Masini de slefuit rotativa

ma intereseaza si pe mine un model mai rezistent, unde pot gasi in constanta, si daca aveti idee un pret
ori ce pot sa folosesc sa curat o barca
multumesc anticipat
 
Citeşte pe net diferenţa dintre orbital/ excentric/ dual action versus rotary înainte de a da banii. Se poate şi la mână dacă nu e suprafaţă mare.
 
Eu am folosit pina acum un slefuitor cu vibratii, tot de la Bosch. Poate e ceva mai lent, dar:
-riscul de a intra prea adanc in material e foarte mic, pentru ca suprafata atacata o data e mare
- foaia abraziva se imbacseste mai greu, pentru ca nu ai miscari doar intr-o directie
- suprafetele plane ies foarte frumos
In opinia mea, nu e semnificativ mai lent decat unul orbital. Am incercat cu polizor unghiular cu disc cu arici si am observat ca viteza de lucru e mai mare doar cand ataci suprafete mici, daca ai de lucru pe suprafete mari, lucrezi incet pentru ca risti sa intri prea mult in material. Parerea mea..

In plus, conteaza mult ce vrei sa cureti si de pe ce tip de material ? Poate sunt solutii chimice: de ex vopseaua de pe tabla o cureti mai bine chimic. Daca vrei sa cureti gelcoat de pe fibra, mai bine folosesti o rindea electrica, etc.
 
ok, acum putem intra in detalii:
- vegetativa (defapt anti-vegetativa) ar trebui sa se curete foarte usor cu o perie de paie (acea perie cu peri duri cu care se spalau covoarele inainte de a se inventa spalatoriile auto :) ). Nu merita bagat abraziv mecanic pe ea.
- apoi: daca fibra are si gelcoat (materialul ala dur si lucios - cel putin la inceput) iar se complica treaba: daca gelcoat-ul e in stare buna, adica arata ca o sticla, fara zone poroase, fara crapaturi, trebuie sa eviti sa il zgarii. Daca e in conditie buna eu as incerca o indepartare chimica a vopselei. Daca e deja matuit si cu crapaturi, atunci treci la abraziune mecanica: nu prea mai ai ce proteja. In ambele cazuri, atentie: pe chimic fa un test pe o portiune mica .. n-ar trebui sa fie atacat gelcoat-ul, dar cu chimicalele de azi nu mai poti fi sigur de nimic; pe mecanic: slefuieste cu atentie pentru ca tot va trebui sa lustruiesti gelcoat-ul in final
- daca fibra nu are gelcoat, da-i cu abraziunea mecanica, pina la fibra. Trebuie sa fii atent sa pregatesti stratul de fibra pentru urmatoarea aplicare: daca vrei sa mai pui rasina, pentru un strat nou, trebuie sa slefuiesti grosier, nu ai nevoie de o suprafata fina - dimpotriva. Chiar si daca vrei sa revopsesti.. as spune acelasi lucru: pe fibra (rasina defapt) ai nevoie de un strat cu multe asperitati pentru a reusi prinderea mecanica a urmatorului strat de acoperire.

Sunt o gramada de spus... dar te ajut cat pot, cu placere.

LE: daca incepi cu discuri abrazive de la vegetativa, ti-as recomanda sa lasi suprafata respectiva la soare cateva zile, astfel incat sa se usuce foarte bine. Altfel o sa se adune pe discul/suprafata abraziva si o sa consumi foarte multe foi de smirghel. :) oricum se aduna, dar daca e uscata bine se mai scutura.
 
Ultima editare:
Bosch-ul recomandat de pelicanu este si excentric si orbital. Acelas model dar cel de 400 il folosesc si eu. Cel cu vibratii iti spun din practica e foarte lent, smirghelul se incarca la fe de repede, iar cel mai mare dezavantaj este ca iti va intra praful in ochi cand slefui opera vie. Cel excentric are orificii de absortie a prafului si evacuat in laterala sau in aspirator daca vrei sa-l conectezi la el.
 

Back
Sus