Barca MICA pentru mare

Salut,

Mi-ar trebui o MICA "barca pentru mare"... Parca spunea cineva ca "este plin fundul marii de barci potrivite pentru mare".
Habar nu am ce s-ar potrivi. Nu vreau gonflabila simpla sau gonflabila cu chila gonflabila. Ma gândeam la un RIB mic. Pe site-urile (?!) consacrate exista cateva modele de RIB-uri: cu chila din aluminiu, din plastic si din fibra. As fi vrut fibra. Si acum intrebarile:
- RIB STAR este prezentata in unele locuri cu "chila plastic alb". La telefon, un vanzator mi-a spus: "Nu stiu ce sa va spun, eu stiu ca sunt din fibra" desi pe site-ul lor scrie "plastic alb". La RIBSTAR PRO scrie clar fibra dar diferenta de pret intre RIBSTAR si RIBSTAR PRO este de cca. 500 de euri la o lungime de 3 metri. Poate cineva sa-mi spuna, cu certitudine, daca RIBSTAR are chila din fibra?
- pentru mare, ce alte barci ar fi potrivite (barca deschisa pentru agrement pe linga plaja si poate ceva guvidareala)? O barca rigida ar trebui sa aiba bordul si prova mult mai inalte decat ceea ce se face pentru rauri si lacuri;
- cati metri ar insemna "o barca MICA pentru mare"?
- vinde cineva "o barca MICA pentru mare"?
- in ultima instanta (este la moda instanta), recomandari pentru planuri pentru constructie barca MICA...

Multumesc.
 
@feugen - "Vorbeste cu flacaul care a dat anuntul Vand Barca rib si peridoc • Rapitori.ro - Pescuit sportiv si poate este4 ceeace cauti." Multumesc. Trebuie sa-l mai caut pentru ca nu a raspuns la telefon



La 3.4m, barca din anunt este chiar MICA ptr mare!
Cat ar trebui sau ar fi bine sa aiba un RIB pentru mare pentru iesiri de maxim 1 mila la pescuit guvizi (nu ca n-as putea sa-i pescuiesc si de pe dig, fara barca)?
 
Thor, pentru a iesi 2Km in larg pentru guvide nu-ti trebuie neaparat RIB. Orice pneumatica de la 2,7m in sus iti este buna. Eu am pescuit mult timp dintr-o barca de 3,1m, in 2 persoane, la guvid in dreptul statiunii Cap Aurora. M-am jucat cu acea barca pe hula de aproape 1m si a fost fain. Un RIB implica peridoc. O pneumatica clasica are nevoie doar de portbagaj.
 
Thor, pentru a iesi 2Km in larg pentru guvide nu-ti trebuie neaparat RIB. Orice pneumatica de la 2,7m in sus iti este buna. Eu am pescuit mult timp dintr-o barca de 3,1m, in 2 persoane, la guvid in dreptul statiunii Cap Aurora. M-am jucat cu acea barca pe hula de aproape 1m si a fost fain. Un RIB implica peridoc. O pneumatica clasica are nevoie doar de portbagaj.

Da Feugen, stiu ca se poate si cu una foarte mica (barca). Am iesit ani de zile, pe mare, cu BIC 245 ( http://www.barcaholic.ro/f7/bic-tunat-1572.html ) - toamna trecuta l-am adus in Bucuresti - si ies frecvent cu caiac Qassou tot de la BIC. Chestia este ca avem copii in familie care nu mai vor numai pe langa mal (nu aveam curajul sa ies cu ei in larg), o barca mare nu prea am unde sa o tin si de aceea ma gândeam ca un RIB mic este mai sigur decat un BIC 245. As fi vrut un RIB mic cu fibra de sticla in ideea ca ar fi mai rezistent la tarat pe plaja decat unul cu chila gonflabila sau din plastic si mai usor de depozitat decat o barca rigida mai mare ( cat de mare?). De aceea intrebam daca stie cineva, cu , certitudine, daca RIBSTAR este cu fibra sau cu plastic. O gonflabila de 3 metri si ceva, cu fundul plat, am si acum prin pod dar nu-mi place pentru ca se misca prost la motor.

P.S. Am recitit postarile cu "BIC tunat" si am bagat de seama ca am ramas dator cu ceva poze si impresii. Platesc acum: in BIC 245 cu "vele" este o inghesuiala nebuna: barca impartita in doua de traversa de fixare a catargului si a derivoarelor laterale, bateria de la motorul electric plus motorul basculat in barca, cele doua vasle si un morman de sfori, funii si parame. Buccaneer a avut dreptate si derivoarele n-au functionat legate cu sforile alea asa ca a fost mai bine cu ele fara sfori iar randa... se umfla in vânt si n-am mai modificat-o niciodata. La ce performante puteam sa ma astept? Poate o mai pun, la toamna, pe Snagov. Si ceva poze, daca mai conteaza:
Nu reusesc sa pun poze, de fapt nu gasesc optiunea "raspunde folosind formularul complet". Pe unde este?
 
