Restaurare Glastron Sierra

Va salut dragi colegi.

Am inceput un proiect de restaurare la noul meu hobby, e vorba de un Glastron Sierra 1989 cu un Mercruiser de 3.0. Tot ceea ce inseamna mocheta si lemn la partea de punte este distrus si trebuie schimbat, era extrem de imbibat in apa si in fata s-a si rupt. Tapiteria (care e recuperabila cu mici schimbari de lemn la unele elemente) si mocheta sunt jos. Am inceput sa dau jos si o parte din lemn.

Pentru lemn am gasit placaj Tego de 15 pentru punte si ma gandec la Tego 8 pentru partea de sezuturi. Stiu ca ar fi ideal placaj marin, dar in conditiile in care nu va intra in contact apa si va fi acoperit cu mocheta si il voi izola cat se poate de bine la inbinari ce parere aveti e in regula? Am citit aici pe forum de Welde si Holver pentru placaje Okoume si voi da niste telefoane dupa sarbatori, insa pretul din cate imi lasa impresia este cam dublu ca la tego, si cum bugetul este deja strans de achizitia barcii as inclina foate mult pentru Tego.
Problema ar mai fi faptul ca placajul are dimensiunile 2500x1250 care ma avantajeaza prea putin in conditiile in care latimea care imi trebuie mie este 1800, care se ingusteaza in fata. Cred ca voi fi nevoit sa iau 3 placi.
Inainte, in partea de la sezuturile din fata era doar un vas(banuiesc pentru pesti... sau daca nu prinzi nimic beri :)) ), insa vreau sa fac in partea dreapta un compartiment mare pentru a pune prelata si in stanga pe langa cel de pesti pe cat imi permite spatiul as dori loc pentru o lada. De asemenea in fata m-am gandit sa fac loc pentru ancora.

Dupa ce se rezolva cu placajul va trebui sa refac complet si mocheta. Tinand cont de tapiterie si culoarea barcii pot alege doar negru sau rosu, si cum negru sunt convins ca se incinge tare ma voi duce pe rosu (cum e si cea pe care am dat-o jos). Mocheta marina mi se pare stupid de scumpa. Cea mai ieftina am gasit-o la 40eu 2mp, si eu am nevoie de 12-14mp. Asta inseamna 1200ron doar pe mocheta. Mi se pare extrem de mult. Am gasit ca alternativa mocheta de exterior, cauiucata la pret foarte avantajos la un depozit in apropiere. Tinand cont ca nu va fi expusa (cel putin in viitorul apropiat) decat la apa dulce, oare imi va creea probleme? M-as duce pe aceasta solutie si eventual in timp cand mai regenerez bugetul sa o schimb cu una marina, dar totusi 20eu/mp mi se pare un pret prea mare.


Motorul, Mercruiserul 3.0 are de asemenea ceva probleme. Barca a stat vreo 3-4 ani de zile pe uscat, acoperita cam defectuos cu o prelata si a suportat multa umezeala iar motorul(functional in momentul scoaterii de pe apa conform fostului proprietar) este momentan blocat. Va lua drumul mecanicului, insa orice sugestii sunt mai mutl decat bine venite, eu fiind novice in ceea ce priveste barcile! Orice sursa de piese sunt sigur ca imi va fi foarte utila. De asemenea elica pare ca a suportat in timp ceva lovituri deci va trebui inlocuita si ea.


Va atasez poze cu barca si progresul pe care l-am avut pana acum. Saptamana viitoare sper sa reusesc sa trimit motorul la mecanic, iar eu sa termin de dezmembrat tot placajul ca sa ma pot apuca de proiectat, ca nu degeaba am facut 6 ani de facultate pe domeniu :))

Sper sa va pot scrie cat mai repede de pe apa... si cand voi atasa cu ea o poza din delta voi fi cel mai fericit.
Inca odata, orice sfat este mai mult decat bine venit!
 

