Permis de conducator ambarcatiuni ICC roman sau Boat Leader Class C(Croatia)

Buna ziua,stimati Barcaholici!Vin la voi cu o serie de intrebari ce ma tot macina de cateva saptamani.
Situatia incepe cam asa:vreau sa obtin permisul de conducator ambarcatiuni de agrement,clasa C, dar,din cate am inteles din diferite surse,in momentul de fata a devenit obligatoriu cursul de manevra ambarcatiunii cu motor,care costa "doar" 250 euro.La acesta trebuie sa adaug cursul de manevra ambarcatiunii cu vele(doar sunt pasionat de vele,permisul ar fi inutil fara mentiunea S) care ridica suma necesara la 500 euro.In afara de aceste cursuri,se mai adauga cate o suta de euro pentru clasele D si C si inca una pentru cursul Long Range Certificate-GMDSS,ajungandu-se astfel la suma "modica" de 800 euro.
Abia acum pot incepe cu partea a doua:in cautarile mele,am dat de firma Sailing.Hr,care au si o "Skipper Academy",dupa cum spun ei.Aici,este disponibil pentru incepatori un curs de baza,cu durata de doua saptamani,in care se invata toate manevrele necesare(plus meteorologie si alte lucruri ce tin de marinarie) si costa 700 euro.Deci,700 euro pentru doua saptamani de pregatire intensa,in care se acumuleaza ceva mile la logbook.Apoi,dupa absolvirea acestui curs,acesti baieti se preocupa si cu indrumarea spre capitania locala in vederea permisului croat Boat Leader Class C,permis ce vine la pachet cu licenta VHF,examinarea costand 200 euro.Am ajuns deci la suma de 900 euro,la care se mai adauga alte cheltuieli de genul :mancare,apa de baut,taxa de turist,etc plus drumul pana acolo.Sa zicem ca ar fi ceva mai mult decat cei 800 euro necesari pentru ICC-ul nostru.Treaba este ca ei asigura loc de munca pe pozitia de skipper pentru cei ce absolv acest curs si obtin permisul,deci ar fi avantajul ca as putea castiga ceva bani si,implicit,sa amortizez cheltuielile.Rog pe oricine are mai multe informatii despre acestia,sa le impartaseasca si cu mine.
Acum incep intrebarile mele:Cat de bun este permisul croat?Este recunoscut international?Ce limitare are acest "C" al lor?(tonaj,distanta fata de tarm)
Din ce am reusit sa aflu de pe cateva site-uri de charter,am inteles ca ar fi valabil in ape internationale,deci practic ar fi echivalentul "A'"-ului de la noi.
Stiu ca suna un pic cam ciudat postarea mea,nu vreau sub nici o forma sa le fac reclama celor de la Sailing.hr ci,pur si simplu,vreau sa aleg cea mai buna varianta pentru mine,intrucat fac un imprumut pentru obtinerea acestui permis si nu prea imi permit sa arunc cu banii fara sa gandesc si fara sa ma informez destul.Stiu ca aici gasesc oameni pasionati si care au habar cu ce se mananca navigatia si,deci,au informatii mai multe decat am eu.Astept raspunsurile dumneavoastra,imi vor fi de mare ajutor!
Cu respect,
Florin
 
Salut,

"dar,din cate am inteles din diferite surse,in momentul de fata a devenit obligatoriu cursul de manevra ambarcatiunii cu motor,care costa "doar" 250 euro."

pe site-ul Pagini - Autoritatea Naval nu specifica asa ceva , poate ne spui si noua sursele care ti-au dezvaluit aceste lucruri ?
Singurul lucru care cere curs este S-ul ( ca sa-l treci pe permis), in momentul cand ai luat examenul pentru D respectiv C.
Nici ordinea lor nu este obligatorie ... poti avea C fara D.
 
parerea mea este ca dupa doar 2 saptamani de curs, indiferent cat de intensiv ar fi, nimeni nu poate atinge pragul de pregatire pentru a fi un skipper profesionist care sa poarte pe umeri responsabilitatea "plimbarii" pe mare a unor turisti. cred ca e nevoie de cateva mii (da, multiplu de 1000) de ore de studiu teroretic, de alte cateva mii de Nm (ghici ce e?) parcurse si alte cateva sute de ore la comanda unei barci navigand pe mare. oricum, pe toate meridianele exista o supraoferta de "skipperi", e lipsa de clienti platitori. din putina mea experienta cred ca e tactica de marketing a acestei "academii".
 
My 2 cents - ca unul care am săpat acum câțiva ani în direcția asta. În primul rând Sailing.hr este deținut de fenomenul "The Yacht Week" - dacă nu știi ce înseamnă asta ... sunt care pot să-ți spună, mai ales dpdv al unui skipper. Personal am fost vecini de ponton de câteva ori, ca skipper cred ca e horror sa mergi cu o barca îmbibată în alcool. b-)

Despre examenele în Croația, am găsit câteva explicații aici: About skippers in Croatia - Yacht Charter Croatia Pe scurt:

  • Boat leader certificate A ... you are allowed to navigate a boat, which is up to 6 m (19.68 ft) long ... within Croatian territorial waters and maximally 6 nm from the coast (mainland or islands).
  • Boat leader certificate B category you are allowed to navigate a boat which is 12 m long ... within Croatian territorial waters
  • Boat leader certificate C category you are allowed to navigate any boat or a yacht within Croatian waters
  • Yacht leader certificate A category enables you to navigate a yacht of 100 gross tonnes in international waters.
  • Yacht leader certificate B category ... you are allowed to navigate ... anywhere in the world.


Pe scurt, cred că ceea ce ai găsit tu e o pregătire pentru a deveni skipper la acțiunile lor, adică te plimbă 2 săptămâni cu ei după care primești o licență de navigat doar prin Croația. Decizia ta...
 
Va multumesc mult pentru postarile dumneavoastra.In cele din urma,dupa alte cateva "sapaturi" in domeniu,m-am hotarat sa aplic pentru clasicul nostru ICC,categoria C,intrucat pare sa fie cea mai buna solutie si din punct de vedere al recunoasterii internationale(dupa cum spune si numele) dar si din punct de vedere financiar.Intr-adevar,mi-ar fi placut sa urmez cursurile celor de la Sailing.Hr si sa lucrez pentru ei,dar eu nu as vrea sa ma limitez la apele teritoriale ale Croatiei.In viitor sper sa obtin certificarile RYA sau IYT,care,din cate am inteles,sunt foarte utile in industria yachtingului.Totusi,pentru un prim pas,"plasticul" eliberat de ANR este bun.
 

Back
Sus