o barca de lemn

imi da cineva o barca de lemn la care mai trebuie schimbate cateva bucati
ma intereseaza dupa reparatia lemnului pot sa ii adaug un strat de fibra o ajuta ca si durata de viata
imi puteti spune avatanje si dezavantaje
multumesc anticipat
 
Poti sa-i dai un strat de fibra pe exterior, preferabil cu rasina epoxidica. Pe interior nu are nevoie, este suficienta o vopsire normala. Barca fiind veche oricum nu vei reusi sa "sigilezi" integral in rasina fiecare bucata de lemn, asa ca acesta va continua sa "lucreze" din cauza variatiilor de umiditate. Invelisul exterior e doar pentru o rezistenta crescuta la abraziune, barca trebuie sa fie integra din punct de vedere structural. Inainte sa aplici fibra pe exterior, da-i un strat de chit epoxidic insistind pe la toate imbinarile, ca un fel de calafatuire. Bineinteles, toate operatiunile trebuie facute pe lemn curat, fara urme de vopsea veche, smoala sau alte mizerii. Unde e barca, in Constanta? As fi curios sa o vad.
 
@Home made - n-as fi asa de categoric. Pe o barca veche, lemnul adus la "alb" (vorba vine) va avea tot felul de "lipsuri", de gauri de la bătrâne cuie astăzi ruginite, de zone putrede care trebuiesc eliminate. Orice bucata de fier ruginit - afara (generează putregai). Gaura obținută - curățată bine - se elimina pe cât posibil tot putregaiul. Obiceiul în domeniul restaurărilor bărcuțelor (în gașca în care umblam eu) era de curățat tot, de masticat diferitele gauri cu un mastic epoxi (nu poliester, pe lemn, numai epoxi, îngroșat cu diverși agenți - vezi documentația furnizorului de rășină, sau aici pe forum - subiectul a fost tratat intens) - pe urma șlefuire impecabila, impregnare generala cu rășină (puțin diluata, apoi pura - doua sau trei pasaje) și în funcție de nevoi o îmbrăcăminte de fibra. Daca barca nu a avut fibra în viata ei, sunt 100% de acord cu Pelicanul, ceea ce îi va aduce e o rezistenta la abraziune - o tragi pe plaja, o tragi peste cantul unui ponton, am constatat pe Little Gu al meu ca după doua sezoane de folosire intensa ca barcuta utilitara, vopseaua s-a scrijelit în diverse locuri pe "burta" si a ajuns la fibra - dar fibra n-a pățit nimic.
 
pe orice fel de lemn,epoxy simplu face mult mai bine priza decit un chit,odata priza facuta,poti folosi un chit facut cu acelasi epoxy,amestecat cu ce ai:aerosol,rumegus fin,fibra tocata....
conteaza pina la urma patrunderea in lemn,chitul direct pe lemn,nu are suficient epoxy sa patrunda profund in lemn si te poti trezi cu chitul care se va separa de lemn la prima caldura-racire.orice ai face lemnul lucreaza,asta ducind la desprindera chitului.parerea mea,din experienta!
 

Back
Sus