Nu faceti ca ei!

Păi mă întreb cum acostau velierele, navele mari înainte de inventarea motorului pe abur...
Aveau mai mult spatiu de manevra si din cite stiu eu acostau " englezeste " pentru incarcarea si descarcarea marfurilor...mai e de luat in calcul si faptul ca aglomerarea in marine si porturi creste pe masura ce se inmultesc ambarcatiunile . Sa vii la acostare cu velele necesita un spatiu minim de manevra care e din ce in ce mai greu de gasit... , motiv pentru care - din cite stiu eu - e interzisa folosirea velelor in marina . Chestie de constringeri si obisnuinta...inainte aveau sextant..acum folosim GPS-ul si rezerva la rezerva...gps-ului..in caz ca... , acum avem motoare ( care uneori se mai opresc...) si multe elice ...
 

de pe forumul navigatorilor profesionisti romani. Hanne Knutsen loveste un iaht in Solent

Ce inseamna un WAFI?
Nasol, pare ca era o regata, iar omul a subsestimat viteza lui si/a cargoului. Se pare ca i-a cazut si vantul inainte de coliziune, se vede pe spinnaker. De discutat daca organizatorii au anuntat asta. Cargoul e motorizat, barca era cu vele, de vazut daca cargoul era in senal si stanjenit de pescaj si/sau in capacitate de manevra redusa, daca era semnalizat acest lucru, etc.

Spre ca WAFI nu inseamna "wind assisted fucking idiot" si sper ca nu e opinia ta :)
 
Ultima editare:
Va sfatuiesc sa evitati pe cat posibil rutele de navigatie. SI UN RADAR REFLECTOR URIAS. Sa apara pe radarul meu un echou cat titanicul de mare si lumini de navigatie cu intensitate luminoasa peste ce cere COLREG.


 
De obicei se evita rutele de navigate, pe cat posibil, iar majoritatea barcilor au radar reflector (urias sau nu, depinde de bugetul fiecaruia), unele sunt active. Daca barca e luata in charter te multumesti cu reflectorul din dotare, sau cu luminile respective.

Sunt locuri unde nu ai cum evita rutele de navigatie, de ex in apropiere de porturile mari (Istanbul, Athena, Split, Venetia, etc sau chiar Constanta) dar acolo de obicei se evita navele mari (regula cel mai mare are prioritate).

Accidentul prezentat initial era cred in Solent, un loc recunoscut pentru densitatea de ambarcatiuni de toate felurile.
 
Nasol, pare ca era o regata, iar omul a subsestimat viteza lui si/a cargoului. Se pare ca i-a cazut si vantul inainte de coliziune, se vede pe spinnaker. De discutat daca organizatorii au anuntat asta. Cargoul e motorizat, barca era cu vele, de vazut daca cargoul era in senal si stanjenit de pescaj si/sau in capacitate de manevra redusa, daca era semnalizat acest lucru, etc.

Spre ca WAFI nu inseamna "wind assisted fucking idiot" si sper ca nu e opinia ta :)

Inca de cand intra in cadru se vede ca oamenii nu au spin-ul umflat, da' s-ar putea sa fie mai mult de atat: la secunda 25'': cade cineva in apa?
 
pe mare inconstienta se plateste,
noroc ca noile si mai ales vechile barci au fost calculate pt conditii extreme, si de multe ori te scot din rahatul in care ai intrat cu voie or fara de voie,
ca un exemplu gin fizz-ul meu m-a scos din belea perfect uscat tinand perfect marea cand m-a prins o furtuna in Egee fara motor si a trebuit sa alerg 20 de ore cu Genoa pe vant de 36 Kts si valuri de 8m, pana am gasit o gaura la turci,
bafta
 
pe mare inconstienta se plateste,
noroc ca noile si mai ales vechile barci au fost calculate pt conditii extreme, si de multe ori te scot din rahatul in care ai intrat cu voie or fara de voie,
ca un exemplu gin fizz-ul meu m-a scos din belea perfect uscat tinand perfect marea cand m-a prins o furtuna in Egee fara motor si a trebuit sa alerg 20 de ore cu Genoa pe vant de 36 Kts si valuri de 8m, pana am gasit o gaura la turci,
bafta

Salut Lindor si bine ai venit intre noi ! :)
E o rubrica in care ne poti povesti ispravile tale pe mare si felul in care se comporta un ketch Jeanneau cu cockpit central . Eu unul abia astept !
 
este de fapt sloop cu cockpit central, vele doar genoa 150 si randa extinsa, am mers cu genoa la 1/2 cu vant din travers de 36kts pe mare 7-8 , si inca puteam sa controlez manevra tinand vantul intre 30 si 120, incredibil dar cockpitul a ramas uscat, si cu exceptia catorva stropi pe fata am ramas uscat si eu, , este aranjat pt singlehanded, dar de obicei merg cu prietenul meu Marian care este un mecanic de exceptie, o sa postez cateva poze la "barca mea",
 
Se pare ca Fizz-ul de la Jeanneau se prezinta in mai multe variante. Eu credeam ca ai acel ketch cu doi arbori, artimonul fiind in centrul cockpitului.
Yachtul tau e o barca serioasa si incapatoare, pentru calatorii lungi . Deci Marian isi tradeaza "Maria" si pleaca pe mare cu Jeanneau :) ? Trebuie sa recunosc direct, ca il inteleg :) .
 
este vorba de alt marian, prietenul meu este ex navy comandor si Lindor e primul yacht pe care a navigat, in rest jeanneau a facut fizz-ul in doua variante ketch si sloop, diferenta intre suprafata velica e mica si cu sloop-ul castigi la manevrabilitate si vizibilitate, am incercat sa pun un filmulet dar nu am reusit
 
este vorba de alt marian, prietenul meu este ex navy comandor si Lindor e primul yacht pe care a navigat, in rest jeanneau a facut fizz-ul in doua variante ketch si sloop, diferenta intre suprafata velica e mica si cu sloop-ul castigi la manevrabilitate si vizibilitate, am incercat sa pun un filmulet dar nu am reusit

De unde reiese ca desi sunt putini iubitori de yachting in Romania, dintre care si mai putini sunt detinatori ai unei barci, totusi se mai ivesc confuzii :) . Eram sigur ca vorbesti despre un bun mecanic Marian, avand un mic velier, "Maria " .
Filmele sunt probabil mari ca dimensiune si nu se incarca. Dar poti pune pe Picassa ori Youtube si ne dai link-ul sa ne bucuram ochii .

Ce impresii are dl. comandor despre navigatia cu vele, dupa o profesie de navigator pe multi cai putere ?
 
sincer parerea mea este ca intr-un fel se vede si simte marea de la 30m inaltime,pe un panamax de 225m si 65000 tdw stand confortabil in fotoliu si citind meteorul "gale warning wind force 8 w/gusts 9 " si alta sa mangai la propriu marea cu mana de pe un yacht, pentru mecanici motoarele sunt la fel si ei sunt mai atenti la zgomotul pistoanelor decat la cantecul vantului in sarturi,
 

Back
Sus