Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 14 of 14

Topic: Restaurare Glastron Sierra

Junior Member
    Locația
    Cluj-Napoca
    Posturi
    8

part 2:
    Pentru acoperire am folosit dupa cum am discutat mocheta. Nu am cumparat mocheta marina, deoarece mi se parea un pret exagerat, in jur de 40eu 1 metru liniar. Acum daca am facut alegerea corecta voi vedea in timp, dar daca nu iese bine la anul iarasi dau jos mocheta si o inlocuiesc, deja sunt expert tamplar-mochetar )

Cu mocheta a mers mai usor si mai frumos decat ma asteptam. Taiat frumos, am inceput din fata si m-am dus pe spate. Partea chiar din spate nu e inca lipita deoarece astept punerea motorului....

Tapiteria, cam tot ce era cu rosu am retapitat, si in multe cazuri am schimbat si lemnul din spate la multe fiind distrus in totalitate. Am repus-o pe pozitie si toata partea de sus am dat-o cu silicon ca sa nu intre apa, dar jos am lasat liber ca sa se scurga eventulaele prelungiri si sa se aeriseasca. Totul strans frumos si pus sus. Mare bataie de cap mi-a dat torpedoul care numai nu potrivea cum trebuie.

I-am facut si niste incinte audio, pentru partea din fata (in spate exista in fetele laterale deja locuri), si am cumparat si un sistem audio decent. cu 6 boxe (2 medii, 2 basi, 2 tweetere) si un player decent. Boxele le-am luat ieftine, ori cum nu puteam sa creez eu o ambianta tare buna audio si nici nu imi trebuie discoteca, si daca cumva careva se hotaraste ca ii plac si lui, sa nu ma dau cu capul de pereti daca raman doar cu gaurile pentru boxe )) Suna decent, fac galagie buna, mai trebuie doar sa gasesc locul pentru tweetere.

Am refacut si contacutl, acum merge totul tais, am si lumina in bord ca am schimbat becurile, dar la sistemul audio e mare bataie de cap... sunt cateva fiere ratacite, si mai grav pompa hidraulica e deconectata. sper sa nu fi decedat. Din pacate nu mai prea pot face mare lucur acolo pana cand nu imi vine motorul. Ori cum punctele esentiale sa functioneze, ca restul indicatorilor din bord si alte cele am timp la iarna sa le tot dau de cap.

Acum ramane problema motorului si a transmisiei. Motorul desi nu in stare grava imi e inca la mecanic. Se misca foarte greu lucrurile si eu nu mai rezist. Tot ceea ce am facut am tras mult de coada chiar in ideea sa sincornizez lucrarile cu motorul. Asa nu mai vreau sa lucrez si as vrea sa schimb omul. Daca vreun coleg de prin cluj are sugestii ar fi mai mult decat bine venite. Motorul e in principiu deblocat, doar trebuie ultimele finisaje, iar tranmisia trebuie facuta o revizie completa pentru ca stand nemiscata de atata timp sigur trebuie schimbate toate ulteiurile de prin ea. Iarasi pompa hidraulica aceeasi poveste.

Pe langa asta multe lucruri mici si migaloase. Vopseste asta, repara aia, pileste aia, smirghleste astalalta strange cine stie ce.

Acum e la atelier sa imi faca o alta prelata, pentru ca cele vechi (3 la numar ) ) toate scapa apa si e pacat ca se distruge toata asa.

Cam asta e ceea cu ce mi-am ocupat eu vara. Desi speram ca in mai-iunie sa fiu cu ea pe apa, uite ca e septembrie si sunt cu ea tot pe uscat. Sper ca anul acesta sa apuc macar o tura cu ea, dar totul din pacate nu mai depinde de mine. Ceea ce e de lucru la motor si transmisie e treaba de maxim o saptamana... dar ....

p.s. pana la urma s-a dovedit ca barca mea e un Regal Medalion 185 )
    Trimis de pe al meu HTC One mini 2 folosind Tapatalk

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    244

Quote Originally Posted by LRadu View Post
    ...dar sunt tare mandru de rezultatul final.
    Este cel mai important lucru.

Felicitari pentru determinare.

Am luat si eu de la mocheta Gilau , calitate exeptionala. Mai ales mochetele cauciucate si preturi mici 17,9 lei mp.

Senior Member lipan's Avatar
    Locația
    Bucuresti,
    Posturi
    1.076

Quote Originally Posted by Ioanaa Ioana View Post
    Am luat si eu de la mocheta Gilau , calitate exeptionala. Mai ales mochetele cauciucate si preturi mici 17,9 lei mp.
    Şi pe ce barcă le-aţi pus?
    Să vă ţină Dumnezeu obiceiul!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. Restaurare caiac din fibra de sticla - Inca un incepator ce cauta indrumare
    de add2mix în topicul Construcţia de caiace și canoe
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 9 Jan 2020, 11:05 AM
  2. Barca cu motor Glastron GTL 185 Saddle
    de nmmarine în topicul Dealeri motocruisere de agrement
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 7 May 2014, 04:46 AM
  3. Struer kayak LANCER (1969)-Restaurare
    de ion_aniel în topicul Planuri şi manuale de construcţie
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 29 Nov 2013, 12:24 AM
  4. Vand Salupa Glastron