Atașamente

  • DSC06338.jpg
    DSC06338.jpg
    62.8 KB · Vizualizări: 159
  • DSC06339.jpg
    DSC06339.jpg
    75.8 KB · Vizualizări: 126
  • DSC06344.jpg
    DSC06344.jpg
    60.7 KB · Vizualizări: 127
  • DSC06349.jpg
    DSC06349.jpg
    58.3 KB · Vizualizări: 118
  • DSC06355.jpg
    DSC06355.jpg
    49.6 KB · Vizualizări: 115
  • DSC06360.jpg
    DSC06360.jpg
    59.2 KB · Vizualizări: 116
  • DSC06412.jpg
    DSC06412.jpg
    40.7 KB · Vizualizări: 120
  • DSC06366.jpg
    DSC06366.jpg
    69.1 KB · Vizualizări: 117
  • DSC06363.jpg
    DSC06363.jpg
    77.8 KB · Vizualizări: 115
  • DSC06422.jpg
    DSC06422.jpg
    81.5 KB · Vizualizări: 112
  • DSC06425.jpg
    DSC06425.jpg
    68.2 KB · Vizualizări: 105
  • DSC06429.jpg
    DSC06429.jpg
    75.5 KB · Vizualizări: 116
tego este destul de rezistent la apa dar merita impermeabilizat totusi pentru ca nu-i greu. mocheta.....indiferent de care o fi.....nu trebuie sa pastreze umiditatea pentru ca o sa-ti mute nasul, mai ales in delta....in rest, ce sa zic, ai de munca nu gluma. daca privesti restaurarea asta ca pe un hobby, cred ca o termini la timp pentru sezonul de stiuca din toamna...
 
E un aspect la care nu m-am gandit pentru mocheta... tot ce aveam eu in cap pentru caracteristicile ei era sa nu lase apa sa treaca inspre placaj, si sa nu faca mucegai, dar ai dreptate ca daca imi tine apa nu cred ca va creea un mediu foarte placut. Daca a folosit cumeva vreun coleg ceva variante alternative? Ma gandeam intr-o vreme, cel putin pentru partea din fata, sa imbrac totul in fibra de sticla si sa las asa. Ar fi mai usor de intretinut cu siguranta, dar nu stiu daca nu ies chiar mai scump si mai putin placut estetic.

@mario38 colegul mariusf probabil se referea la impermeabilizarea marginilor, pentur ca tego are un strat de protectie pe el care nu lasa apa, insa e vulnerabil la imbinari. Cei care au facut barca inainte mea, pentru ca desi profi nu pare a fi lucrare de fabrica, au folosit ceva fel de cauciuc la imbinari, care a prins foarte bine si unde s-a folosit imbinarile erau etans.
 
in principiu tego e grafitat daca-mi aduc aminte, ceea ce-l ajuta sa nu retina apa. Este la fel de scump ca un okume totusi. ma rog....impermeabilizarea ar insemna sa fie "vopsit" cu rasina epoxy. evident poti renunta la mocheta asa cum poti renunta si la tego. orice placaj va rezista apei atata vreme cat este bine impermeabilizat corespunzator. un strat de topcoat rosu ti-ar rezolva problemele estetice si nishte nisip fin eventualele zone antialunecare. reconditionarea ta este foarte simpla. e mult de munca dar nu necesita abilitati deosebite, doar atentie si rabdare. materialele cu care alegi sa lucrezi sunt extrem de variate dar observ ca tu ai doua deziderate. Iefti si bun :) . Din combinatia asta nu vei scapa fara rasina sau un topcoat deshtept sau ambele. placajul poate fi oricare odata vitrificat. Daca faci acest lucru finisand lucrarea cu topcoat nu-ti mai trebuie nici mocheta. La cel de-al doilea strat separi zonele lucioase de cele cu aderenta imbunatatita cu hartie adeziva si aplici topcoat cu nisip sau chiar pietris fin. scoti hartia adeziva si vei avea o lucrare draguta chiar, depinde cat de atent lucrezi. Inboard-urile de dimensiunile acestea sunt barci foarte puternice, facute pentru viteza. Cine a avut-o inaintea ta a dat in ea la greu. Sfatul meu este sa verifici motorul inainte de a face orice altceva. E posibil sa constati ca poate nu merita resuscitata
 
Legat de mocheta, personal am cumpărat una pentru terase care printre firele de nailon are găurele mici ca vârful de ac. La mine se uda la greu în barca când ma dau cu placa dar se scurge și o preia pompa de santina. De 3 ani nu am probleme cu mucegai și mirosuri.



