Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Topic: Barca MICA pentru mare

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    244

Default Barca MICA pentru mare

Salut,

Mi-ar trebui o MICA "barca pentru mare"... Parca spunea cineva ca "este plin fundul marii de barci potrivite pentru mare".
    Habar nu am ce s-ar potrivi. Nu vreau gonflabila simpla sau gonflabila cu chila gonflabila. Ma gândeam la un RIB mic. Pe site-urile (?!) consacrate exista cateva modele de RIB-uri: cu chila din aluminiu, din plastic si din fibra. As fi vrut fibra. Si acum intrebarile:
    - RIB STAR este prezentata in unele locuri cu "chila plastic alb". La telefon, un vanzator mi-a spus: "Nu stiu ce sa va spun, eu stiu ca sunt din fibra" desi pe site-ul lor scrie "plastic alb". La RIBSTAR PRO scrie clar fibra dar diferenta de pret intre RIBSTAR si RIBSTAR PRO este de cca. 500 de euri la o lungime de 3 metri. Poate cineva sa-mi spuna, cu certitudine, daca RIBSTAR are chila din fibra?
    - pentru mare, ce alte barci ar fi potrivite (barca deschisa pentru agrement pe linga plaja si poate ceva guvidareala)? O barca rigida ar trebui sa aiba bordul si prova mult mai inalte decat ceea ce se face pentru rauri si lacuri;
    - cati metri ar insemna "o barca MICA pentru mare"?
    - vinde cineva "o barca MICA pentru mare"?
    - in ultima instanta (este la moda instanta), recomandari pentru planuri pentru constructie barca MICA...

Multumesc.

Vorbeste cu flacaul care a dat anuntul Vand Barca rib si peridoc • Rapitori.ro - Pescuit sportiv si poate este4 ceeace cauti.

La 3.4m, barca din anunt este chiar MICA ptr mare!

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    244

@feugen - "Vorbeste cu flacaul care a dat anuntul Vand Barca rib si peridoc • Rapitori.ro - Pescuit sportiv si poate este4 ceeace cauti." Multumesc. Trebuie sa-l mai caut pentru ca nu a raspuns la telefon

Quote Originally Posted by AdrianZUZ View Post
    La 3.4m, barca din anunt este chiar MICA ptr mare!
    Cat ar trebui sau ar fi bine sa aiba un RIB pentru mare pentru iesiri de maxim 1 mila la pescuit guvizi (nu ca n-as putea sa-i pescuiesc si de pe dig, fara barca)?

Senior Member modi's Avatar
    Locația
    Atlantida de Sus , nitel mai jos de avatar !
    Posturi
    386

Quote Originally Posted by Thor View Post
    - vinde cineva "o barca MICA pentru mare"?
    N-am nimic de vanzare . Insa ti-o pot face !

Daca te intereseaza te astept la o discutie ......
    Dati-ma la apa !!! Am rau de asfalt !!!

6.  

Thor, pentru a iesi 2Km in larg pentru guvide nu-ti trebuie neaparat RIB. Orice pneumatica de la 2,7m in sus iti este buna. Eu am pescuit mult timp dintr-o barca de 3,1m, in 2 persoane, la guvid in dreptul statiunii Cap Aurora. M-am jucat cu acea barca pe hula de aproape 1m si a fost fain. Un RIB implica peridoc. O pneumatica clasica are nevoie doar de portbagaj.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    244

Quote Originally Posted by modi View Post
    N-am nimic de vanzare . Insa ti-o pot face !

Daca te intereseaza te astept la o discutie ......
    Multumesc mult. Daca nu o rezolv cu un RIB...

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    244

Quote Originally Posted by feugen View Post
    Thor, pentru a iesi 2Km in larg pentru guvide nu-ti trebuie neaparat RIB. Orice pneumatica de la 2,7m in sus iti este buna. Eu am pescuit mult timp dintr-o barca de 3,1m, in 2 persoane, la guvid in dreptul statiunii Cap Aurora. M-am jucat cu acea barca pe hula de aproape 1m si a fost fain. Un RIB implica peridoc. O pneumatica clasica are nevoie doar de portbagaj.
    Da Feugen, stiu ca se poate si cu una foarte mica (barca). Am iesit ani de zile, pe mare, cu BIC 245 ( http://www.barcaholic.ro/f7/bic-tunat-1572.html ) - toamna trecuta l-am adus in Bucuresti - si ies frecvent cu caiac Qassou tot de la BIC. Chestia este ca avem copii in familie care nu mai vor numai pe langa mal (nu aveam curajul sa ies cu ei in larg), o barca mare nu prea am unde sa o tin si de aceea ma gândeam ca un RIB mic este mai sigur decat un BIC 245. As fi vrut un RIB mic cu fibra de sticla in ideea ca ar fi mai rezistent la tarat pe plaja decat unul cu chila gonflabila sau din plastic si mai usor de depozitat decat o barca rigida mai mare ( cat de mare?). De aceea intrebam daca stie cineva, cu , certitudine, daca RIBSTAR este cu fibra sau cu plastic. O gonflabila de 3 metri si ceva, cu fundul plat, am si acum prin pod dar nu-mi place pentru ca se misca prost la motor.

P.S. Am recitit postarile cu "BIC tunat" si am bagat de seama ca am ramas dator cu ceva poze si impresii. Platesc acum: in BIC 245 cu "vele" este o inghesuiala nebuna: barca impartita in doua de traversa de fixare a catargului si a derivoarelor laterale, bateria de la motorul electric plus motorul basculat in barca, cele doua vasle si un morman de sfori, funii si parame. Buccaneer a avut dreptate si derivoarele n-au functionat legate cu sforile alea asa ca a fost mai bine cu ele fara sfori iar randa... se umfla in vânt si n-am mai modificat-o niciodata. La ce performante puteam sa ma astept? Poate o mai pun, la toamna, pe Snagov. Si ceva poze, daca mai conteaza:
    Nu reusesc sa pun poze, de fapt nu gasesc optiunea "raspunde folosind formularul complet". Pe unde este?

Salutare
    Nu e RIB dar poți arunca ,dacă vrei, un ochi și aici http://www.barcaholic.ro/f60/vand-gr...obby-5134.html
    Aici ai povestea ei....http://www.barcaholic.ro/f29/barca-m...-joy-4803.html
    Și uite aici pe Marea Neagra ... http://m.youtube.com/watch?v=uDOX8NEyhcQ
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

Ia-ti un RID de la walkerbay. Rigid Inflatable Dinghy | Walker Bay, am in posesie un 310.
    Obligatoriu, o barca mica pentru mare trebuie sa fie nescufundabila si sa pluteasca chiar daca ai apa pana la copastie. Si daca vrei sa stai linistit in privinta familiei...
    Gânduri bune, vântul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Recomandare barca gonflabila pentru iesiri pe mare.
    de zippo în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 13
    Ultimul post: 24 Aug 2015, 05:11 PM
  2. am o mica (MARE) PROBLEMA ..am o barca si vreau sa o aduc in tara ....
    de caddy în topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 13 Sep 2012, 08:06 AM
  3. Ulei pentru Mercury 2,5 cp 2T din 2004 si o mica problema
    de HauBau în topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 28 Dec 2011, 09:34 PM
  4. O barca mai mica sau mai mare?
    de Smokey în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 47
    Ultimul post: 24 Jan 2011, 07:44 PM
  5. Cea mai mica barca care a traversat Atlanticul