Ce faci de suparare cand nu iese catargul:))

De Marti pana Duminica ,direct de la servici, se recomanda urmatoarea reteta :Motocicleta de 1000 de cm 3, bagajele puse direct pe ea, avut grija sa fie cat mai usoara , si prietenii care te asteapta deja la Chilia Veche ca sa te poti imbarca si tu ! Pene ,jante indoite, stuf , nisip , apa, motociclete oameni si barci...sau in alta ordine...oameni pe barci cu motociclete pe barci , vapoare, porturi,nisipuri, bacuri si bancuri, paduri, oameni..si iar apa si barci:))))!
 
pozele

cateva imagini:)
 

Atașamente

  • 20150506_141813.jpg
    20150506_141813.jpg
    57.2 KB · Vizualizări: 93
  • 20150506_184822.jpg
    20150506_184822.jpg
    51.3 KB · Vizualizări: 88
  • 20150507_165952.jpg
    20150507_165952.jpg
    70.6 KB · Vizualizări: 84
  • 20150507_181718.jpg
    20150507_181718.jpg
    55.8 KB · Vizualizări: 86
  • 20150507_182033.jpg
    20150507_182033.jpg
    40.3 KB · Vizualizări: 91
tot poze...pe ape..
 

Atașamente

  • 20150507_165943.jpg
    20150507_165943.jpg
    65 KB · Vizualizări: 61
  • 20150507_182148.jpg
    20150507_182148.jpg
    49.6 KB · Vizualizări: 73
  • 20150508_114902.jpg
    20150508_114902.jpg
    73.1 KB · Vizualizări: 68
Plecarea a fost in fuga si cu pregatiri sumare din doua motive.Unu ar fi serviciu care mi-a incurcat treburil si al doilea ar fi faptul ca am plecat un pic obosit ...poate un pic mai mult! Baietii erau deja in Chilia Veche cand eu eram la bacul din Tulcea spre Tudor Vladimirescu.Ideea e ca deja imi luasera nush ce permise pt motor si persoane.Am avut exact o ora sa ajung la Chilia Veche pe un drum ...dar maimai bine las episodul asta!Cu o intarziere de cinci minute am ajuns la Chilia Veche si baietii au incarcat motorul ...vaca mea, adica un Varadero de 1000 de cm cubi...Dupa incarcare au diagnosticat prima pana pe roata spate! Constatam ca dincolo e Ucraina si ca vaporul "Banat" se misca destul de repejor cu cei 1600 de cai. Ne bucuram de Dunare.Primim invitatie la Periprava la o bucata de branza de capra ..si ne informama asupra pensiunii unde teoretic vom sta desi majoritatea dintre noi voiau la cort.E incredibil cum pentru niste neinitiati ca noi , sa vezi spectacolul a ceea ce se descarca de pe un vapor de care depind cateva sute de suflete.Consecutiv acestui lucru, te uimesc preturile.Cautam o pompa rapid ..numai cat sa ajungem la pensiune, punct de plecare pentru expeditiile din urmatoarele doua zile.
Seara a plouat! Nu stiu daca stiti, dar nisipul ud ajuta enorm motocicletele fata de cel uscat... a doua zi am mers paralel cu rezervatia Letea catre C.A.Roseti..iar apoi la Letea unde am bucurat pe Sanziana si Marian cu o plimbare cu motocicletele , doi copii crescuti aspru, de loc,de timp, de..toate!
La intoarcere spre Periprava (in lipoveneasca.."trece-ma dincolo'')...am vazut caii salbatici si am fost informati ca trebuie vazute dunele si lianele din padurea veche de peste 1000 de ani cu stejarii sai seculari.
Tot in acea seara toata lumea s-a facut praf...intelegeti dumneavoastra! cred ca o fi un soi de stres de delta ...sau vreo muscatura a unei insecte turbate!!:))
