Eurosail - Cursuri RYA
Results 1 to 3 of 3

Topic: Barca ruseasca de aluminiu

Default Barca ruseasca de aluminiu

In primul rand vreau sa va salut pe toti, e prima data cand scriu pe acest forum.

De curand am vazut o barca ruseasca de aluminiu "Progres 2" si mi-a cam placut.

Daca e cineva care stie ceva despre aceste barci, am inteles ca mai exista si "Progres 4", va rog sa imi spuneti daca e o barca buna, cam la ce trebiue sa fiu atent cand cumpar una sh, etc. si eventual daca stiti cam unde gasesc asa ceva.

Va multumesc

2.  

nici o parere?, nu stie nimeni nimic despre aceste barci?

4.  

La barcile din aluminiu (de altfel la orice barca sh) trebuie sa fii atent la corpul ei: urmareste liniile sa descoperi eventualele lovituri, zgarieturi, indoiri excesive, gauri de apa etc. Reparatia lor presupune sudura in argon si e greu de crezut ca proprietarul a avut acces facil la astfel de sudura. Cel mai probabil a folosit chit+fibra auto si de aici incep problemele. Urmareste cordoanele de sudura si niturile pentru orice urma de coroziune/reparatie si corpul barcii pentru eventualele caplamale.
    Teoretic corpul ei ar fi trebuit anodizat si acoperit cu epoxy sau poliester mai ales daca a fost folosita in apa sarata. Cred ca au vreo jumatate de secol barcile astea si au suferit suficiente dilatari si abuzuri ca sa subrezeasca multe din nituri. Pune-o si pe apa, sa cauti infiltratii.
    In rest intre modelele 2 si 4 nu stiu si nici nu vreau sa incep dezbatere pe diferente, insa folosite pe mare sau oriunde ar trebuie sa aiba o rezerva de flotabilitate pe care in videoclipuri nu o vad.
    Gānduri bune, vāntul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

Alte topicuri asemănătoare

1. barca de pescuit din aluminiu
    de alemiha īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 24
    Ultimul post: 17 Jun 2015, 03:19 PM
  2. Incepatorul incepatorilor - barca pneumatica ruseasca
    de asorin2004 īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 11 Feb 2015, 03:54 PM
  3. Barca Aluminiu
    de valer īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 20 Aug 2014, 04:10 PM
  4. Cumpar supape umflare barca pneumatica ruseasca
    de arny_34 īn topicul Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 29 Aug 2012, 05:10 PM
  5. CONSTRUCTIE BARCA ALUMINIU
    de dragomircatalin1983 īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 10 Dec 2010, 09:59 AM

Tags for this Thread

Bookmarks