Nu faceti ca ei!

Era un film cu unu cretz, Pierre Richard, care a mai jucat in filmul "Imi sare tandara" :). L-am vazut cred la cinema intr-o vacanta la Techirghiol cand eram shaur, nu prea mai retin multe decat ca tipu era-n limba dupa una si facea tot felu de chestii ca s-o impresioneze :eek:.

Ala e filmul :D Nu facea fazele de capul lui, il mana tipul pe care-l angajase ca sa-l vindece de timiditate :D

Oricum, faza cu hidrobicicleta e antologica. Pastrand proportiile, e fix ca a astuia cu velierul.
 
000.gif
 
Un skipper extrem de temerar.


Svaneke Harbour este un mic oras pe insula Daneza Bornholm aflata in mijlocul Marii Baltice. Velierul este o Delphia 40', luata in charter, cu noua Polonezi la bord care au parcurs in 25-26 ore distanta din Gdynia, Polonia. Intensitatea vintului este de 22m/sec (42 noduri). Dintre toti cei aflati la bord o singura persoana are experienta pe veliere.
 
Svaneke Harbour este un mic oras pe insula Daneza Bornholm aflata in mijlocul Marii Baltice. Velierul este o Delphia 40', luata in charter, cu noua Polonezi la bord care au parcurs in 25-26 ore distanta din Gdynia, Polonia. Intensitatea vintului este de 22m/sec (42 noduri). Dintre toti cei aflati la bord o singura persoana are experienta pe veliere.

De notificat: portul era inchis.
 

Ca si in cazul postat mai inainte de Simba, velistii astia par diletanti sau nici macar atat.
Vad ca urmeaza sa primeasca vantul din bordul care nu trebuie, si nu fac nimic sa previna.
Totusi ma intreb de ce au ales sa iasa cu vele tocmai pe canalul ala lung si ingust ?
 
Svaneke Harbour este un mic oras pe insula Daneza Bornholm aflata in mijlocul Marii Baltice. Velierul este o Delphia 40', luata in charter, cu noua Polonezi la bord care au parcurs in 25-26 ore distanta din Gdynia, Polonia. Intensitatea vintului este de 22m/sec (42 noduri). Dintre toti cei aflati la bord o singura persoana are experienta pe veliere.

Aurelian, trebuie sa recunoastem ca intrarea Delphiei in port e spectaculoasa ! :D
Cred ca skipperul avea morcovul in fund, cat sfecla furajera ! :)
 
Cu siguranta ca nu i-a fost foarte comod , dar putem remarca 2 lucruri inteligente :

- si-a proiectat traiectoria foarte bine apropiindu-se cu tribordul de cheu ( pentru ca primea vantul si valul din tribord ) - lasandu-si loc de manevra destul in babordul sau ( era safe )

- a utilizat valul pe creasta caruia a si calatorit pana in intrare , beneficiind de energia stabila pe directie a acestui val . la un moment dat a facut o corectie catre tribord , imediat dupa ce intrase , pentru ca stia ca interior il mai asteapta niste obstacole ( cheu si piloni ) de care trebuie sa se fereasca .

Cu siguranta omul a intrat de zeci de ori in acel loc , altfel nu ar fi avut aceasta putere de anticipare . Bravo lui , insa in Nord barcagii sunt obisnuiti sa danseze cu valurile mari .
Ca sunt dese zilele cu valuri mari si bautura e scumpa .
 
Pe forumul unde am gasit informatiile referitoare la video, cineva a postat urmatorul comentariu: "the skipper shows good seamanship skills but true seamanship is when one doesn't need to deploy those skills".
Sint de aceeasi parere. Riscurile asumate nu puteau fi justificate decit de o urgenta serioasa. Un om la apa ar fi transformat totul intr-o tragedie.
 
Pe forumul unde am gasit informatiile referitoare la video, cineva a postat urmatorul comentariu: "the skipper shows good seamanship skills but true seamanship is when one doesn't need to deploy those skills".
Sint de aceeasi parere. Riscurile asumate nu puteau fi justificate decit de o urgenta serioasa. Un om la apa ar fi transformat totul intr-o tragedie.

In sfarsit cineva cu capul pe umeri! Bravo, Aurelian!
 
Ca si in cazul postat mai inainte de Simba, velistii astia par diletanti sau nici macar atat.
Vad ca urmeaza sa primeasca vantul din bordul care nu trebuie, si nu fac nimic sa previna.
Totusi ma intreb de ce au ales sa iasa cu vele tocmai pe canalul ala lung si ingust ?

Am intilnit un tip cu un velier din lemn, 50 ft., care pleca si acosta fara motor (din cauza ca nu avea, velierul era exclusiv pentru intrecere).


Deci,cine le are, se pricepe, acosteaza in aproape fel si fel de conditii(fara motor, elice la prova, ajutoare, etc.).

Tipu' din videoclip, se vede, stie ce, cum, cind, s.a.m.d. A venit un cunoscut sa-l traga si in film, asa, la misto(?)

Era vreun nepriceput sau vreun morcovit, se ducea si il zbintzuia Mama Natura(cine stie ce fel urma sa fie...) la ancora de fund sau de mare, in larg la "heave to"... cit il ducea cambuza, catargu', storm jibu', accesoriile si celelalte echipamente...

Felicitari!

Daca mai are umor fin si inima buna, asta da LUPOI DE MARE! Zic eu, :)
 
Am intilnit un tip cu un velier din lemn, 50 ft., care pleca si acosta fara motor (din cauza ca nu avea, velierul era exclusiv pentru intrecere).
Deci,cine le are, se pricepe, acosteaza in aproape fel si fel de conditii(fara motor, elice la prova, ajutoare, etc.).

Păi mă întreb cum acostau velierele, navele mari înainte de inventarea motorului pe abur?
Nu datorită îndemânării, priceperii celor care le conduceau.
 

Back
Sus