Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 20

Topic: Canalul Bega

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.008
    Blog Entries
    62

Default Canalul Bega

In urma cu un an incepuse cu surle si trambite programul de decolmatare al canalului Bega, cu planuri mari de viitor: vaporase de transport in comun, etc.

Stadiul actual: http://www.agenda.ro/news/news/20049...a-banilor.html
    călătorului îi stă bine cu drumul

Senior Member remyx's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    209

Default d'ale presei

Ce ti-e si cu presa asta de kko din Romania... Pai eu am vazut saptamana trecuta la TV (sincer, nu mai stiu pe ce post) ca Bega e deja decolmatata si vreo 2-3 nene cu se dadeau barcile cu motor si deja visau la porturi si marine moderne. Mai mult, am auzit chair ca se doreste sa se faca transport de pasageri pe apa ca e mai ieftin si se evita aglomeratia din oras !

Bai in ce tara de 2 bani traim...

Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.008
    Blog Entries
    62

Este decolmatata, dar nu complet, au facut o parte din trecerea prin Timisoara, dar mai au de lucru.

Oricum, sarbii cica nu vor sa continue jobul, sa putem ajunge la Dunare.

Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.008
    Blog Entries
    62

Povesti din ciclul "vise placute, copii:"
    http://www.tion.ro/stiri/timis/artic...90616-05494561

Decolmatarea este numai primul pas... mai sunt multe de facut.
    Problema cea mai mare si costisitoare este cea a ecluzelor. Cunosc concret cazul de la Sanmihaiul Roman unde ecluza este atata de ruginita incat nu se mai poate deschide doar cu dinamita!

Eu imi pastrez optimismul si visul ca atunci cand se va redeschide navigatia pe Bega voi face traseul Marea Baltica - Canalul Kiel - Rhin - Main - Dunare - Tisa - Bega!

Pana atunci ma delectez cu singura "Bega" care se poate folosi pentru navigatia de agrement, cea din imagine!

Faceti click pe imagine pentru a o mări
Titlu:	bega.jpg
Vizualizari:	136
Marime:	92,7 KB
ID:	1430

6.  

Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.008
    Blog Entries
    62

Quote Originally Posted by norbih View Post
    Problema cea mai mare si costisitoare este cea a ecluzelor. Cunosc concret cazul de la Sanmihaiul Roman unde ecluza este atata de ruginita incat nu se mai poate deschide doar cu dinamita!

Eu imi pastrez optimismul si visul ca atunci cand se va redeschide navigatia pe Bega voi face traseul Marea Baltica - Canalul Kiel - Rhin - Main - Dunare - Tisa - Bega!

Pana atunci ma delectez cu singura "Bega" care se poate folosi pentru navigatia de agrement, cea din imagine!
    Exact, problema ecluzelor este inca in aer.

Cat despre venitul in jos pe canale .... io zic sa ai grija de "Bega" ta, ca va de cealalta au grija baietii nostrii

Au fost saptamana trecuta ceva evenimente, din programul Bega Bulevard - dar daca va uitati la program doar 10% au legatura propriuzisa cu Bega, restul fiind chestii politice sau alte evenimente care se puteau organiza sub orice alt nume.

Inchiderea a fost Concursul Ratustelor, dar intentia initial laudabila (cel putin de fatada) s-a cam dus pe garla in jos (accidente, etc).

Junior Member
    Locația
    Timisoara
    Posturi
    2

Default :D

Quote Originally Posted by norbih View Post

Faceti click pe imagine pentru a o mări
Titlu:	bega.jpg
Vizualizari:	136
Marime:	92,7 KB
ID:	1430
    Salut...stun nou pe aici...din intamplare cautam niste chestii despre Canalul Bega si am dat de voi...
    Azi am fost la ecluza de la Sanmihai...si dupa ce m`au fugarit un pic cainii, de la soseaua de vine de la Timisoara, am urcat podul si al luat`o pe dig pe partea opusa...
    Am vazut ca barajul deversor e intr`o stare cat de cat buna... nivelul apei era destul de mic astfel ca apa nu trecea peste stavilarul cilindric.
    Ecluza insa...e cam...tzaaai...cam nasoala...intrarile sunt umplute cu pamant, portile de la iesire sunt date jos...proobabil furate...cele de la intrare...sunt ruginite...vorba ta...doar cu dinamita...
    Insa...sunt sanse foarte mari ca anul viitor sa se redeschida navigatia...Tinand cont ca ecluza de la Uivar functioneaza, desi nu s-a mai deschis nici ea de mult pentru ca nu a avut pentru ce...
    In septembrie 2009 incep licitatiile pentru firma care v-a efectua lucrarile la complexul hidrotehnic de la Sanmihai...iar dupa aceea...drum bun spre Viena...

Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.008
    Blog Entries
    62

http://www.tion.ro/stiri/timis/artic...00119-11515751

La Sânmihai se va licita, în această primăvară, pe Banca Mondială, executarea nodului hidrotehnic, şi probabil că atunci vom putea să mergem până la sârbi, pentru că nodul hidrotehnic de la Uivar este funcţional

Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks