Canalul Bega

d'ale presei

Ce ti-e si cu presa asta de kko din Romania... Pai eu am vazut saptamana trecuta la TV (sincer, nu mai stiu pe ce post) ca Bega e deja decolmatata si vreo 2-3 nene cu se dadeau barcile cu motor si deja visau la porturi si marine moderne. Mai mult, am auzit chair ca se doreste sa se faca transport de pasageri pe apa ca e mai ieftin si se evita aglomeratia din oras !

Bai in ce tara de 2 bani traim...
 
Este decolmatata, dar nu complet, au facut o parte din trecerea prin Timisoara, dar mai au de lucru.

Oricum, sarbii cica nu vor sa continue jobul, sa putem ajunge la Dunare.
 
Decolmatarea este numai primul pas... mai sunt multe de facut.
Problema cea mai mare si costisitoare este cea a ecluzelor. Cunosc concret cazul de la Sanmihaiul Roman unde ecluza este atata de ruginita incat nu se mai poate deschide doar cu dinamita!

Eu imi pastrez optimismul si visul ca atunci cand se va redeschide navigatia pe Bega voi face traseul Marea Baltica - Canalul Kiel - Rhin - Main - Dunare - Tisa - Bega!

Pana atunci ma delectez cu singura "Bega" care se poate folosi pentru navigatia de agrement, cea din imagine! :skip:

bega.jpg
 
Decolmatarea este numai primul pas... mai sunt multe de facut.
Problema cea mai mare si costisitoare este cea a ecluzelor. Cunosc concret cazul de la Sanmihaiul Roman unde ecluza este atata de ruginita incat nu se mai poate deschide doar cu dinamita!

Eu imi pastrez optimismul si visul ca atunci cand se va redeschide navigatia pe Bega voi face traseul Marea Baltica - Canalul Kiel - Rhin - Main - Dunare - Tisa - Bega!

Pana atunci ma delectez cu singura "Bega" care se poate folosi pentru navigatia de agrement, cea din imagine! :skip:
Exact, problema ecluzelor este inca in aer.

Cat despre venitul in jos pe canale .... io zic sa ai grija de "Bega" ta, ca va de cealalta au grija baietii nostrii :rolleyes:


Au fost saptamana trecuta ceva evenimente, din programul Bega Bulevard - dar daca va uitati la program doar 10% au legatura propriuzisa cu Bega, restul fiind chestii politice sau alte evenimente care se puteau organiza sub orice alt nume.

Inchiderea a fost Concursul Ratustelor, dar intentia initial laudabila (cel putin de fatada) s-a cam dus pe garla in jos (accidente, etc).
 
:D

Decolmatarea este numai primul pas... mai sunt multe de facut.
Problema cea mai mare si costisitoare este cea a ecluzelor. Cunosc concret cazul de la Sanmihaiul Roman unde ecluza este atata de ruginita incat nu se mai poate deschide doar cu dinamita!

Eu imi pastrez optimismul si visul ca atunci cand se va redeschide navigatia pe Bega voi face traseul Marea Baltica - Canalul Kiel - Rhin - Main - Dunare - Tisa - Bega!

Pana atunci ma delectez cu singura "Bega" care se poate folosi pentru navigatia de agrement, cea din imagine! :skip:

Vezi atașament 1430

Salut...stun nou pe aici...din intamplare cautam niste chestii despre Canalul Bega si am dat de voi...
Azi am fost la ecluza de la Sanmihai...si dupa ce m`au fugarit un pic cainii, de la soseaua de vine de la Timisoara, am urcat podul si al luat`o pe dig pe partea opusa...
Am vazut ca barajul deversor e intr`o stare cat de cat buna...:happy-banana: nivelul apei era destul de mic astfel ca apa nu trecea peste stavilarul cilindric.
Ecluza insa...e cam...tzaaai...cam nasoala...intrarile sunt umplute cu pamant, portile de la iesire sunt date jos...proobabil furate...cele de la intrare...sunt ruginite...vorba ta...doar cu dinamita...
Insa...sunt sanse foarte mari ca anul viitor sa se redeschida navigatia...Tinand cont ca ecluza de la Uivar functioneaza, desi nu s-a mai deschis nici ea de mult pentru ca nu a avut pentru ce...
In septembrie 2009 incep licitatiile pentru firma care v-a efectua lucrarile la complexul hidrotehnic de la Sanmihai...iar dupa aceea...drum bun spre Viena...:banana:
 
Plimbare pe Bega

Salutare, acuma m-am inscris si eu pe forum si m-am bucurat sa vad ceva discutii despre Bega, este foarte bine ca lucrarile au avansat si stiu ca numarul doritorilor de a se plimba cu o barca cu motor creste. Cu cat vor fi mai multi interesati cu atat investiitile in canalul Bega va creste.
Eu si colegii mei ne plimbam cu canoele noastre destul de des pe Bega pe diferite tronsoane...Recas-Remetea, Remetea-Timisoara.
Cam asta este o tura pe care mergem destul de des: http://equilibriumteam.ro/blog/programul-propus-duminica-7-iunie/
Eu sunt bucuros ca Bega dinainte de Tm este extraordinar de faina si ca pot sa ma relaxez asa de aproape de Timisoara.
 
