Eurosail - Cursuri RYA
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 25

Topic: barca de pescuit din aluminiu

Membru in Haita cu padele Delafluviu Guzi's Avatar
    Locația
    52249 Eschweiler Germania
    Posturi
    1.485
    Blog Entries
    1

wow,tu erai Puf ?

apropos ,barca ta va avea si paratrasnet ?

da, eu sunt, ma bate un gand si la paratrasnet dar.... implica multe probleme, cum ar fi navigatia cu vela la care eu......, si trebuie sa ma gandesc daca barca nu va fi prea usoara pentru asta, planul pe care o sa-l modific provine de la o barca din lemn mult mai grea la care se putea pune si paratrasnet, ne gasim si-ti arat planurile si cine stie poate....

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Ia uite ce mica-i lumea , ia spune mai Puf tu aici la lume cati fagi sunt la Valea Fagilor, si cum voiam noi sa facem acum cativa ani un scuter minune cu motor de drujba . Despre petrecerea burlacilor de la Flor le-om povesti noi baietilor altadata .

Am vrut sa te sun ieri, dar m-am dat toata ziua pe Brates cu o pneumatica, si tocmai voiam sa-ti spun ca am niste tabla de AL de la o caroserie de papuc, pe care ne putem da corigenta , pana gasim tabla buna. Azi sunt plecat, da' poate mai pe seara ne-om gasi pe undeva, sa ne dam cu rolele in gashca, ce zici?
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Membru in Haita cu padele Delafluviu Guzi's Avatar
    Locația
    52249 Eschweiler Germania
    Posturi
    1.485
    Blog Entries
    1

Nerecomandat barcaholicilor ,navigatia cu rolele....duminica
    ...e aglomeratia prea mare pe cea mai lunga ,buna si pitoreasca pista (care e Faleza inferioara,pentru cei ce nu cunosc Galatzburgul).Eu nu va stau la dispozitie,ci ma gasiti (...daca ma prindeti) seara dupa ora 20 ,in cursul saptamanii

Quote Originally Posted by alemiha View Post
    Intre timp, sotia mi-a sugerat si un nume pentru barca, se va numi Sailcat, dupa
    http://www.youtube.com/watch?v=AaOkPzLY_u4 .
    Hey Sailcat e luat!
    Dar cum exista mai multi Ioni si mai multe Marii, nu-i bai! Succes!

6.  

Default daca nu deranjeaza.

O sa o numesc tot Sailcat daca nu deranjeaza, dar atunci o sa fie Sailcat 2.

Quote Originally Posted by Vali View Post
    Ia uite ce mica-i lumea , ia spune mai Puf tu aici la lume cati fagi sunt la Valea Fagilor, si cum voiam noi sa facem acum cativa ani un scuter minune cu motor de drujba . Despre petrecerea burlacilor de la Flor le-om povesti noi baietilor altadata .

Am vrut sa te sun ieri, dar m-am dat toata ziua pe Brates cu o pneumatica, si tocmai voiam sa-ti spun ca am niste tabla de AL de la o caroserie de papuc, pe care ne putem da corigenta , pana gasim tabla buna. Azi sunt plecat, da' poate mai pe seara ne-om gasi pe undeva, sa ne dam cu rolele in gashca, ce zici?
    Din pacate un somn bun m-a facut sa nu fiu de gasit, acum e pre tarziu sa mai vb. la telefon dar iti promit ca azi ne gasim si punem tara la cale, cat despre fagi sa stii ca nu am stiut niciodata cati sunt, dar cunosc pe cineva care stie., numai bine va doresc! si ramane sa vedem ce facem cu rolele alea.

Ai reusit sa realizezi barca? Si pe mine ma bate gandul daca poti posta niste detalii si problemele intampinate.
    Mai revin cu o intrebare credeti ca tabla de al de 1,5 sau 2 mm are rezistenta suficienta daca se imbina prin nituire.
    Last edited by bata01yu; 3 Jul 2009 at 03:24 PM.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Default Sudura (lipire?) aluminiu

Salut.
    Nu fac reclama!!!!!
    Am gasit asta: http://www.durafix.ro .
    Pare simplu si interesant, sa lipesti aluminiu ca si cum ai face-o cu cositor. Cred ca aplicatiile in domeniul barcaholic ar putea fi variate. Totusi preturile sunt destul de piperate, 54 euro un pachet cu 20 electrozi, mi se pare mult . Sunt curios ce lungime se poate suda la o imbinare de 10 mm latime cu un singur electrod.
    Mai poate fi folosit, cred, si pentru etansarea popniturilor.
    Vant bun tuturor!!

Quote Originally Posted by ciby View Post
    Salut.
    Nu fac reclama!!!!!
    Am gasit asta: http://www.durafix.ro .
    Pare simplu si interesant, sa lipesti aluminiu ca si cum ai face-o cu cositor. Cred ca aplicatiile in domeniul barcaholic ar putea fi variate. Totusi preturile sunt destul de piperate, 54 euro un pachet cu 20 electrozi, mi se pare mult . Sunt curios ce lungime se poate suda la o imbinare de 10 mm latime cu un singur electrod.
    Mai poate fi folosit, cred, si pentru etansarea popniturilor.
    Vant bun tuturor!!
    Cu un electrod se pot lipii cam 30 cm lungime, dar nu cred ca si la o latime de 10 mm

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks