Reparații

Viața ambarcațiilor nu este ușoară și mai devreme sau mai târziu se impun reparații de tot felul. Acest topic a fost deschis în ideea de a descrie aceste operații.
 
Bușituri la caiace stitch&glue și strip planked

Caiacele din lemn armat cu fibră de sticlă sunt sensibile la lovituri. În urma unei ture pe Timiș în care am trecut printr-o succesiune de repezișuri construite din bolovani, am ajuns în situația de a trebui să repar cicatrici urâte sau chiar răni grave pe corpul caiacelor. În continuare voi descrie cum au decurs lucrările.

Cazul 1: construcție strip planked, zgârietură de mărime medie ce a străpuns stratul de fibră de sticlă, fără a afecta lemnul.

2a.jpg

Zgârietura așa cum se prezintă înaintea reparației

2b.jpg

Cu o lamă se îndepărtează fibra de sticlă din zona compromisă, adică cea care se desprinde de lemn

2c.jpg

Locul curățat

2e.jpg

Se șlefuiește locul pentru a pierde buza stratului de fibră de sticlă și a asigura în jurul zonei de reparat o suprafață rugoasă pe care noul strat de rășină să facă priză mecanică

2f.jpg

Se croiește un petec din țesătură de fibră de sticlă

2g.jpg

Se laminează cu rășină epoxidică. Se șlefuiesc marginile pierdut după aproximativ 10 ore, când rășina este întărită suficient cât să nu încarce șmirghelul.

2i.jpg

Se mai aplică un strat de rășină de umplere a țesăturii. Dacă s-a lucrat îngrijit, la final locul reparației nu se va cunoaște.​



Cazul 2: construcție strip planked, zgârietură de mărime medie ce a străpuns stratul de fibră de sticlă și a afectat ușor și lemnul, fără a necesita însă chituire.

1a.jpg

Zona ce necesită reparații

1b.jpg

Zona, după îndepărtarea stratului de fibră de sticlă afectat de lovitură

1c.jpg

Netezirea marginilor stratului de fibră de sticlă prin șlefuire

1da.jpg

Zona pregătită pentru aplicarea petecului

1e.jpg

Croirea petecului

1f.jpg

Laminarea

1g.jpg

Petecul după primul strat de rășină

1h.jpg

Zona reparată după șlefuirea marginilor petecului și aplicarea celui de-al doilea strat de rășină epoxidică.​

Cazul 3: construcție strip planked, zgârietură de mărime medie, profundă, ce a străpuns stratul de fibră de sticlă și a afectat chiar și lemnul, rupând fibrele și necesitând chituire.

3a.jpg

Zona ce necesită reparații

3c.jpg

Îndepărtarea stratului de fibră de sticlă afectat de lovitură

3d.jpg

Zona, după îndepărtarea stratului de fibră de sticlă afectat de lovitură

3f.jpg

Netezirea marginilor stratului de fibră de sticlă prin șlefuire

3i.jpg

Aplicarea petecului de fibră de sticlă

3k.jpg

Umplerea golurilor din lemn cu „chit„ din rășină epoxidică amestecată cu făină de lemn și laminarea petecului

3l.jpg

Zona la terminarea reparației (după două straturi de rășină)

Cazul 4: construcție stich&glue, zgârietură de mărime medie, profundă, ce a străpuns stratul de fibră de sticlă și a rupt bucăți din placaj, necesitând chituire.

4a.jpg

Zona de reparat. Se observă că porii placajului sunt plini de nisip.

4b.jpg

Locul de reparat după curățire mecanică

4c.jpg

Chituire cu pastă de rășină epoxidică îngroșată cu făină de lemn

4d.jpg

Chituirea la final

4e.jpg

Aplicarea unui petec din fibră de sticlă (aici s-a aplicat un petec mai mare ca protecție suplimentară într-o zonă expusă la abraziune)

4g.jpg

Petecul după laminare

4h.jpg

Reparația la final

 
Sa-l pupe tata pe el de ..... "dibac" !

Croc , stii ca mi-e dor de tine , nu ? Love you , bro !
 
Asta e partea mai putin placuta la ambarcatiunile din lemn. Am reparat si eu câteva la Fraga 3 a mea, fara probleme deoarece ăsta e rolul fibrei aplicatw. Vii la RAID 2015, stimabile?
 
Foarte faina lectia de reparatii caiace! Felicitari!

Sa stii ca m-am intrebat in prima instanta cand am vazut pozele din tura cum te-ai descurcat printre bolovani cu caiacele de lemn. Se pare ca nu prea bine. N-a fost chiar un dezastru, dar eu, in locul tau, in conditii de traseu similare, nu m-as mai aventura.
 
Foarte faina lectia de reparatii caiace! Felicitari!

Merci! Sper sa nu va fie de folos :)

Sa stii ca m-am intrebat in prima instanta cand am vazut pozele din tura cum te-ai descurcat printre bolovani cu caiacele de lemn. Se pare ca nu prea bine. N-a fost chiar un dezastru, dar eu, in locul tau, in conditii de traseu similare, nu m-as mai aventura.

Eu mă voi mai aventura. Când am construit caiacele, nu le-am promis o viață ușoară.
 
Daca pe la sfarsitul lui Martie urcai pana la Sighetu' Marmatiei si dupa aceea iti dadeai usurel si batraneste drumu' pe Tisa, ajungeai la fix RAID-ul 2015 :)
 
Croc, pentru ca fibra sa-si faca treaba, respectiv sa preia intinderi, este necesara o suprapunere de 5-10 cm a fibrei noi peste cea veche, in functie de locul bubei.
Relativ la ture si conditii, votez cu Alec; daca nivelul raului este redus, prefer un caiac de plastic. Caiacele asa cum le facem noi nu fac fata contactului cu bolovani. Da' tu, tot inainte :) in definitiv pe banii tai te distrezi cum vrei :)
 

Back
Sus