Trimis de pe al meu D5503
 
@ mariusf mersi de sfaturi. M-am gandit sa fac partea din fata, botul barcii, ceva in genul cum imi spui tu aici. Inca ma mai gandesc dar cred ca ar fi mai practic decat cu mocheta, chiar am vazut multe barci asemanatoare facute asa. Imi place ideea cu nisipul.
Tego l-am gasit aproape la jumatate de pret fata de okume. Sunt destul de hotarat in acest moment pe Tego, il voi da cu rasina si atata timp cat barca e intretinuta si nu "musteste" cu apa tot timpul nu cred ca vor fi probleme. In cel mai rau caz, daca nu merge bine nu e problema in 2-3 ani pot sa il schimb intr-o primavara.
In ceea ce priveste motorul inca sper sa fie in stare buna. Primul lucru ii voi face o diagnoza inainte de a cumpara piese pentru el. In cazul in care reparatiile ma duc peste 700-800 eu probabil voi opta fie sa gasesc alt motor prin dezmembrari (desi am cautat informativ si e slaba oferta), fie o adaptez astfel incat sa ii pun un outboard, sau fac rost de un motor de masina si il marinizez. Sper sa nu trebuiasca sa fiu pus sa fac una dintre aceste alegeri si sa scap cu niste capuri de pistoane schimbate si niste garnituri. Eu sunt un etern optimist :))

@Tapograf, stiu depozitul, acolo mi-am si ochit mocheta pe care vreau sa o cumpar. Au preturi foarte avantajoase.

@Danillo ma bucur ca am gasit pe cineva care a facut ceea ce vreau sa fac si eu. Mocheta ta este cauciucata?



Astazi am plecat putin mai devreme de la birou ca sa mai prind ceva vreme de lucru la barca. Tot placajul, cu exceptia celui din spate, este dat jos. Cel din spate il voi mai tine ca sa am pe unde calca pana cand il cumpar pe cel nou. A fost mai multa munca decat ma asteptam, mai ales ca am vrut sa il pastrez pe cel existent intact pentru a il avea de model.
Maine este programata scoaterea motorului din barca.
Si, pe partea de dezmembrare mai urmeaza doar eliminarea urmelor de silicon, cauciuc si a rasinei cu care a fost imbracat placajul vechi. Va fi o munca migaloasa si siliconul acela nu se lasa dat jos usor deloc. Daca nu are cumva cineva o solutie mai eficienta cred ca voi folosi smirghel si voi revopsi cu alb partea interioara a barcii. Altfel chiar nu vad cum l-as putea da jos fara sa distrug vopseaua.


Va atasez poze cu ce am realizat astazi si o surpriza ce am gasit-o ascunsa in botul barcii... daca pesti nu sunt macar o ciuperca :))
 

Atașamente

  • DSC06441.jpg
    DSC06441.jpg
    102.5 KB · Vizualizări: 97
  • DSC06442.jpg
    DSC06442.jpg
    44.9 KB · Vizualizări: 81
  • DSC06437.jpg
    DSC06437.jpg
    73.2 KB · Vizualizări: 84
  • DSC06440.jpg
    DSC06440.jpg
    46.4 KB · Vizualizări: 88
  • DSC06432.jpg
    DSC06432.jpg
    71.9 KB · Vizualizări: 80
Mocheta este cauciucata și cu găurele de drenare a apei. În weekendul asta încerc să-ți fac câteva poze dacă vremea ma lasă să ajung la ea.

