Barca Angelo Molinari 4,3 catamaran

Salut,sunt membru nou pe forum si de asemenea nu foarte priceput la barci .Am cumparat de curand o barca din fibra tip catamaran Angelo Molinari cu lungimea de 4.3m si latime aprox. 2m,cred ca are greutate 150-200kg.este mai mare(pare)si mai grea decat modelele obisnuite.Barca va fi folosita mai mult la plimbari decat la pescuit cu 2-4 persoane(o sa atasez si poze) .Am rugamintea pentru cei care cunosc acest tip de barca sa mi spuna cum se comporta pe apa ,in afara de stabilitate care este evidenta,gliseaza?(la cat e nu prea cred),ce motorizare imi recomandati(eu m am gandit la 40-50de cai 4T).O sa mai fie problema cu inaltimea oglinzi in functie de motor,unde sa vina placa anticavitatie fata de fundul barcii,care este socotit fund?chilele sau partea de sus a "tunelului"de pe misloucul barcii.Am multe nlamuriri si orice parere a cunoscatorilor modelului mi ar fi de real folos,astept raspunsuri cu mare interes.Va mutumesc Adrian.
 
Imi cer scuze vad ca sa postat de doua ori am gresit undeva,rog un moderator sa stearga una din postari.Multumesc.
 
Ultima editare:
salut,vezi ca ti-am trimis un mesaj privat.
vezi sus in meniu,dupa ce te loghezi!
cred ca ai si o notificare pe mailul cu care te-ai inregistrat pe forum.
sal
 
Asa arata barca atunci cand am cumparat-o. Acum este in lucru .
 

Atașamente

  • 11051464_831788996893725_991291702_n.jpg
    11051464_831788996893725_991291702_n.jpg
    70.7 KB · Vizualizări: 217
  • 11057004_831788980227060_1490245122_n.jpg
    11057004_831788980227060_1490245122_n.jpg
    72.7 KB · Vizualizări: 202
Salut, astazi am dus barca la Dunare,ma inpresionat placut, cu doua persoane gliseaza in catva metri si cred ca trece de 50 km ora,o sa va dau mai multe detalii despre acest tip de barca in timp dupa ce descopar avantajele si dezavantaje.
 
Salut,+ ansamblul barca motor merg bine, consum redus,stabilitate super... dar...merge doar "fuga" ,cred ca din cauza greutatii care este pe spate,conducator,motor,benzina,baterie... ori mergi in glisaj ori cu 10 la ora.Gliseaza in catva metri,merge la 3800-4800 de ture inpecabil,40-45 km-ora,problema mea e ca nu ma grabesc deci....Neavand "fund" in V ci tunel pana la 30-35 la ora apa care loveste in pinten stropeste putin,eu cred ca merita din plin Angelo Molinari daca vreti viteza, stabilitate,consum redus(barca ne fiind foarte grea)cred ca se preteaza oarecum pentru sporturi nautice mai mult decat pescuit,CRED.
 
Am mai intalnit problema asta cu lungimea cizmei la barcile glisoare tip catamaran (tunnelboat).
La o barca in V e simplu, se masoara inaltimea oglinzii si se alege motorul, astfel ca placa antiventilatie sa fie aprox. la nivelul varfului V-ului carenei.

Spre deosebire de barcile in V, la cele tip catamaran nu se ia in considerare la masurare nici inaltimea mijlocului oglinzii, nici inaltimea (mai mare) din dreptul celor 2 corpuri.
De obicei, in urma testelor, din proiectare se alege o inaltime intermediara pentru cizma, intre cele 2 extreme (minima la mijlocul oginzii si maxima in dreptul corpurilor).

Astfel, la barca din topic in general montarea unui motor cu cizma lunga pe oglinda standard e suficienta. In acea pozitie, elicea nici nu ventileaza, dar nici nu dragheaza din cauza rezistentei suplimentare de apendice a pintenului.
 
Eu pe barca am un motor de 40 de cai, placa anticavitatie este putin(1-2 cm)mai jos de jumatatea tunelului .Motorul are cisma de 52 si i am pus brachet la barca.Cred ca a fost proiectata pentru cisma scurta.Am facut in asa fel brachetul incat sa pot muta motorul din menghina si o gaura mai sus si una mai jos.Nu mi a fos de folos pentru ca si mai sus si mai jos merge mai rau.Daca nu sari de 25 de cai si barca are 4.35 m deci 150- 180 kg si mai ai si prieteni voinici o sa mergi ....cam greu la deal pe Dunare.Eu la Suzuki df 40 am avut elice de 16 pich(mare putere motor-barca),plecam greu de pe loc si dupa 3000 de ture daca nu ma tinem de ceva eram in apa, cred 50-60 km ora brusc....Cred ca licea pentru ansamblul asta cu 4 prsoane ar fi 13 pich si cu 2 pentru viteza ar fi 14-15 pich.Nu rebuie musai sa luati in serios ce spun pentru ca sunt incepator...cumva..eu doar m am lovit de problemele astea si am mare noroc ca am 2 maini drepte si cu forumul bine anteles
 

Back
Sus