · Vizualizări: 51
  • 2 (2).JPG
    2 (2).JPG
    75.5 KB · Vizualizări: 57
  • 2 (1).JPG
    2 (1).JPG
    64.2 KB · Vizualizări: 64
  • 2 (6).JPG
    2 (6).JPG
    53.1 KB · Vizualizări: 48
Ultima editare:
aia cu pescaj zero e belea :) Cu 2 persoane in ea cred ca e pe la minim 25cm pescaj la chila. La asta adaugi si cizma ce coboara sub nivelul chilei.Cred ca nu trebuie sa te complici cu gratar intre banchete, pare ca e destul loc in prova sa stai in picioare. E bine ca ai consola si la pasager, mai ajuta la deplasarile lungi te toamna. Daca are doar 4,7/1,9 cred ca mai degraba s-ar potrivi un 30-40 cai si maxim 4 persoane la bord. 1800 daca nu include si periodcul(presupun ca nu) e cam mult, strict opinie personala.
 
aia cu pescaj zero e belea :) Cu 2 persoane in ea cred ca e pe la minim 25cm pescaj la chila. La asta adaugi si cizma ce coboara sub nivelul chilei.Cred ca nu trebuie sa te complici cu gratar intre banchete, pare ca e destul loc in prova sa stai in picioare. E bine ca ai consola si la pasager, mai ajuta la deplasarile lungi te toamna. Daca are doar 4,7/1,9 cred ca mai degraba s-ar potrivi un 30-40 cai si maxim 4 persoane la bord. 1800 daca nu include si periodcul(presupun ca nu) e cam mult, strict opinie personala.

pescaj maxim 0.35 :D
asa m-am gandit si eu.... e cam mult. si omu'' nici nu lasa la pret daca ii cumpar si peridoc si motor..in fine.
este un model care imi place si il consider util nevoilor mele doar daca nu cumva dpdv al expertilor este o barca.... sa spunem ,.. desenata aiurea; nici de viteza, nici economica, nici,.... nicicaca. nicicaca. daca insa cineva a avut/are modelul, el sau vreun prieten ori poate aprecia anul de fabricatie , producatorul, ... sa caut apoi date despre ea si chiar vreuna de vanzare prin vest, cu atat mai bine ma indatorez:D si pe apa si pe uscat. salutari
 
pai e glisor curat, potrivit pana la viteza medie(50-70). O sa mearga bine si cu motoare mai mici daca nu o incarci exagerat, consum redus de combustibil E important sa fie in stare buna tehnic, estetica o rezolvi mai usor. Nu lovituri, nu apa in spuma de sub corp, nu reparatii pe la oglinda, nu 100 straturi de vopsea veche pe ea, nu greutate exagerata totala.

p.s. nu sunt expert si nici nu vreau sa pozez intr-unul
 
pai e glisor curat, potrivit pana la viteza medie(50-70). O sa mearga bine si cu motoare mai mici daca nu o incarci exagerat, consum redus de combustibil E important sa fie in stare buna tehnic, estetica o rezolvi mai usor. Nu lovituri, nu apa in spuma de sub corp, nu reparatii pe la oglinda, nu 100 straturi de vopsea veche pe ea, nu greutate exagerata totala.

p.s. nu sunt expert si nici nu vreau sa pozez intr-unul

iti multumesc cel putin pentru atentie si chiar ai pus degetul pe rana sosoktm. (ktm de la 2 roti?)
tehnic, starea o vad doar din cateva poze trimise de vanzator (nu le pot pune pentru ca sunt cam mari; maine vine fimiu pe la mine si sper sa le pot pune aici)... eu apreciez ca vopseaua pare originala, fara straturi sau diferente de vopsea pe vreo reparatie la vreo spartura ....... daca o cumpar cu 1800 ( asa cum ai spus , e cam mult) ma intreb cine mi-ar face revopsirea ori reparatiile ca la carte ( are cateva gauri de prindere a unor accesorii probabil in zona de pupa si chiar in stanga oglinzii) si deja renunt la bucuria de a o pune imediat pe apa, si cine stie cat ma va duce la final.
asa ca, voi astepta ca vreun coleg care stie cate ceva despre acest model de barca sa imi spuna mai multe daca va vrea.... si eventual sa imi aduc una de afara . modelul imi place mult
cu stima
 
Ultima editare:
nu stiu daca merita investitia. barca are peste 10 ani vechime. Intr-una din fotografii pare ca vad firele stratimatului, efectul de capilaritate e prezent al dracu' la fibra de sticla. Eu zic ca-i coapta si dupa o saptamana ia in greutate 20-30kg ca popa. posibil sa fie doar parerea mea, foarte subiectiva, bazandu-ma pe cateva fotografii cu definitie mica(altfel nu se incarca pe forum)
 

Back
Sus