:D

Google Earth au reactualizat niste imagini din Banat :banana:... un tronson al canalului Bega a fost updatat si el... cam de pe la Dinias pana dupa Otelec... se vad depozitele de namol din amonte si aval de ecluza Uivar... se vede clar diferenta intre tronsonul decolmatat si cel care urmeaza ... se lucreaza pe malul drept la vreo 7 km in amonte de ecluza, langa depozitul de namol...
In linii mari, ecluza arata bine :skip:... insa cea de la Sanmihai... tot asa a ramas :(
In Timisoara am vazut ca s-au curatat golful de la Solventul... si debarcaderul din Parcul Copiilor a fost refacut ... :sail:
 
Rugaminte

Am scris un articol despre Canalul Bega pentru revista Yacht Magazin si as avea nevoie de niste fotografii care sa ilustreze articolul. Asadar, rugamintea mea se indreapta catre toti cei ce pot sa imi trimita in acest scop imagini care sa descrie:
1. canalul, la modul general, fie pe portiunea ce strabate Timisoara, fie inafara
2. navigatia pe canal, ambarcatii de orice fel, inclusiv caiace
3. fotografii "de epoca" daca aveti
4. constructii hidrotehnice aferente - centrala hidroelectrica ("turbina"), ecluze, baraje etc.
Termenul e strans: maine 26.04.2012
Adresa de email la care imi puteti trimite imaginile, cu specificarea autorului: kirugoro@gmail.com
Multumesc anticipat!
 
Prin anii '80, ziarist Lucian Bureriu (pe atunci la revista timisoreana "Orizont") scosese o brosurica despre istoria canalului Bega (constructie, date geografice, navigatie etc). In mod normal ar trebui sa am acea brosura, dar dat fiind ca nu am mai vazut-o prin biblioteca mea de cel putin 20 de ani, nu as putea garanta ca nu s-a pierdut la vreo mutare.
Imagini de epoca gasesti pe okazii.ro, daca cauti vederi de epoca din Timisoara :)
 
Pentru cei care nu sunt din zonă: s-a descoperit în centrul Timisoarei un vechi stăvilar și o ecluză din perioada austro-ungară, conservate foarte bine, care acum se vor muta pentru a face loc unei clăridi de birouri. În plus ar mai fi un stăvilar și mai mare ascuns sub unul dintre parcurile mari din centru care așteaptă să fie dezgropat ...



Au inceput lucrarile de mutare a stavilarului si ecluzei vechii cetati a Timisoarei, din Piata 700 - TION

In Parcul Central al Timisoarei exista un stavilar cu mult mai mare decat cel din Piata 700 care poate fi pastrat in situ - TION

http://www.tion.ro/conservarea-si-r...in-buzunarul-investitorului-de-la-cbc/1373340
 
Ma bag si eu: Dar oare de la sarbi unde au santierul acela naval faimos la orasul Zrenjanin, ei nu au canal liber pentru circulatie de nave fluviale pana la Dunare?
 
Am scris un articol despre Canalul Bega pentru revista Yacht Magazin si as avea nevoie de niste fotografii care sa ilustreze articolul. Asadar, rugamintea mea se indreapta catre toti cei ce pot sa imi trimita in acest scop imagini care sa descrie:
1. canalul, la modul general, fie pe portiunea ce strabate Timisoara, fie inafara
2. navigatia pe canal, ambarcatii de orice fel, inclusiv caiace
3. fotografii "de epoca" daca aveti
4. constructii hidrotehnice aferente - centrala hidroelectrica ("turbina"), ecluze, baraje etc.
Termenul e strans: maine 26.04.2012
Adresa de email la care imi puteti trimite imaginile, cu specificarea autorului: kirugoro@gmail.com
Multumesc anticipat!

Recomand cartea "Bega si Banatul" Alexandru Bărboi, bine documentată, poze, descrierea perspectivelor
 

Back
Sus