Rog idei de destinatii pentru vacanta in Croatia

Impreuna cu fetele mele (si desigur cu noul membru al familiei - barca pneumatica) dorim sa incercam o vacanta in Croatia. Tot cautam pe site-urile specializate insa trebuie sa recunosc ca nu o facem cu foarte mult talent :cool: motiv pentru care nervii mei au cedat...
Prin urmare va rog sa ma ajutati!
Am nevoie de recomandari ale unor locuri pe unde ati fost si merita sa caut si eu.
Pentru sufletul meu ar fi ideal sa gasesc o cazare care sa fie aproape de mare (daca nu chiar pe malul marii, "pentru ca barca" :sail:), sa aiba o mica bucatarie pentru prepararea hranei, daca se poate si cu un gratar in curte - asa pentru pestele cumparat proaspat din port - unde sa ne putem bucura de apa, priveliste si snorkeling la nivel de incepatori.
Orice adresa/link/numar de telefon sunt binevenite.
Multumesc anticipat pentru recomandari!
 
Vacanta in Croatia

Salut, de fost n-am fost, dar merg la vara tot pentru snorkeling moderat si navigatie in familie.
Dupa saptamani de navigat (deocamdata pe net), ne-am hotarat sa plimbam RIB-ul pe insula Murter, in zona parcului national al insulelor Kornati (cam intre Split si Sibenik).
Gasesti multe oferte de cazare pe acest site: Accommodation - Murter | Rent a boat & tourist agency - Murter si/sau pe Trip Advisor.
Ghiduri si informatii despre zona sau alte zone din Croatia gasesti pe: Croatia | Croatian National Tourist Board. Travel, tourism and tourist information - en-GB de unde poti descarca si o aplicatie interesanta pe IOS sau Android.
Am vazut ca trebuie sa platesti si vreo 3-4 taxe "turistice" pentru ambarcatiune, a noastra are 5,5m si costa in jur de 400 - 500 Kuna, in fine, sunt convins ca cei care au fost ne vor putea da mai multe sfaturi.
Toate cele bune
 
Multumesc! Amandoua referirile imi sunt utile. Daca insa aveti locuri pe unde ati fost, care se potrivesc cu ceea ce caut si pe care vreti sa le recomandati eu va multumesc anticipat.
 
Tot cautand si ... intreband, iata ce am gasit: Vacan
Sunt locuri de cazare in intreaga Croatie. Celor care sunt in cautare ca si mine, sper sa le fie de folos.

Dupa postare vad ca a redenumit site-ul. Este vorba de adriatic . hr
 
Salut ! Dar cum ar fi daca ....''cazarea'' ar fi chiar PE apa ? Bucataria e inclusa si dotata, gratarul e aproape garantat in fiecare seara dar in alta locatie, te poti bucura la maxim de apa si de privelisti noi, in fiecare clipa....? Doar ca barca ta ar trebui sa ramina acasa, iti oferim o cabina pe barca noastra ( inchiriata, ca nu sintem milionari), un velier de 14 m, Bavaria 46....Mergem o saptamina printre insulele din Croatia, ne oprim sa facem baie, seara stam la gratare pe cite o insula, pescuim, ne bucuram de viata....Mergem cu sotiile,nu de capul nostru, adica nah, sintem oameni seriosi :) Daca te intereseaza, scrie-mi pe storo20@yahoo.com.
 
Salut ! Dar cum ar fi daca ....''cazarea'' ar fi chiar PE apa ? Bucataria e inclusa si dotata, gratarul e aproape garantat in fiecare seara dar in alta locatie, te poti bucura la maxim de apa si de privelisti noi, in fiecare clipa....? Doar ca barca ta ar trebui sa ramina acasa, iti oferim o cabina pe barca noastra ( inchiriata, ca nu sintem milionari), un velier de 14 m, Bavaria 46....Mergem o saptamina printre insulele din Croatia, ne oprim sa facem baie, seara stam la gratare pe cite o insula, pescuim, ne bucuram de viata....Mergem cu sotiile,nu de capul nostru, adica nah, sintem oameni seriosi :) Daca te intereseaza, scrie-mi pe storo20@yahoo.com.

Exact asta am si eu in plan dar pentru 2016. Ar fi fain daca, dupa vacanta, ne povestiti cum a fost, eventual destinatii interesante, rute, preturi, etc. Si foto, of course!
 

Back
Sus