Locuri de dat barca la apa

Salut.
Deschid acest nou thread in speranta ca ne va fi de folos pe viitor tuturor acelora dintre noi care vor sa lanseze la apa o barca, fie ea velier sau barca cu motor, in orice locatie din Romanica noastra.
Toti cei care stiu locatii ale unor rampe de acces sunt rugati sa posteze aici locatia, cum se ajunge la ea din drumurile principale (eventual foto din Google Earth si daca se poate coordonate GPS), comentarii legate de panta ei, de starea drumului de acces, existenta parcarilor pentru auto si peridoc, aprecieri legate de posibilitatea accesului cu diferite autoturisme (4x4, "Logan",...), etc.
Acest lucru este valabil si pentru zonele neamenajate dar care sunt bune pentru intrat cu masina si peridocul si pentru lansarea la apa, eventual si pentru campare.
Personal as avea nevoie sa stiu acum despre posibilitatea de a lansa o barca cu motor la vreo 250 kg. in zona Tulcea si Partizani in vederea ajungerii pe diferite canale in zona Sontea, Fortuna, Mila 23, cu evitarea pe cat posibil a zonelor intens circulate.
Acest thread sper sa devina o baza de date utila si o sursa de inspiratie in alegere locului in care ne putem face concediile (cati dintre noi nu am renuntat la anumite locatii de a ne da cu barca din cauza lipsei acestor informatii?:().
Va urez plimbari placute, fara incidente si cand ne vom intalni: :noroc:!
 
la tulcea ai mai multe locuri de lansat barca la apa.faci dreapta la intrare in tulcea,spre murighiol,mergi cateva minute,dupa care vei vedea un indicator catre rampa pe stanga.eu las barca la apa la murighiol,deoarece o si tin acolo.
 
mai bine mergi la murighiol decat la tulcea, dar aici ai putea avea bataie de cap daca sunt cotele mici.
oricum in Dunavatul de jos gaseti o panta naturala faina pe unde eu am lansat un macgregor si e si moca
 
Transnav

Un alt loc in Tulcea: Transnav SA. 45°11'14.66"N/ 28°48'25.47"E
Au o rampa uriasa unde poti sa intorci si TIRul si care functioneaza la orice nivel al apei, chiar si in mijlocul celei mai secetoase veri. Plus ca:
- se poate lasa masina la ei in curte
- au macara, apa si curent si se pot face ultimele lucrari la barca pe loc
- toate preturile sant (inca) la mica tocmeala
- se poate intra imediat pe canalul de la Mila 36 spre partea de N a Deltei
- se evita drumul deteriorat spre Murighiol.
 
Salut.
Deschid acest nou thread in speranta ca ne va fi de folos pe viitor tuturor acelora dintre noi care vor sa lanseze la apa o barca, fie ea velier sau barca cu motor, in orice locatie din Romanica noastra.
Toti cei care stiu locatii ale unor rampe de acces sunt rugati sa posteze aici locatia, cum se ajunge la ea din drumurile principale (eventual foto din Google Earth si daca se poate coordonate GPS), comentarii legate de panta ei, de starea drumului de acces, existenta parcarilor pentru auto si peridoc, aprecieri legate de posibilitatea accesului cu diferite autoturisme (4x4, "Logan",...), etc.
Acest lucru este valabil si pentru zonele neamenajate dar care sunt bune pentru intrat cu masina si peridocul si pentru lansarea la apa, eventual si pentru campare.
Personal as avea nevoie sa stiu acum despre posibilitatea de a lansa o barca cu motor la vreo 250 kg. in zona Tulcea si Partizani in vederea ajungerii pe diferite canale in zona Sontea, Fortuna, Mila 23, cu evitarea pe cat posibil a zonelor intens circulate.
Acest thread sper sa devina o baza de date utila si o sursa de inspiratie in alegere locului in care ne putem face concediile (cati dintre noi nu am renuntat la anumite locatii de a ne da cu barca din cauza lipsei acestor informatii?:().
Va urez plimbari placute, fara incidente si cand ne vom intalni: :noroc:!

