Locuri de dat barca la apa

Da, sunt oblice, iar barcile vor sta cu prova la ponton de o parte si de alta(cu prova amonte). Pontoanele sunt articulate intre ele si culiseaza sus-jos pe niste ghidaje in lungul stalpilor de ancoraj, functie de nivelul Dunarii. Capacitatea este de 120 de ambarcatiuni cu lungimi intre 6-12m. Este gata de vreo doua saptamani dar inca nu s-a populat. Nu stiu inca ce scoruri au stabilit cei din administratia locala.
 
Prima ambarcatiune acostata in Portul Turistic Galati

Din pacate/fericire, ca extremele puternice iti dau un echilibru in viata plin de filozofie, drapelul este unul american.
 

Atașamente

  • Noki058.jpg
    Noki058.jpg
    139.4 KB · Vizualizări: 165
Ma poate ajuta cineva cu sfaturi legate de locuri de dat barca la apa pe lacul Izvorul Muntelui/Bicaz, in special in zona barajului? Am auzit ca ar fi si in stanga si in dreapta, dar n-am gasit amanunte.
Multumesc anticipat!
 
asta inseamna ca de 1 mai SARBATORIM LA BALTA!
intradevar, se poate da si pe stanga si pe dreapta....
daca vii din bicaz,inainte de a trece pe baraj o iei incetisor tot inainte, treci de carciuma lui munteanu si cam la 150 m se desparte drumul, o parte o ia spre izvorul alb si o parte la dreapta la balta...aici trebe sa te bagi, dar trebe sa faci manevra cu spatele, ca nu-i loc de intors...dupa lansare e loc putin mai sus pentru masina si peridoc, pe unde trecusesi deja...am vazut acum cativa ani cum a fost dat la apa un jetski, care a terbuit tras la remorca de pe peridoc de o alta barca, ca nu iesea din cauza de prea multe peturi....anu asta parea mai curat, dar m-am uitat de pe partea cealalta...
dincolo, pe partea cealalta a barajului, incepi sa cobori spre debarcader, insa nu faci curba, ci o tii tot inainte, si ajungi pe malul apei...nasulia aici e ca apa e jos, drumul e mai abrupt ca la munteanu si cu maluri mai abrupte,cred ca trebe ceva experienta/acomodare...unde mai pui ca, anul trecut, unul lasase masina si peridocu la buza balti, sa nu-i ia altul locul...
iin ambele cazuri, cred ca trebe 4x4 deoarece textura solului e moale, prafoasa, fiind de fapt pamant inundat si uscat...si trebe o recunoastere pe moment, la fatza locului....
ar mai fi o varianta la izvorul alb, acolo e mai bland, dar e ceva de mers de la munteanu tot inainte si nu stiu cum e drumul...
restul e la varu' gogu!
daca ajung in zona si ta vad, te sun!
bafta!
 
Ultima editare:
Multumesc rexsailor! Ai stire de bariere, milogeli la patroni, taxe de dat la apa, din astea?
Cat despre 4x4, cam rea veste, masina mea abia se trage pe ea la deal, d-apoi barca pe peridoc ... studiez in continuare, cand ne vedem dau un suc, bere sau vin dupa preferinte!
 
cum nu este nici o amenajare, nu e nici o taxa...efectiv barcile se dau pe maluri inundabile cand e apa sus, atunci fiind si cel mai usor de pus pe balta... din linkul pus de tine cu wiki se vede la debarcaderul moldocim traseul prin padure spre apa( nu se vad serpentinele care duc la parcarea de la restaurant din cauza vegetatiei)...
vizavi de 4x4, totul e cam abrupt in zona si pe mine m-a zburlit ideea de a te baga cu spatele pe o lungime oarecare, pe un teren care nu e amenajat decat prin treceri succesive de auto... parerea mea poate fi subiectiva totusi, si poate ar fi bine sa dai o raita de recunoastere, chiar cu barca la protap... venind din suceava, cel mai scurt e prin targu neamt- poiana largului, si atunci ai putea studia si posibilitatile din zona ceahlau sat, unde iar sunt maluri blande din cate imi amintesc...oricum, daca vii in zona , n-ai sa ramai cu barca pe uscat, tre sa fie o cale...
 
Pai pana la baraj e mai direct pe la Piatra Neamt, pe Targu si coada lacului sunt multe serpentine, si drum mai rau. Acum, ca nu raman cu barca pe uscat, e probabil, doar ca trebuie sa ma ingrijesc si de o cazare convenabila pentru echipaj, undeva pe aproape, si banuiesc ca de 1 mai nu va fi chiar usor de gasit.
In Delta ar fi fost mai simplu, as putea spune :rolleyes:
 
ca sa fie in spirit barcaholic, la debarcader moldocim se cazeaza la hotel plutitor ***, au pagina si ai putea sa incerci sa faci o rezervare, daca vrei bicaz...mai aveau si atv-uri, da' nu stiu daca 4x4, pentru nebunii prin paduri...
...cat priveste delta - dezavantaj ca e mai far away...si apropo, nu ne-ai zis nimic de gura portitei, decat ca s-a batut catul cu pontonul...
 
Scump la Lebada, poate am sa incerc la casute.

Cat despre Gura Portitei, n-am spus ca nu prea am avut ce: a fost vant puternic pe lac tot timpul, valuri mari, n-aveam ce cauta acolo, si vaporasele faceau fata cu greu; pe canale nu se poate intra ca-i zona de protectie integrala (Periteasca-Leahova), asa ca la apa dulce n-am avut acces. Am iesit de cateva ori pe mare, unde ciudat vantul se cam termina la 100 de metri in larg. Cam asta-i, GP nu-i de un stop mai indelungat pentru cineva care cauta o baza pentru trasee in jur.
 
Am "citit-o"

Perfect Scents - Cape Coral, FL. Din cate am inteles, pe 80 de locuri sunt peste 300 de cereri iar pretul este de peste 300 lei/luna. Se pare ca sunt putini care-si permit 100 USD/luna pentru acostare.
 

Atașamente

  • Noki058.jpg
    Noki058.jpg
    30.7 KB · Vizualizări: 93
Buna ziua, va pot oferi un teren de 1000 mp bun pentru parc de ambarcatiuni si pentru lansari la apa chiar langa statia de pompare de la plopu (vezi prima poza a lui ciby din 27.10.2009). zona este superba cu acces imediat la Canalul Lipovenilor si exista si curent electric si paznici la statie.
Bogdan, tel:0740543183
p.s. traseul din a doua poza este prea complicat si prea denivelat, exista un traseu mult mai simplu si foarte bun (chiar pe ploaie se merge fara probleme, drumul fiind nisipos). cand vii de la murighiol spre Plopu, pana la intrarea in sat se face stanga, in dreptul indicatorului cu Lacul Saraturi, se merge numai inainte pana nu se mai poate si apoi dreapta pana la statie (drumul este ideal, mai bun ca asfaltul, am fost eu sambata asta cu barca).
 
Perfect Scents - Cape Coral, FL. Din cate am inteles, pe 80 de locuri sunt peste 300 de cereri iar pretul este de peste 300 lei/luna. Se pare ca sunt putini care-si permit 100 USD/luna pentru acostare.

Cum,cum, ca n-am inteles .
Pe 80 de locuri sunt 300 de cereri?
Se pare ca sunt cu 220 mai multi care isi permit acei 100 USD pe luna. :)

Dar ceva facilitati s-au creat acolo ? O toileta, o tzava cu apa, o priza de doi douazeci ? :)
 
Dar ceva facilitati s-au creat acolo ? O toileta, o tzava cu apa, o priza de doi douazeci ? :)

Daaaaaaaaa, exact asta e acolo, o tzava babana de azbociment, prin care se scurge direct in incinta marinei tot ce vine din toaletele unui oras de 300.000 de romani halitori :D. De aia e bun un barcaz tractabil dom' arhitect, te lansezi la apa in locuri unde n-ai parte de atata ingrasamant pe gratis :p.
 
Cum,cum, ca n-am inteles .
Pe 80 de locuri sunt 300 de cereri?
Se pare ca sunt cu 220 mai multi care isi permit acei 100 USD pe luna. :)

Dar ceva facilitati s-au creat acolo ? O toileta, o tzava cu apa, o priza de doi douazeci ? :)

Tare am impresia ca la noi la Galati inca mai este spiritul de dinainte de '90 inca viu in faptele noastre: se face marina (port de ambarcatiuni agrement), iaca mare inghesuiala de habarnisti care sa faca o cerere (chiar daca n'are barca/yacht) pe motivul "sa fie acolo, nu se stie niciodata" - atitudine similara cu cei care si-au construit garaje pe spatiul verde, trotuare, parcari publice, locuri de joaca chiar daca nu aveau masina. Si apoi au subinchiriat, unii scotand bani buni chiar si in ziua de azi. Si asa o şleahta de "nimenea" fac cereri aiurea, ADP-ul ridica preturile si intram intr-un cerc vicios in afara caruia raman persoanele cu adevarat interesate de o marina.
Facilitati: rampa de lansare (65 lei, cred), curent electric, apa, paza (de catre politistii comunitari, se pare) si la 50 de metri ai restaurant cu terasa etc.
 
Salut

Stie cineva locuri de lasat la apa si cu parcare pentru masina si peridoc in zona Giurgeni, Vadul Oii ?

Multumesc
 
Salut

Stie cineva locuri de lasat la apa si cu parcare pentru masina si peridoc in zona Giurgeni, Vadul Oii ?

Multumesc

Pana apare cineva mai documentat:
- e un loc la 300m mai in aval de varsarea Ialomitei in Dunare. Apare pe Google Earth ca o trecere de bac.
-inca un loc la 400m in amonte de podul de la Giurgeni.

SUnt locuri fara rampa de beton, asa ca e important cat e de mare barca pe care o ai. A mea (1,6t - 2,5t incarcata) nu poate fi lansata decat de pe rampa de beton .
In rest, un mal pietros cu drum de acces, poate fi rampa de lansare pentru orice barca de pana pe la 7m .
 

Back
Sus