Barca ruseasca de aluminiu

In primul rand vreau sa va salut pe toti, e prima data cand scriu pe acest forum.

De curand am vazut o barca ruseasca de aluminiu "Progres 2" si mi-a cam placut.

Daca e cineva care stie ceva despre aceste barci, am inteles ca mai exista si "Progres 4", va rog sa imi spuneti daca e o barca buna, cam la ce trebiue sa fiu atent cand cumpar una sh, etc. si eventual daca stiti cam unde gasesc asa ceva.

Va multumesc
 
La barcile din aluminiu (de altfel la orice barca sh) trebuie sa fii atent la corpul ei: urmareste liniile sa descoperi eventualele lovituri, zgarieturi, indoiri excesive, gauri de apa etc. Reparatia lor presupune sudura in argon si e greu de crezut ca proprietarul a avut acces facil la astfel de sudura. Cel mai probabil a folosit chit+fibra auto si de aici incep problemele. Urmareste cordoanele de sudura si niturile pentru orice urma de coroziune/reparatie si corpul barcii pentru eventualele caplamale.
Teoretic corpul ei ar fi trebuit anodizat si acoperit cu epoxy sau poliester mai ales daca a fost folosita in apa sarata. Cred ca au vreo jumatate de secol barcile astea si au suferit suficiente dilatari si abuzuri ca sa subrezeasca multe din nituri. Pune-o si pe apa, sa cauti infiltratii.
In rest intre modelele 2 si 4 nu stiu si nici nu vreau sa incep dezbatere pe diferente, insa folosite pe mare sau oriunde ar trebuie sa aiba o rezerva de flotabilitate pe care in videoclipuri nu o vad.
 

Back
Sus