Ciby, thread-ul pe care l-ai deschis e cu siguranta unul dintre cele de referinta penru cei mai multi dintre noi. Astazi am vorbit cu cativa dintre noi la telefon, si am seizat ca sunt multi care lanseaza barca in ape din zone limitrofe . In acest weekend am sa bat imprejurimile Bucurestiului, si am sa postez ce am gasit. Bun/rau va fi un "ceva " adaugat la o baza de date utila.
 
Citat din alt thread: Florio: "Ce am mai aflat in dupaamiaza asta, ca Snagovul ar accepta barci contra a 50lei lansarea la apa, in zona manastirii cu acelasi nume. 50 lansarea, 50 ridicarea. Ai /n-ai nevoie de ei, asta-i tariful.
Dupa modelul " ma lasi sa-ti spal parbrizul , sau ti-l sparg ?"

Am aflat si eu ceva legat de lansarea la apa pe lacul Snagov dar am sa postez aici in speranta, asa cum am spus in primul post, ca acesta va deveni o baza de date cu informatii legate de locurile in care putem lansa barca la apa.
Deci: Locatie publica pe Lacul Snagov unde se poate lansa barca la apa (se poate baga peridocul in apa): com. Snagov, sat Snagov, intr. Florilor.
Nu stiu locatia exacta dar se poate verifica si chiar rog pe cineva care stie, sa ne indrume.
Din salba de lacuri pe cursul raului Colentina, tot ce pot spune este ca din portiunea ce incepe de la Ciocanesti (Dambovita) si Crevedia (tot Dambovita) si pana la iesire din Buciumeni (Buftea, Ilfov) toate lacurile sunt concesionate. In ce priveste lacul Mogosoaia si urmatorul (al carui nume nu il stiu) apartin de Administratia locala Mogosoaia si accesul este liber, dar neamenajat. Eu am dat barca la apa undeva in coada lacului intr-o zona cu bradis, dar dupa 100 de metri incepe apa adanca. Atasez o imagine cu accesul la locul de lansare, venind dinspre soseaua de centura.
 

Atașamente

  • mogosoaia.jpg
    mogosoaia.jpg
    95.7 KB · Vizualizări: 271
Ultima editare:
Dragi prieteni cu barci tractabile, sincer imi pare rau pentru problemele pe care le aveti, cand povestiti cata tevatura e sa-ti poti duce sau tine barca pe un lac statut din zona Bucurestiului. Pana atunci insa, daca vreti sa coborati in Delta, si sa va dati intr-o zona foarte spectaculoasa (Braila si Galati in babord, Muntii Dobrogei in tribord), puteti veni si lansa barca la Braila la bac, sunt mai multe rampe gratis. Mai sunt cateva in Galati, dar se plateste, si te si trateaza aia cu sictir maxim ca i-ai trezit din somn :p.

Zona de la Braila la Patlageanca (Ceatal Chilia) este excelenta pentru navigatie cu vele (aviz Mac-erilor), e Dunarea maritima, cu latimi si adancimi suficiente. Oricand puteti pune motorul sa ajungeti repede in Delta, si evitati trambalarea masinii cu peridoc si barca pe bac, prin orase si sate, sau pe la rampele aglomerate din Tulcea. Peridocul si masina le puteti lasa la vreun cunoscut din zona, si oricum ce dati pe benzina pt barca de la Braila la Tulcea, economisiti in timp de plimbare, nervi si transpiratie mai putine, talente mai putine de inghitit de la japcari, si celelalte cheltuieli (benzina pt masina, plata pt bac sau pod peste Dunare, taxa de lansat barca pe rampa). Aici sunt rampele de la bac Braila, am sa incerc sa fac poze prima data cand ajung acolo.
 
Aaaa.... n-am nici o intentie, Vali, sa stagnez pe lacurile de langa Bucuresti. Tendinta de acum e strict sa las barca la apa intr-o vecinatate, sa incerc niste manevre si sa verific tot ce se poate inainte sa ajung cu ea la mare sau in delta. Ideea mea e sa o las undeva pe Razelm, la o locatie interesanta a unui intreprinzator local care are cateva barci ale unor prieteni, in grija. Am inteles ca pretul este foarte mic , iar accesul catre mare sau delta este cel mai facil.
Am sa va spun despre ce e vorba cand am sa ajung acolo. Deocamdata am promisiuni.
 
genu.vexler@yahoo.com

Aaaa.... n-am nici o intentie, Vali, sa stagnez pe lacurile de langa Bucuresti. Tendinta de acum e strict sa las barca la apa intr-o vecinatate, sa incerc niste manevre si sa verific tot ce se poate inainte sa ajung cu ea la mare sau in delta. Ideea mea e sa o las undeva pe Razelm, la o locatie interesanta a unui intreprinzator local care are cateva barci ale unor prieteni, in grija. Am inteles ca pretul este foarte mic , iar accesul catre mare sau delta este cel mai facil.
Am sa va spun despre ce e vorba cand am sa ajung acolo. Deocamdata am promisiuni.
Salut, Florio ,eu am avut o barca cu motor 50 cp in lacul Bicaz, dar motorul a devenit nefunctional. Acum as vrea sa o iau de la capat, dar in Delta. Daca ai nevoie de un asociat, as fi fericit de o colaborare pe toate planurile posibile.Astept sa ma contactezi. Toate cele bune. GENU
 
Spre bucuria barcaholicilor

Poze la zi, 25 oct 2009
 

Atașamente

  • Noki000a.jpg
    Noki000a.jpg
    90.8 KB · Vizualizări: 200
  • Noki000a (1).jpg
    Noki000a (1).jpg
    86.8 KB · Vizualizări: 187
Alt loc unde am lansat barca la apa este la o statie de pompare langa Plopu cu iesire in canalul Lipovenilor. 44-59-09,51 N / 29-08-29,99 E.
Atasez o poza si o captura din GE cu traseul de urmat din Murighiol.

epsn3387.jpg


loclansatlastatiadepomp.jpg


Cam greu de ajuns si cam abrupt, dar e bine sa stim de el.

Locuri in Dunavatul de jos sunt la 44-59-18,81 N / 29-13-10,75 E si altul la 44-58-54,60 N / 29-14-00,25 E.
L-am folosit asta vara pe primul iar acum in octombrie l-am vazut (doar vazut) si pe al doilea.
Nu stiam ca din iulie si pana in octombrie se asfaltase drumul dintre Murighiol si Dunavatul de jos si am preferat sa mergem la statia de pompare unde drumul nu era plin de gropi ca pe dincolo.

In varful dealului ce se vede in spate sunt ruinele unei cetati turcesti.
 
Ultima editare:
ai putea sa ne spui ce cheltuieli implica sa tii barca la murighiol?

e destul de mult,in jur de 100 euro pe luna,dar mie imi convine ca suntem doi si impartim cheltuielile si e mult mai comod asa decat sa car barca de fiecare data pe peridoc,mai ales ca-ti trebuie si permis de sofer profesionist.noi tinem barca intr--o "marina" la un nene in curte chiar vis-avis de benzinaria de la murighiol.
 

Atașamente

  • IMG_0019 [Rezolutia desktop-ului].jpg
    IMG_0019 [Rezolutia desktop-ului].jpg
    56.4 KB · Vizualizări: 192
Cam atat dau si eu sa tin avionul in hangar la Aeroclubul Roman, si tot doi propritari suntem. Mie mi se pare mult, dar daca n-ai posibilitate de a alege, asta este.
Barca am sa o tin in curte :D
 
Cam atat dau si eu sa tin avionul in hangar la Aeroclubul Roman, si tot doi propritari suntem. Mie mi se pare mult, dar daca n-ai posibilitate de a alege, asta este.
Barca am sa o tin in curte :D

da,este cam mult,dar am facut un calcul si m-ar costa mai mult sa o duc mereu acasa si e si multa bataie de cap.asta e situatia din pacate in tara noastra...
 
