Sfaturi despre ce/cum ar trebui sa fac

Salut barcaholici! Avand in vedere faptul ca vine caldura de acum, si sezonul de pescuit e aproape, m-am hotarat sa-mi repar barcuta, caci saraca a cam dat coltul.
Este vorba de o barca Delta 3, fabricata la Buzau prin anii '80 din plastic dur; ori, dupa atata timp, plasticul asta a cam devenit casant, dovada faptul ca a crapat prin anumite locuri. Sunt practic doua foi de plastic lipite intre ele, iar prima foaie, cea interioara, a cedat. Asa ca m-am hotarat sa o tai, deoacamdata a ramas lucrarea in stadiul care se vede, o voi taia cu flexul si-i voi da o oarecare forma cand ma apuc de lucru la ea. Deocamdata i-am bagat doua "flotoare" in fata si in spate pentru flotabilitate iar acum as dori să o imbrac in fibra de sticla.
M-am cam documentat despre cum ar trebui sa decurga lucrurile, insa cateva sfaturi ar fi bine primite. Asadar:
- avand in vedere dimensiunile barcii de 2.3/1.2/0.4, cam ce cantitate de rasina si fibra trebuie sa iau? cam cat intra pe mp, vreau sa o imbrac atat interior cat si la exterior, in asa fel incat sa fie foarte rezistenta?
- ce fel de fibra de sa iau? stratimat de 100/300 sau 500?
- adera fibra la plasticul din care este confectionata barca sau necesita mai intai un primer care sa faca priza...sau ceva de genul? sau ce/cum ar trebui sa fac..? Personal m-am gandit sa o imbarc la interior cu primul strat de fibra iar dupa ce se intareste sa bag un "milion" de autoforante care sa-mi strapunga atat fibra cat si barca si sa le uneasca pe vecie :)) dupa care sa mai dau vre'o doua straturi de fibra deasupra care sa acopere tot si va fi ok !!:))
-voi, in locul meu, cum ati proceda? sunt deschis oricaror sugestii, apreciez anticipat raspunsurile.
ps. poate e cineva din Bacau sau imprejurimi care bate fibra, as fi interesat de o colaborare.
 

Atașamente

  • 20150304_132357.jpg
    20150304_132357.jpg
    45.3 KB · Vizualizări: 76
  • 20150304_132407.jpg
    20150304_132407.jpg
    48 KB · Vizualizări: 70
  • 20150304_132422.jpg
    20150304_132422.jpg
    47 KB · Vizualizări: 67
  • 20150304_132446.jpg
    20150304_132446.jpg
    63.9 KB · Vizualizări: 59
  • 20150304_132530.jpg
    20150304_132530.jpg
    41.7 KB · Vizualizări: 56
Nu cred ca rasina adera prea bine la plasticul ala vechi. In plus de asta, barca veche ramasa in interiorul "cojii" pe care o faci va ingreuna inutil ansamblul. Ea nu va contribui la rezistenta decit daca rasina adera perfect la plastic, ceea ce e cam greu.
Daca tot dai mai multe straturi si pe interior si pe exterior, eu zic ca ar fi mai bine sa folosesti barca veche pe post de matrita. In felul asta vei realiza o barca mai usoara si iti ramine matrita pe care mai poti face cite barci vrei, pentru tine sau pentru prieteni.
Grosimea finala a bordajului ar fi de vreo 5 mm, adica in total 5 straturi de tesatura de fibra cu 300 g/mp pusa alternativ cu stratimat. Intarita suplimentar in zona chilei si prova/pupa.
 
daca barca-i de plastic...nu ai nici o treaba cu fibra, cele doua nu se vor lipi decat superficial. daca plasticul ramas este imbatranit deci, casant, nici el nu mai este folositor. Nu mai ai decat forma barcii ceea ce nu e putin totushi, daca agreezi modelul. iti poti face o matritza foarte buna, cam atat. Sincer, regret ca ai distrus interiorul. Pentru un constructor de barci dim fibra modelul tau ar fi fost interesant intreg, indiferent cat de crapat era. Sunt curios, poti observa daca barca a fost realizata prin termoformare?
 
Cu siguranta asa a fost realizata. Sunt barci produse la defuncta Intreprindere de mase plastice Buzau - IMP Buzau, a se vedea Industrializarea Romaniei: Întreprinderea de prelucrare mase plastice Buz. Pe mine totusi ma intereseaza modalitatea in care as putea sa fac ceva cu barca asta, chiar si cu riscul de a o ingreuna imbracand-o toata in fibra. Produsul final nu ma intereseaza extraordinar sub aspect calitativ cat ma intereseaza sa-si faca treaba la o partida de pescuit. Asadar, deschis in continuare la sugestii..
 
nu stiu daca mai poti face ceva cu tigaia aia; vezi ca e unu Dany din Bacau pe celalat forum capcompas, tot pescar, are un pic de experienta cu fibra poliesterica si cu construitul de barci

O noua barca de pescuiala

Super multumesc!!! Am luat legatura cu omul, am fost cu el si a vazut copaia si...s-ar parea ca nu-i asa urata treaba pe cat am crezut...Se poate face, alegand varianta sa decupez toata partea interioara si apoi sa o imbrac toata in fibra, dupa ce in prealabil o gauresc sa prinda fibra; va ramane la interior plasticul care se dovedeste a nu fi pana la urma asa terminat (ce se vede in poze am spart eu - voit). Teoretic la sfarsit barcuta nu ar trebui sa depaseasca 50-60 kg, ceea ce ar fi ok.
Deocamdata am trimis un mail la Polydis pentru o oferta de preturi caci am inteles ca astia livreaza in tara...si... cat de curand sper sa ma apuc de treaba.
Ps. Acum ca m-a mai incurajat Dany, mi-a mai venit inima la loc; omul e super OK si e dispus sa ma ajute (macar cu sfaturi)..
Sper sa revin in curand cu ceva noutati, asteptam vreme ceva mai buna...
Pana atunci...mai astept pareri..
 
Cu placere! eram sigur ca vei primi o mana de ajutor de la Dany; sunt multi oameni pe forum (si aici si dincolo) dispusi sa ajute; si eu am fost ajutat la greu; spor la treaba!
 
sa nu faci asta. realizeaza matrita copaii, refa interiorul frumos cu polistiren, chituieste si realizeaza si matrita pentru punte.Foloseste matritele pentru a-ti realiza barca. Va iesi frumoasa, usoara si rezistenta si vei avea si o matrita sa poti multiplica produsul. Nu vei consuma material exagerat de mult. Foloseste rasina poliesterica si stratimat ca oricum se impaca de minune si vei avea costuri minime. Solutia de mai sus este una de amator nerabdator iar rezultatul va fi groaznic. Nici un topcoat nu-ti va scoate barca "oglinda" asa cum ar trebui sa arate o barca frumoasa si bine facuta. Profita de ocazia pe care o ai. Am vazut fotografiile barcutei, este mica dar simpatic construita. Trateaza inteligent problema, fa-ti calculele si vei vedea ca am dreptate. Este doar o saptamana de munca in plus fata de solutia grobiana propusa dar merita cu prisosinta.
 
sa nu faci asta. realizeaza matrita copaii, refa interiorul frumos cu polistiren, chituieste si realizeaza si matrita pentru punte.Foloseste matritele pentru a-ti realiza barca. Va iesi frumoasa, usoara si rezistenta si vei avea si o matrita sa poti multiplica produsul. Nu vei consuma material exagerat de mult. Foloseste rasina poliesterica si stratimat ca oricum se impaca de minune si vei avea costuri minime. Solutia de mai sus este una de amator nerabdator iar rezultatul va fi groaznic. Nici un topcoat nu-ti va scoate barca "oglinda" asa cum ar trebui sa arate o barca frumoasa si bine facuta. Profita de ocazia pe care o ai. Am vazut fotografiile barcutei, este mica dar simpatic construita. Trateaza inteligent problema, fa-ti calculele si vei vedea ca am dreptate. Este doar o saptamana de munca in plus fata de solutia grobiana propusa dar merita cu prisosinta.

Eee...despre faptul ca doresc sa fac şi o matriţă dupa ea nu am zis aici, într-adevar :). Am vb. despre asta cu Dany, şi voi face matrita doar după exteriorul ei, înainte să mă apuc de lucru la barcă. Doar după exterior, nu voi incerca să fac una şi dupa punte, din simplu motiv ca design-ul interior original al bărcii este cumva incomod, asta realizând-o după ceva partide de pescuit..Mai simplu spus, din cauza banchetei din mijloc nu te putei întinde şi tu ca omul...să prinzi o ora-doua de somn noaptea pe baltă, ca să fii cat de cat fresh a doua zi :) Aşa ca am să realizez o matriţă după exteriorul acesteia, urmând ca interiorul să-mi dau seama ulterior cum să-l abordez. Ps - deja am doi prieteni care s-au abonat la făcut câte o bărcuţă după matriţa ce o voi realiza :)
Revenind la faptul că o reparaţie, în termenii descrişi anterior, la această bărcuţă, nu ar duce tocmai la un rezultat extraordinar, totuşi, până la urmă, am iniţiat topic-ul în dorinţa de a căuta o soluţie pentru a salva copaia asta, indiferent cât de grobian ar fi rezultatul..cu toate că nu aş fi aşa dur :) Acum că am găsit şi soluţii care-mi oferă noi perspective este un lucru cât nu se poate de bine-venit; dar, după ce voi realiza matriţa, voi dori totuşi şi să salvez ceea ce se mai poate din copaie.. În sens contrar..ce opţiuni am? Să o arunc doar, că m-ar încurca inutil prin garaj... Tocmai de aceea doresc să găsesc soluţia optimă să o repar în măsura în care este posibil acest lucru, oricum ar fi, tot sper să mă mai ducă la o partidă două... Si apoi, nu strica nicodată una de rezervă, că prieteni am destui amatori să mergă la o partidă..
Mulţumesc pentru păreri, aştept în continuare sugestii şi opinii..
 
Ultima editare:

Back
Sus