Trimis de pe al meu D5503
 
A trecut ceva vreme de cand nu am mai scris. Intre timp s-au schimbat multe. Barcuta a fost total refacuta pe interior, eu m-am facut marinar cu acte, dar... si un mare dar... motorul a ramas aproape neschimbat. Asta fiind varianta pe scurt :))

Mai pe lung.
Am reusit si am dat toul jos de pe barca. Tot ce a ramas a fost fibra de sticla si spuma de jos care am decis ca nu e cazul sa o inlocuiesc. Barca a fost curatata spalata igienizata si de acolo a inceput procesul invers. Refacerea barcii.
339926cd06ebf0f76dadb7276c8850e9.jpg
51ae27403ef319f535e0b842487b34d0.jpg
305c03f402d915618c42ed4d7ae9ff78.jpg



Pentru podire, dupa cum am discutat si mai sus am folosit tego de 12mm. Am luat cam cel mai bun tego care exista pe piata, foarte de calitate si foarte bine inchegat. Toate marginile laterale le-am vopsit pentru protectie suplimentara. Ca sa nimeresc forma exacta, tinand cont ca tot ceea ce insemana podea veche era varza, am folosit niste sabloane de carton dupa care m-am ghitat. Totul a iesit suprinzator de bine, doar mici ajustari si pileli si a potrivit excelent. Am cumparat vreo 4 tuburi de spuma pentru completare, 3 tuburi de cauciuc izolant si cateva plase de holsuruburi si m-am apucat de lipit. Toate imbinarile au fost prinse in cauciuc (excelent material pentru asa ceva!) si unde erau diferente mari, sau am simtit nevoie am bagat spuma... mergeau tuburile ca berile intr-o zi caniculara :)). Toata treaba aceasta, cu taiat si lipit mi-a luat cam 2 zile pline. Mai mult decat ma asteptam, dar sunt tare mandru de rezultatul final.
ebeb461b553282ad8dbdbc08ec8447f3.jpg
bd69df0da0c48ec0c2142e45989d6f8c.jpg
716b9ee5f0dcec33ee6afe4d0e7c5cfd.jpg
1662deff2d3bb7f98efc11a349a0aa77.jpg
04e67ec0d15a1228b0e0b605bc70873f.jpg
4b9a923c8fd715ce27ef004843b30ab1.jpg
4eb3b51b90031b639aa49bc9bc59f6b9.jpg



A urmat creearea bancutelor din fata, tot din tego de aceeasi calitate doar ca de 9mm. Procedura a fost similara cu ceeea ce am facut si la podire. Iarasi a intrat mult timp in sabloane, taieri, vopseli, lipeli, perfectari. I-am facut si 3 spatii de depozitare, unul cu un vas pentru pesti/beri )), inca unul in parta dreapta unde sa pot pune prelata si diverse accesorii, si altul la picioarele pasagerului iarasi pentru diverse depozitari. Totul frumos cu usita si ranfosari ca sa nu apara probleme.
8a61992b84f5feaac2198cda59c19062.jpg
912a5f77d51b030c2311e0b12a56bd1e.jpg
7dd6864b7c1ecc58e7fb7b703b1388a9.jpg
ebb03e5f5df574133fdf5eadd7cd6f12.jpg
08fb8c9e1698704ac94468485497289a.jpg
 
Ultima editare:
part 2:
Pentru acoperire am folosit dupa cum am discutat mocheta. Nu am cumparat mocheta marina, deoarece mi se parea un pret exagerat, in jur de 40eu 1 metru liniar. Acum daca am facut alegerea corecta voi vedea in timp, dar daca nu iese bine la anul iarasi dau jos mocheta si o inlocuiesc, deja sunt expert tamplar-mochetar :))

Cu mocheta a mers mai usor si mai frumos decat ma asteptam. Taiat frumos, am inceput din fata si m-am dus pe spate. Partea chiar din spate nu e inca lipita deoarece astept punerea motorului....
f1d2a9a5c6aa6956fc9f42570ecbbe08.jpg
9637df42ac326fea142f2f92704dde31.jpg
fc32deafe5d24c1b1eadb62d92dd1688.jpg
2fde85bdcbb3b22f2b6926cd58885170.jpg
84bb5cd4d140078c77e8ac3442ad0fea.jpg


