Locuri de dat barca la apa

Multumesc pentru raspuns.

Este vorba de o cabinata de 5,35 (aprox 800kg) si de un Glastron de 5m(500 kg). Cred ca nu o sa am mari dificultati.
Mai mult imi fac probleme de locul unde o sa las masina cu peridoc in zona aceea, cateva nopti.
 
Salut,

Eu am lansat barca foarte usor pe la Nufaru, langa rampa de bac in partea dreapta, in aval, la 150-200 metri unde este o plaja cu nisip bine batatorit. Am intrat cu masina pana la marginea apei iar peridocul l-am dus mai spre mijlocul canalului. Fara costuri si fara probleme. Lansarea s-a facut la 12 noaptea, ca atunci am ajuns, si am mai facut 2 ore pana la Sulina.
Ca sa nu mai bati drumul pana la Nufaru poti lansa barca din Tulcea, este in zona sudica a orasului, unde sunt si niste "parcari"pentru barci, mai multe firme care au rampe betonate si iti ofera si parcare pentru masina si peridoc, loc pe unde am si mers in ultimile dati, este 10 ron lansatul, 10 ron ridicatul si 10 ron pe zi parcarea. Am mai incercat sa lansez barca si pe la Partizani prin rampele special amenajate, dar sunt practicabile doar daca e nivelul crescut, dar nu este economic pentru ca treci cu bacul = costuri si apoi bati 14 km pe un drum groaznic pe care mai repede mergi pe jos = timp pierdut.
 
Salut!
In Galati mai exista vrun loc de lansat barca inafara de rampa de la trecere bac?
Cea dinspre plaja a ca m avut de suferit in urma ploilor. Nu era ea cine stie ce nici inainte dar acum arata rau...
 
, este 10 ron lansatul, 10 ron ridicatul si 10 ron pe zi parcarea..

Buna ziua , puteti sa imi spuneti unde gasesc aceasta rampa? (o adresa, in ce zona) . Anul trecut cand era apa f scazuta am lasat si eu barca in dreapta bacului la Nufaru, dar la plecare a fost groaznic (nu am 4x4) , m-am impotmolit cu masina in nisip, noroc ca era un excavator la bac si cu greu a reusit sa ma traga masina si peridocul cu barca.
 
eu lasam masina intr-o parcare amenajata (vara era cam full peste tot) - in incinta Tulco banuiesc din ceea ce am localizat cu Google Maps / Earth +45° 10' 54.97"N, +28° 48' 20.42"E
parca avea si rampa betonata pentru peridoc.
are cineva informatii mai noi?
 
...
are cineva informatii mai noi?

am tot eu:
langa bac in Tulcea (in aval de centrul orasului) imediat inainte de bac, parcare pazita, masina 15RON/zi, peridoc 10RON/zi, lasat la apa 30RON, ridicat de la apa 30RON.
cam scump, dar merita.
chestia buna e ca ridicatul de la apa o fac ei cu un jeep. te ajuta cam la tot (inclusiv pus si scos motor daca e cazul). la 35 grade vara te scuteste de deshidratare.
si sunt deschisi si la alte... oferte.
 
Mahmudia, Murighiol sau Dunavatul de Jos - pentru plecare spre Sf. Gheorghe

pentru destinatia Sf. Gheorghe ("Destinatia Mahmudia" :) ) cred ca e mai avantajoasa plecarea din Mahmudia, Murighiol (scutesti inca ~10km) sau poate Dunavat.

in Mahmudia stiu ca e parcare, si imi amintesc ca am vazut un soi de rampa cand eram pe pasager. la Murighiol nu am fost de vreo 10+ ani (cel putin nu am parasit soseaua). la Dunavat am vazut vag ceva acum vreo 3 ani (rampa) dar nu imi amintesc de parcare. as vrea sa evit Tulcea din motive de distanta de parcurs pe apa.

stie cineva loc de dat barca la apa, adica rampa de peridoc in Mahmudia sau (mai bine) Murighiol, cu parcare pazita pentru masina si peridoc?

planuiesc o iesire in Delta peste vreo luna, am putin timp (de joi pana duminica) si am mare nevoie de un pic de ajutor pe subiectul din topic.
 
La Murighiol era acum trei ani o rampa betonata acceptabila si o parcare pazita chiar pe malul canalului-port. Ar trebui sa mai existe si acum...
 
Exista in continuare si folosirea ei este gratuita. Parcarile pazite costa 10-15 lei pe zi, in functie de negociere.
 
Buna ziua , puteti sa imi spuneti unde gasesc aceasta rampa? (o adresa, in ce zona) . Anul trecut cand era apa f scazuta am lasat si eu barca in dreapta bacului la Nufaru, dar la plecare a fost groaznic (nu am 4x4) , m-am impotmolit cu masina in nisip, noroc ca era un excavator la bac si cu greu a reusit sa ma traga masina si peridocul cu barca.

Pentru dat barca la apa la Nufarul eu am folosit partea din stanga bacului. Este adevarat ca latimea este cam mica, dar pe jos este piatra. Iar pozitia peridocului fata de masina este in jur de 60 grade. La prima vedere este cam incomod, dar atunci cand am scos barca din apa ne-a ajutat enorm. Masina si peridocul le-am lasat in parcarea de pe dreapta, cum cobori la bac, pret 9 lei pe zi pentru amandoua fara negociere (ce sa mai negociezi la pretul asta?).
 
multumesc pentru informatii.
Murighiol e varianta buna, mai scutesti vreo 10km pe brat.
voi da niste si niste telefoane pana atunci si voi posta aici.
 
Acum am vazut postul...

La Mahmudia nu este rampa, este o "plaja" cu nisip si pietris, se poate lasa destul de usot barca la apa si nu costa nimic. Plaja este dupa Casa Teo. Parcare este si cu plata, si fara, depinde cum preferi si cum te intelegi cu cei de pe-acolo.

La Murighiol este rampa de beton, este indicator... "catre debarcader" !!!

Dupa parerea mea, cea mai comoda poarta de intrare este pe la Mahmudia, unde sunt posibilitati de cazare pe toate gusturile si buzunarele, apa suficienta sa nu lovesti, magazinase, daca ai uitat sa iei ceva cu tine, etc. La Murighiol, pe canalul de iesire in Dunare, este apa super mica, asa ca trebuie ATENTIE !
 
Incerc sa nu-ti raspund sarcastic, desi mi-e greu sa cred ca n-ai inteles ce lipseste din afirmatiile tale! Concret: sunteti mai ieftini, mai rapizi in servire, oferiti ceva in plus fata de ceilalti 100 de parkagii din judet?
 

Back
Sus