A doua zi...la un pret relativ ieftin am facut o plimbare de sase ore cu barcile pe Merheiul Mic..Merheiul Mare si canalele aferente...Bine inteles ca eu l-am facut capu mare oamenilor aia saracii... punanadu-i sa tureze motoarele sa vad cu cat se deplaseaza ala de 10 cai..si ala de cinci...cu G.P.S. in mana..."da 'cat va ia la ora? da ' unu de sase cai ar duce o barca cam asa..dar cat consuma? dar ce elice ara? AA...de tractiune....! Bun! Dar cand vine Dunarea mare o duce in amonte? Cum adica merge aprovata? Da-te ba din prova ca esti greu....!!! Da pot sa tin si eu de carma?!" :)))))))))))))))) Cred ca saracii au spus bogdaproste cand au scapat de mine si i-au multumit cerului!:))))
Seara ...probabil de la oboseala de a bea in barca s-a continuat la crasma locala in acelasi ritm! A fost un fel de bauta in avans pentru ca a doua zi trebuia atinsa Sulina!
Dimineata in soarele ce otetea creierele se facea bagajul se platea sederea si se pleca catre Sulina.. cu opriri lungi si dese !!
Odata ajunsi in Sulina a trebit sa gasim o solutie pre a trece Dunarea .Iar!
Relativ ieftin am gasit o salupa cam..neterminata saraca ....pe care ne-am urcat toti ,inclusiv trei BMW si o Africa Twin si Vacadero meu!...
Nu vreti sa va imaginati cum si in ce fel ne-am urcat pe saraca salupa!
Debarcarea a fost la fel de grea ca imbarcarea.Numai ca a aparut un personaj imbracat in roz care era un pic in curaj si vorbea romano-engleza. Memru echipaj al "Galati 3" la pupa caruia eram.I-am lasat pe toti si sub egida "daca nu acum atunci cand" am cerut permisiunea domnului capitan de a vizita vasul!!!Permisiune aprobata! A foast un tur pe cinste alaturi de un membru al echipajului si capitan..de la puntea de comanda pana in sala masinilor!!!Multumesc pe aceasta cale din nou!
Seara ne-am retras pe plaja pentru ca mai apoi se revenim pt a imbarca din nou motoarele pe alt vas ce urma sa ne lase la Gorgova. Seara am petrecut-o boschetareste in capatul de est al portului Sulina in beri si rasete si frig ..si beri...si tarie..si frig si rasete si bancuri...Filmul s-a rupt cand il plimbam pe Moise cel biblic..pana la Polul Nord..fara spargator de gheata inaintea lui...:)))))
Dimineata a venit cu trenu-n gara.....de fapt cu vaporul in port si cafeaua de la barul vaporului. Capitanul, desi voluibil ...era un fel de amestecatura intre Putin si Basescu!...
Gorgova ...debarcam iar! iar Delta iar nisip iar stuf dar de aceasta data cu nuferi albi infloriti si berze mancand serpi si fazani si.....rai..ce mai!!
Dam gaz si ajungem la Nufaru unde iar...ghici ce!!..ne imbarcam pe bac ..de fapt un fel de barja impinsa de o salupa..Daca la Galati la bac aveam ceva emotii...apoi de cate ori am trecut Dunarea cu motociclete cu tot...pe fel de fel de barje..barci..vapoare..salupe...etc..cred ca as avea tupeul sa o trec fara emotii si cu usa de la sufragerie!!)))
Cand am atins Hanu Conachi eram rupt de foame si eu si Alex!!Ciorba si in alte doua ore eram deja acasa la Vaslui..
Sa numai spuneti nimanui, dar inainte de a ajunge acasa m-am dus un pic sa ..o vad si i-am spus ca o sa o duc sa ii arat Delta de indata ca are catarg si un motoras.
Si Ioana si Bronx..(Buldogul meu) echipajul de acasa , s-au bucurat de poze si de scoicile culese de pe plaja din Sulina!
 

Back
Sus