Tapiteria, cam tot ce era cu rosu am retapitat, si in multe cazuri am schimbat si lemnul din spate la multe fiind distrus in totalitate. Am repus-o pe pozitie si toata partea de sus am dat-o cu silicon ca sa nu intre apa, dar jos am lasat liber ca sa se scurga eventulaele prelungiri si sa se aeriseasca. Totul strans frumos si pus sus. Mare bataie de cap mi-a dat torpedoul care numai nu potrivea cum trebuie.
f4e9bcb478709e819fbb66f5325d0b2f.jpg
5e9f3fb98c2386e8ab2a3a1af8c3c857.jpg
2d4e820047383c2876fc893d4f729414.jpg
29613c3ab2ba012ddbfce89ab87d10c9.jpg



I-am facut si niste incinte audio, pentru partea din fata (in spate exista in fetele laterale deja locuri), si am cumparat si un sistem audio decent. cu 6 boxe (2 medii, 2 basi, 2 tweetere) si un player decent. Boxele le-am luat ieftine, ori cum nu puteam sa creez eu o ambianta tare buna audio si nici nu imi trebuie discoteca, si daca cumva careva se hotaraste ca ii plac si lui, sa nu ma dau cu capul de pereti daca raman doar cu gaurile pentru boxe :))) Suna decent, fac galagie buna, mai trebuie doar sa gasesc locul pentru tweetere.

33f362fc0787c9d703c43f46f752093d.jpg


Am refacut si contacutl, acum merge totul tais, am si lumina in bord ca am schimbat becurile, dar la sistemul audio e mare bataie de cap... sunt cateva fiere ratacite, si mai grav pompa hidraulica e deconectata. sper sa nu fi decedat. Din pacate nu mai prea pot face mare lucur acolo pana cand nu imi vine motorul. Ori cum punctele esentiale sa functioneze, ca restul indicatorilor din bord si alte cele am timp la iarna sa le tot dau de cap.
cde8f74f284504325712a41030899a2e.jpg


Acum ramane problema motorului si a transmisiei. Motorul desi nu in stare grava imi e inca la mecanic. Se misca foarte greu lucrurile si eu nu mai rezist. Tot ceea ce am facut am tras mult de coada chiar in ideea sa sincornizez lucrarile cu motorul. Asa nu mai vreau sa lucrez si as vrea sa schimb omul. Daca vreun coleg de prin cluj are sugestii ar fi mai mult decat bine venite. Motorul e in principiu deblocat, doar trebuie ultimele finisaje, iar tranmisia trebuie facuta o revizie completa pentru ca stand nemiscata de atata timp sigur trebuie schimbate toate ulteiurile de prin ea. Iarasi pompa hidraulica aceeasi poveste.

Pe langa asta multe lucruri mici si migaloase. Vopseste asta, repara aia, pileste aia, smirghleste astalalta strange cine stie ce.

Acum e la atelier sa imi faca o alta prelata, pentru ca cele vechi (3 la numar :)) ) toate scapa apa si e pacat ca se distruge toata asa.

Cam asta e ceea cu ce mi-am ocupat eu vara. Desi speram ca in mai-iunie sa fiu cu ea pe apa, uite ca e septembrie si sunt cu ea tot pe uscat. Sper ca anul acesta sa apuc macar o tura cu ea, dar totul din pacate nu mai depinde de mine. Ceea ce e de lucru la motor si transmisie e treaba de maxim o saptamana... dar :( ....



987db86b0c836dd9fbcabd7892030800.jpg
22af87832297e79edd0023b2fd815842.jpg
0e3912b61b08b88c76b81dd8b2dc7fc1.jpg


p.s. pana la urma s-a dovedit ca barca mea e un Regal Medalion 185 :))
Trimis de pe al meu HTC One mini 2 folosind Tapatalk
 

Back
Sus