Salutare
Nu e RIB dar poți arunca ,dacă vrei, un ochi și aici http://www.barcaholic.ro/f60/vand-grabner-hobby-5134.html
Aici ai povestea ei....http://www.barcaholic.ro/f29/barca-mea-my-pride-joy-4803.html
Și uite aici pe Marea Neagra ... http://m.youtube.com/watch?v=uDOX8NEyhcQ

Nu-i Rolls cea pe care o am in pod dar este tot gonflabila cu fundul plat si stiu cum se misca pe mare. Nu degeaba sta in pod. Mi-ar place mai mult un RIB.
Asa cum zice Mihai99 (care chiar stie) - postul 56 http://www.barcaholic.ro/f29/barca-m...-joy-4803.html - "Nu e o barca de uz marin serios. Problema e ca acum vrei sa o transformi in RIB." Si tot Mihai99 zice acolo, in 65: "Si pentru ca RIB-urile au intervenit in discutie, avand in vedere ca vrei sa folosesti barca pe mare, te-as sfatui sa cauti un RIB, undeva catre 5 metri, sau cat de mare iti incape pe peridoc."
Deci un RIB catre 5 metri sau mai mult ar fi o barca pentru mare. Dar nu o barca mica. As lua deci un RIB dar asa cum am spus, mi-ar place unul cu chila din fibra de sticla, nu din plastic. Si cred ca ceva pe la vreo 3 metri - 3 metri si ceva. Suficient pentru frecat intre cele doua diguri din 2 Mai si parcat pe plaja. Poate cu ceva roti sau carucior ca sa nu-l tarasc. Nu o sa-l pun pe peridoc. Peridocul este ocupat cu alta plutitoare care, de asemenea, nu este pentru mare.
Multumesc mult Mihai99, multumesc mult Marius, tot am mai avansat.
 
Da Feugen, stiu ca se poate si cu una foarte mica (barca). Am iesit ani de zile, pe mare, cu BIC 245 ( http://www.barcaholic.ro/f7/bic-tunat-1572.html ) - toamna trecuta l-am adus in Bucuresti - si ies frecvent cu caiac Qassou tot de la BIC. Chestia este ca avem copii in familie care nu mai vor numai pe langa mal (nu aveam curajul sa ies cu ei in larg), o barca mare nu prea am unde sa o tin si de aceea ma gândeam ca un RIB mic este mai sigur decat un BIC 245. As fi vrut un RIB mic cu fibra de sticla in ideea ca ar fi mai rezistent la tarat pe plaja decat unul cu chila gonflabila sau din plastic si mai usor de depozitat decat o barca rigida mai mare ( cat de mare?). De aceea intrebam daca stie cineva, cu , certitudine, daca RIBSTAR este cu fibra sau cu plastic. O gonflabila de 3 metri si ceva, cu fundul plat, am si acum prin pod dar nu-mi place pentru ca se misca prost la motor.

P.S. Am recitit postarile cu "BIC tunat" si am bagat de seama ca am ramas dator cu ceva poze si impresii. Platesc acum: in BIC 245 cu "vele" este o inghesuiala nebuna: barca impartita in doua de traversa de fixare a catargului si a derivoarelor laterale, bateria de la motorul electric plus motorul basculat in barca, cele doua vasle si un morman de sfori, funii si parame. Buccaneer a avut dreptate si derivoarele n-au functionat legate cu sforile alea asa ca a fost mai bine cu ele fara sfori iar randa... se umfla in vânt si n-am mai modificat-o niciodata. La ce performante puteam sa ma astept? Poate o mai pun, la toamna, pe Snagov. Si ceva poze, daca mai conteaza:
Nu reusesc sa pun poze, de fapt nu gasesc optiunea "raspunde folosind formularul complet". Pe unde este?

Am inteles de ce nu reuseam sa pun poze: ma lansam cu "Google Explorer". Cu "Chrome" merge. Deci Bic pe mare, in 2 Mai, Constanta. Oricum, nu mai conteaza.
 

Atașamente

  • PICT0004.jpg
    PICT0004.jpg
    45.4 KB · Vizualizări: 58
  • Bic Tunat pe Mare1.jpg
    Bic Tunat pe Mare1.jpg
    13.7 KB · Vizualizări: 65
  • Bic Tunat pe Mare2.jpg
    Bic Tunat pe Mare2.jpg
    14.7 KB · Vizualizări: 59
  • Bic Tunat pe Mare5.jpg
    Bic Tunat pe Mare5.jpg
    13.3 KB · Vizualizări: 72
  • Bic Tunat pe Mare7.jpg
    Bic Tunat pe Mare7.jpg
    12.8 KB · Vizualizări: 60
pentru pescuiala pe vreme buna cred ca un 3,5-3,7 ar fi limita decenta la rib, daca mergi cu partener. Pentru solo, un 2,8-3 e destul. Insa in contextul in care nu il vei duce cu peridoc, presupun ca il vei transporta pe plafonul masinii. Clar ca va merge mai bine decat o chila gonflabila si ca va fi mai ferit de eventuale taieturi in scoici, dar poate e o optiune si o gonflabila cu podina rigida si chila gonflabila. La 3,2 m probabil este pe la 50 kile, deci pe la 100 cu tot cu motor si rezervor, daca nu vrei sa zbori :D
Pentru rib de 3,5 m cred ca iese din discutie caruciorul de lansare, rotile pe oglinda le vad singura optiune.
Spor!
 

Back
Sus