barca de pescuit din aluminiu

Salut, vreau sa-mi construiesc singur o barca de pescuit din aluminiu, cu o lungime intre 5 si 7 m. A mai facut cineva asa ceva, imi poate da cineva niste recomandari? Eu o sa incerc sa adaptez un proiect de barca din lemn, credeti ca e posibil? As vrea ca toate imbinarile sa fie mecanice - nituri, suruburi etc. propulsia as dimensiona-o undeva la 6 - 9 CP.... Ideea mi-a venit in seara asta dupa ce am vazut preturile barcilor facute de diverse firme si am facut ceva calcule din care reiese ca pretul este nejustificat de mare. proiect inca nu am, sper sa gasesc ceva. La confectii metalice cred ca ma descurc si:banana: am si ceva scule electrice pentru aluminiu. Voi ce parere aveti?
 
Salut @alemiha si bine ai venit, cred ca se merita sa-ti faci singur asa ceva, si cel mai potrivit ar fi sa fie cu o gurna, ca sa folosesti 4 desfasurate simple (gen porta-bote). Ma intreb ce se poate folosi la etansat zona nituita, banuiesc ca un anumit adeziv sau silicon. Barca de aluminiu are avantajul ca e usoara tare, deci usor de transportat pe portbagaj sau trailer.
Barcile de fabrica deseori sunt facute prin ambutisare (de aia sunt asa scumpe), si prin ecruisarea materialului prin deformare la rece se obtine rigiditatea structurala necesara. La o barca home-made va trebui un sistem de osatura-ceva, ca sa rigidizeze structura, sau mai bine redane longitudinale, aplicate pe opera vie din cornier de aluminiu, si impreuna cu copastia, un paiol, si banchetele barcii, cred ca sunt suficiente pentru a rigidiza barca.
Daca ai sursa de tabla de Al in zona GL, da te rog o "duma", m-as baga si eu la asa o treaba, caci sigur din 2 capete luminate ies idei mai bune decat dintr-unul singur :). Mult succes, si daca vrei, ma bag si eu sa te ajut.
 
desigur

Sigur ca mi-ar prinde bine ceva ajutor, e prima oara cand construiesc asa ceva si habar nu am cum o sa o duc la capat, dar sper ca in toamna sa plec in delta cu ea. numarul meu de tel este: 0730 971 185 sau 0755 586 555, da-mi un sms sau suna-ma si poate ne vedem sa discutam mai in amanunt. Am facut o cerere de oferta la aluminiu. Cred ca tabla de 1mm ar fi suficient avand in vedere ca vreau sa o fac de 5.2 m si o sa-i pun 4 - 5 coaste din teava rectangulara de aluminiu 50 x50 x2 mm, despre greutate din calcule imi iese undeva la maxim 80 kg. Etansarea se va face cu banda din cauciuc eventual cauciuc crud (trebuie sa aflu care e durata de viata a lui. si cauciucul va fi lipit intre cele 2 bucati de aluminiu ce se vor imbina cu nituri. despre etansare nu prea imi fac griji ca solutii exista. si peste asta va veni un chit auto, primer si vopsea. Cred ca are sanse sa prinda viata.
La nume ma mai gandesc!
 
nu stiu sa-ti dau mai multe detalii, dar am vazut pe discovery ceva despre constructia avioanelor!se folosea un adeziv pe baza de epoxy si apoi se nituiau piesele de aluminiu!a, un detali; cele doua piese ale fuselajului erau aplicate pe o a treia , "butt-blocks" (cum le numesc cei de la bateau.com), in felu' asta obtii o pasuire perfecta care nu afecteaza hidrodinamica barcii ,contribuie la rezistenta si arata si bine!
 
Aveti aici doua manuale care sper sa va fie de ajutor:
- Boatbuilding in aluminium alloy
- Fishing Boat Designs.