Rampa lansare

Contribui si eu cu locul unde lansez de obicei barca ( Romcraft 500+Mercury 25Efi ). Este locul de lansare gratuit pe care-l folosesc pescarii locali. Este foarte usor de abordat, indiferent de conditiile climatice, dar panta este foarte lina, deci necesita o intrare hotarata in apa, combinata cu pescajul redus al barcii. Barci cu motor inbord, cu grija maxima...
 

Atașamente

  • Balteni rampa.jpg
    Balteni rampa.jpg
    67.1 KB · Vizualizări: 265
Ultima editare:
Aseara propuneam sa punem mana de la mana si sa luam ceva teren , un 1000 m pe langa dunare unde sa putem parca barcile probabil minim 45 de saptamani pe an , fara costuri mari , dar am vazut ca a ramas fara ecou treaba .
Am raspuns aici, sa nu incurcam topicurile. E complicat ceea ce propui. In toata zona Dunarii nu gasesti sa iei in proprietate teren in zona malului, din cauza ca zona apartine de Apele Romane, si in plus toata zona e inundabila. Exista posibilitatea de a se lua teren agricol undeva in lunca Bratesului, e singura alternativa accesibila ca pret, dar accesul e foarte dificil, mai ales pe timp ploios. Plus ca nu exista nici un fel de utilitati, si zona e bantuita de braconieri si tot felul de alti hoti flamanzi :).

In rest, in zona Galatiului nu te apropii cand e vorba de terenuri, inclusiv pe criza asta preturile sunt uriase. Mai curand se poate inchiria o suprafata de cateva sute de metri patrati, teoretic in scop agricol, si acolo sa se tina barcile. Oricum acolo ar trebui sa stea cineva continuu, altfel jafu' romanesc ne papa si barcutele iubite. Eu de exemplu am un cuibar la Siret, si acolo e tot timpul cineva, de obicei pescari la setci si ave, fosti colegi de munca si de pescuit de-ai mei. Din pacate in ultima vreme s-au aciuat tot felul de boscheti si aurolakers, de ti-e si frica sa-ti mai tii barcazu la apa.
 
Pe malul apei stiu ca nu poti sa faci mare lucru , din cate stiu pe langa ape poti folosi terenul dar sa nu il ingradesti , sa faci constructii etc si la dunare parca sunt 200 m care intra la aceasta interdictie .
In Pitesti au construit unii un mall , pe limba de pamant dintre Arges si Doamnei , dar la noi nu e cazul .
Eu ziceam sa luam ceva pamant pe langa cineva din zona , nu ma intereseaza ca e la 2 km de apa , prefer sa o car 2 km decat 400 km , e o diferenta . Intr-adevar pentru cei di zona nu e o solutie prea practica ca prefera sa o tina in curte , dar pentru astia mai de la munte ar fi ideal .
Nici nu e nevoie sa fie la asfalt , dar sa fie ceva acces .
Un teren agricol e foarte bun , pana la urma se poate betona accesul iar la costurile de transport ale lui lui VG23 , 5mc de beton in plus au un pret mic pe langa peridocul necesar .
Intr-adevar partea cu furatul e cea mai nasoala dar nu cred ca e ceva imposibil de rezolvat .
Pana la urma daca le tii pe uscat , or fura astia , dar mai dai draq ca nu or lua barca de o tona ca pe o ciocolata din raft si sa o bage sub tricou .
 
Ultima editare:
Galati - Port ambarcatiuni

Cateva poze al noului port de ambarcatiuni la trecere bac Galati. 02.01.2010
 

Atașamente

  • P1090777.jpg
    P1090777.jpg
    58.8 KB · Vizualizări: 193
  • P1090779.jpg
    P1090779.jpg
    55.8 KB · Vizualizări: 171
  • P1090783.jpg
    P1090783.jpg
    40.8 KB · Vizualizări: 162
  • P1090785.jpg
    P1090785.jpg
    33.4 KB · Vizualizări: 175
  • P1090787.jpg
    P1090787.jpg
    22.1 KB · Vizualizări: 170

Back
Sus