Alegere motor

Salut! Ma intereseaza sa imi cumpar un motor de 5-6cp si nu stiu ce sa aleg. Honda, Yamaha, Suzuki, Mercury...? Voi ce folositi? Vad ca SH se gasesc mai mult Suzuki. :confused: Orice sfat este binevenit! :iupi:
 
Eu sunt fan Suzuki. Este acelasi motor pentru 4-5-6 CP, diferenta este din carburtor de la 4 la 5 CP doar cu modificarea cursei acceleratiei. Pentru a trece la 6 CP trebuie alt carburetor si galerie de admisie. Este identic si cu Johnson.
Yamaha, cu capac alb, este mai greu de gasit si de aceea sunt mai scumpe. Deasemeni, blocul motor este identic pentru 4-5-6 CP numai ca modificarea nu este asa facila ca la Suzuki/Johnson.
Pentru ambele se pot modifica si lugimea cizmelor (de la lunga la scurta si invers) prin schimbarea unor componente.
Honda nu este dacat de 5 CP (sau mai rar 4.5 CP, probabil o limitare la carburator), si nu are rezervor intern.
Mercury, este acelasi motor pentru 4-5-6 CP.
 
Pe un lotus major. Distante foarte scurte. Nu ma intereseaza glisajul. Eu caut unul de 5/6 cai(pentru ca este portabil) si nu stiu ce marca sa aleg.
 
Diferente calitative prea mari nu sunt la motoarele de 6CP, asa ca orice alegi e bine mai ales ca toate au aprindere electronica. Fiind SH conteaza cel mai mult sursa de achizitionare si modul in care a fost folosit anterior, dar si disponibilitatea eventualelor piese de schimb/consumabile, inerente in utilizare frecventa. Din cate am vazut pe balta, un 6 CP e bun pentru tine, dar e de preferat cu linie de alimentare, sa nu stai toata ziua sa umpli rezervorul. Eu asta il am, te hotarasti, mai ales ca esti concitadin. Succes!
Daca mai vrei amanunte discutam pe PM sa nu fac monopol pe aici.
 
Vezi si cu ce cizma iti trenuie! Cred ca pentru lotus major e necesar cu cizma lunga.
Cum zice si "gvincentiu", la capacitatea aceasta sunt cam toate la fel.
Mie imi place Suzuki ca e mai aerisit in interior. Si daca nu ai permis, iti achizitionezi unul de 4 CP la care ii cauti carburator cu tot cu galerie de 6 CP.
La Mercury am auzit ca sunt mai scumpi la revizii, si e mai greu cu piesele.
 
Caut sa cumpar unul sh in stare foarte buna cu cizma lunga dar nu gasesc. Nu este problema de permis. La mercury am auzit ca se repara mai greu.
 
Salutare,
Sunt nou pe aici si vreau sa-l ajut pe taica-miu in alegerea uniu motor pt barca lui..
Asadar cateva intrebari daca se poate:

Datele problemei sa zicem asa:
1. are o barca de metal (tabla) de cc 4.5 m lungime si cam 200-250 kg (+/-)
2. are o cunostinta care are un motor Suzuki de 6 CP din 2014 cumparat (bănuiesc ca acesta... DF 6 L talpa medie/lunga 51 cm)

Intrabari:
1. Are face fata la barca de mai sus la care sa mai punem maxim 4 persoane?
deci un total de 500-600 kg greutate, aici doar in scop de a merge pe Dunare sa zic normal (adica fara viteza)
pur si simplu taica-miu il achiziționeaza doar pentru deplasare de la pct. a la pct. b fara "tam-tam" sa zic asa, fara a ambala etc...

sau la greutatea asta trebuie cava mai mare? cam cati CP?

2. exista pe undeva ceva (lege, ordonanta, HG) prin care peste 6 CP iti trebuie sa zic (aici chiar nu stiu...doar din auzite) permis ceva?
trebuie făcută o scoala ceva?...si cam cat ar costa?...el are deja 70 ani si cu invatatul la varsta asta e mai greu...

Mersi anticipat...
 
Peste 5 CP trebuie permis, diferenta nu e asa mare pana la acei 6 CP asa ca nu-ti mai chinui tatal cu examenul, fa-i rost de un 5. Oricum nu va merge cu mai mult de 8-10 km/h, cu care daca iei Dunarea la deal nu stiu cat de departe poti ajunge :) Avand in vedere ca nu poti iesi rapid din unele situatii, atentie la vreme si trafic, in rest, plimbare placuta si fir intins.
 
Mersi de raspuns,
Oricum lui nu-i trebuie viteza doar deplasare...iar in 75% din cazuri merge direct pe bratul vechi spre Macin sa zic asa..sau prin baltile adiacente
Intrebarea majora daca acest motor face fata la 500-600 kg maxim in cateva cazuri sa zic (1-2 ori pe luna sau la 2-3 luni) in rest ar fi doar 2 persoane... cam 75% din timp..
S-a saturat sa tot dea la rame si incerc sa-l ajut cat pot...
 
Cred ca merge fara probleme un 5 cai pina la 9 -10 km/h cu barca descrisa de tine. Totusi, 600kg mi se pare cam mult pentru o barca de 4,5 m, atentie la bordul liber si faceti rost macar de un colac de salvare din ala profi.
 
cu barca s-a mers (si aici chiar s-a traversat Dunarea din doc (pana la) vis-a-vis pe canal la Corotisca, cine e din Braila știe) cu 8 persoane si mai avea pe margine sa zic inca 15 cm...
barca e foarte "rigida si stabila" are 2 flotoare/base inchise ermetic prin usite metalice si cu garnituri, plus o chila de vreo 15 cm lata...In general e ok...la 2 persoane are oglinda sau parca borul liber... daca ma exprim bine de vreo 35-40 cm... Apropo de veste...are in permanenta 2 in bașa...

Apropo inca o intrebare?

Talpa motorului adica sa zic cei 51 cm de unde si pana unde se măsoară? incepe de la axul motorului in sus sau cum?
cat ar trebui sa stea elice (in cm ) sub apa? Taica-miu zice ca are in spate (oglinda) cam 35-40 cm deasupra apei..
 
Ultima editare:
Placa antiventilatie (care este imediat deasupra elicei) trebuie sa fie cu 2 - 3 cm mai jos decit fundul barcii. Daca nu poti sa pui motorul pe barca trebuie sa masori de la partea superioara a menghinei motorului pina la placa de deasupra elicei si sa compari cu inaltimea oglinzii. Mai cauta pe aici, s-a mai discutat mult subiectul asta.
 
Am folosit motor Suzuki de 6cp 2T, probabil era de prin 90, pe Rocky velier de 1000Kg, iar pe gps avea o viteza de 9...10 km/h. Viteza o ajungea destul de repede pe timp frumos, problema aparea cand incepea sa bata vantul din prova. Pe timp frumos cei 5 kp vor fi suficienti, dar pentru vreme urata sa ai la indemana si o pereche de vasle pentru al ajuta.
 

Back
Sus