Spor la treaba!
 
multe mutumiri

multumesc mult pentru ajutorul acordat, in doar doua zile deja stiu mult mai multe despre constructia de barci.
Va tin la curent cu poze, si sper sa va invit la plimbare cu barca cat mai repede.:noroc:
 
Pai cred ca o sa facem o plimbare cu barca dupa ce ne dam cu rolele, cred ca ma cunosti, mie imi zice lumea si "puf".
 
da, eu sunt, ma bate un gand si la paratrasnet dar.... implica multe probleme, cum ar fi navigatia cu vela la care eu......, si trebuie sa ma gandesc daca barca nu va fi prea usoara pentru asta, planul pe care o sa-l modific provine de la o barca din lemn mult mai grea la care se putea pune si paratrasnet, ne gasim si-ti arat planurile si cine stie poate....:sail:
 
Ia uite ce mica-i lumea :), ia spune mai Puf tu aici la lume cati fagi sunt la Valea Fagilor, si cum voiam noi sa facem acum cativa ani un scuter minune cu motor de drujba :D. Despre petrecerea burlacilor de la Flor le-om povesti noi baietilor altadata ;).

Am vrut sa te sun ieri, dar m-am dat toata ziua pe Brates cu o pneumatica, si tocmai voiam sa-ti spun ca am niste tabla de AL de la o caroserie de papuc, pe care ne putem da corigenta :p, pana gasim tabla buna. Azi sunt plecat, da' poate mai pe seara ne-om gasi pe undeva, sa ne dam cu rolele in gashca, ce zici?
 
Nerecomandat barcaholicilor ,navigatia cu rolele....duminica b-)
...e aglomeratia prea mare pe cea mai lunga ,buna si pitoreasca pista (care e Faleza inferioara,pentru cei ce nu cunosc Galatzburgul).Eu nu va stau la dispozitie,ci ma gasiti (...daca ma prindeti) seara dupa ora 20 ,in cursul saptamanii :noroc:
 
Ia uite ce mica-i lumea :), ia spune mai Puf tu aici la lume cati fagi sunt la Valea Fagilor, si cum voiam noi sa facem acum cativa ani un scuter minune cu motor de drujba :D. Despre petrecerea burlacilor de la Flor le-om povesti noi baietilor altadata ;).

Am vrut sa te sun ieri, dar m-am dat toata ziua pe Brates cu o pneumatica, si tocmai voiam sa-ti spun ca am niste tabla de AL de la o caroserie de papuc, pe care ne putem da corigenta :p, pana gasim tabla buna. Azi sunt plecat, da' poate mai pe seara ne-om gasi pe undeva, sa ne dam cu rolele in gashca, ce zici?

Din pacate un somn bun m-a facut sa nu fiu de gasit, acum e pre tarziu sa mai vb. la telefon dar iti promit ca azi ne gasim si punem tara la cale, cat despre fagi sa stii ca nu am stiut niciodata cati sunt, dar cunosc pe cineva care stie.:rock:, numai bine va doresc! si ramane sa vedem ce facem cu rolele alea.
 
Ai reusit sa realizezi barca? Si pe mine ma bate gandul daca poti posta niste detalii si problemele intampinate.
Mai revin cu o intrebare credeti ca tabla de al de 1,5 sau 2 mm are rezistenta suficienta daca se imbina prin nituire.
 
Ultima editare:
Sudura (lipire?) aluminiu

Salut.
Nu fac reclama!!!!! :noroc:
Am gasit asta: http://www.durafix.ro . :banana:
Pare simplu si interesant, sa lipesti aluminiu ca si cum ai face-o cu cositor. Cred ca aplicatiile in domeniul barcaholic ar putea fi variate. Totusi preturile sunt destul de piperate, 54 euro un pachet cu 20 electrozi, mi se pare mult :(. Sunt curios ce lungime se poate suda la o imbinare de 10 mm latime cu un singur electrod.
Mai poate fi folosit, cred, si pentru etansarea popniturilor.
Vant bun tuturor!! :sail:
 
Salut.
Nu fac reclama!!!!! :noroc:
Am gasit asta: http://www.durafix.ro . :banana:
Pare simplu si interesant, sa lipesti aluminiu ca si cum ai face-o cu cositor. Cred ca aplicatiile in domeniul barcaholic ar putea fi variate. Totusi preturile sunt destul de piperate, 54 euro un pachet cu 20 electrozi, mi se pare mult :(. Sunt curios ce lungime se poate suda la o imbinare de 10 mm latime cu un singur electrod.
Mai poate fi folosit, cred, si pentru etansarea popniturilor.
Vant bun tuturor!! :sail:
Cu un electrod se pot lipii cam 30 cm lungime, dar nu cred ca si la o latime de 10 mm
 

Back
Sus