glisare barca fibra 3 metri

Buna ziua si salutare tuturor ! Sunt nou pe forum si fara prea multa experienta in barci si urmaresc de ceva timp aceste discutii ale unor oameni experimentati. Care este de fapt problema...am o barcuta de fibra 3m lungime modelul Tiny facuta de cei de la Criber. Puteti intra pe site-ul lor sa o si vedeti. Am inaltat oglinda pentru un motor cu cizma lunga,mai exact un Honda de 5 cai. La turatii mai mari,barca se apupeaza,merge aproape de glisaj,dar trebuie totusi sa stau mai inspre prova ca sa mearga mai bine si sa fie mai comod.
Precizez ca greutatea barcii este de 50-60 kg iar a mea de 90. Motorul 38 de kg si combustibilul 5. As dori sa va intreb daca la aceasta configuratie,un hidrofoil ar ajuta cu ceva. Oare ar glisa sau pentru a ridica pupa cu acel hidrofoil, motorul se va obosi si mai tare? Stiu ca s-a mai discutat,dar poate a mai trecut cineva printr/o experienta apropiata de a mea. va multumesc anticipat!
 

Atașamente

  • 3_105722.jpg
    3_105722.jpg
    84.8 KB · Vizualizări: 130
Salut, nu stiu daca ai deja un raspuns, daca nu, pot sa ti dau niste sfaturi din proprie experienta.
treaba cu apupatul este ok in sensul ca e normal sa faca asta deoarece barca e scurta. la barcile foarte scurte, orice motor ai pune ( in limita a ceea ce precizeaza producatorul) se va produce acest fenomen neplacut. poti sa l rezolvi pe jumatate cu un hidrofoil da nu te astepta la minuni. o sa se aseze mult mai bine barca cu hidrofoil dar fenomenul nu va disparea. eu am avut o barca cu aceleasi probleme iar barca mea avea aproape 5 metri , deci la 3 metri nu prea o sa ai sanse mari de scapat cu apupatul. cu glisajul iti spun tot din proprie experienta ca o barca la 4,8- maxim 5 metri o glisezi cu minim 8-10 cai si asta mers la blana cu motorul si minim de incarcatura . cu 15 cai e optim ( nu la barca ta) . in concluzie motorul e ok pt barca ta dar nu incerca sa glisezi ca nu ai sa poti. asa ca mergi la jumate spre trei sferturi la acceleratie si nu ii cere mai mult ca nu o sa faci mai nimic. incearca sa mergi pe mijloc si sa faci o prelungire la motor ca sa echilibrezi cumva mersul. concluzia mea : motorul e mai mult decat trebuie barcii ca putere dar e ok daca mergi la economic cu el ( ai avantajul de extraputere la vant si val ) si nu incerca sa faci glizaj ca nu e de glisaj. e barca de deplasament( ca sa o glisezi cum vrei tu in configuratia actuala ar trebui ca tu sa ai undeva la 30 - 40 kg :)))si fara incarcatura. asa ca sper sa nu te fi dezamagit cu cele spuse. daca vrei glisaj ia o barca la 4,80- 5,00 m si pune 15 cai maxim 20 si cu greutatea ta + bagaj de bun simt (singur in barca) o sa mergi la 30 km /ora in amonte pe Dunare.
 
..... un Honda de 5 cai. La turatii mai mari,barca se apupeaza,merge aproape de glisaj,dar trebuie totusi sa stau mai inspre prova ca sa mearga mai bine si sa fie mai comod.
Precizez ca greutatea barcii este de 50-60 kg iar a mea de 90. Motorul 38 de kg si combustibilul 5.......

Te confrunti cu vesnica problema a barcilor scurte si usoare.
Barca fiind scurta, nu ai un asa zis "lest" spre prova care sa ajute cumva la pozitionarea ei spre orizontal, spre glisare. La asta adauga si toate acele kilograme despre care spui mai sus si care sunt la pupa.
Si daca i-ai pune un 8 sau chiar 10 cai tot nu ai rezolva mare lucru.
In conditiile in care spui ca motorul are 38 kg iar tu 90, vad ca ultima solutie pozitionarea ta mai spre prova si guvernarea cu prelungitor de mansa.
Iar hidrofoil-ul - spun din propria experienta pe clasa asta de motoare - nu face miracole. El isi va arata eficienta abia de pe la 20 - 25 de cai in sus. Adevarat, poti incerca, dar repet, nu te astepta la vreo diferenta majora. Parerea mea nu face legea, dar eu nu i-as pune. Mai mult, desi din foto barca pare a avea carena de glisaj, este totusi posibil ca si asta sa fie o problema. Anume faptul ca s-ar putea sa nu fie cea mai potrivita si implicit sa nu te ajute in a-l atinge.

Eu nu am decat 65 kg, si la o barca de 3,5, cu un motor de doar 27 kg, tot cu 5 kg de combustibil, trec spre prova pentru a asigura glisajul. Poate filmul asta iti va spune mai mult decat orice ti-as mai spune eu aici :

https://www.youtube.com/watch?v=OLAqiXjkPG0

...............................................

L.E. ...... Vorbim ca sa purtam discutii. Topicul, postarea initiala, mai are putin si implineste doi anisori !
 
Ultima editare:
Daca nu e cu suparare am si eu aceeasi problema doar ca datele sunt altele.Barca are 4.5 metri vreo 200-250 kg iar motorul 20 hp.Nu reusesc sa glisez ,se ridica si nici cu motorul la maxim nu se aseaza ....Am sa pun si hydrofoil(inca nu l-am montat) dar pare ca are nevoie de greutate mare pe fata.Credeti ca o greutate mare pusa pe fata ar ajuta barca sa intre in glisaj?
 
Eu am avut acceasi problema cu o gonflabila zodiac de 2,6 m. Am rezolvat cu "Maxi Marine lifters". Din pacate pretul lor esta destul de ridicat. Se pot confectiona usor dupa model.
 
arata interesant dar banuiesc ca sunt niste detalii constructive,cote/dimensiuni care trebuie respectate .Nu prea am de unde sa gasesc un model
 

Back
Sus