Evinrude Multifuel Outboard

Sa vezi ce te-ai fi minunat de motorul bunicului meu, acum 30 de ani: TN (Timpuri Noi), 2 pistoane, patru timpi, cu scanteie. Mergea si cu benzina si cu motorina si cu amestec din cele doua in proportie variabila... iar daca prindea si gaz lampant (kerosen) zicea ca-i sarbatoare !
Just kidding, da' e serios :)
 
Ești sigur ca era 4 timpi?Eu mă îndoiesc sincer!
Iar E-TEC-ul ăla chiar e genial (exista și varianta de 30CP) dar nu merge chiar cu orice.....merge cu benzina sau cu kerosen și alți combustibili militari sau folosiți în aviație.
 
Sunt sigur ca era 4 timpi. Cred ca mai gasesc bucati din el daca o sa caut... :)
Evident nu putem compara acel motor cu E-TEC, dar mi-a adus aminte de el...
 
Nu-i mare branza. Un motor diesel cu injectie directa si aprindere cu scanteie atasata. Senzor de combustibil in rezervor si restul face calculatorul, respectiv variaza momentul, cantitatea si durata injectiei. Folosind o pompa de injectie care nu are nevoie de lubrifiere din combustibil n-ai probleme cu fiabilitatea. Similar functioneaza motoarele construite din fabrica sa mearga cu gaz si alcool pe langa benzina doar ca alea nu sunt diesele la origine ci otto normale.
Tot sistemul exista si fara electronica de la MAN cu injectia intr-un piston cu gaura (sisemul MAN M). Au tancurile Leopard 2 si camioanele IFA W50 (ca luase RDG-ul licenta). Mai exista si alte sisteme constructive. Nu stiu ce foloseste T-72 dar trebuie sa fie ceva similar deoarece motorul de baza e un descendent din cel de pe T-34. Au si americanii pe ceva camioane. Turbinele pot fi si ele construite sa arda orice.
Motoarele otto vechi, cu compresie joasa pot functiona cu aproape orice combustibil. Singura problema e amestecul, dar cum alea aveau de obicei si carburatoare nesofisticate reuseau sa atomizeze cat de cat si carburantii mai vascosi. Treaba functioneaza mai bine cu motoarele 2T deoarece in faza de precompresie se mai amesteca aerul si carburantul.
 
@ dukku am mai discutat asta pe undeva. concluzia: pe riscul tau ca eu nu stiu nici ce motor ai nici la ce zici tu kerosen.
 
Kerosen pentru mine este acel carburant cu care zboara avioanele cu reactie .Cifra octanica este sub cea a benzinei ( pe la 70)
Motorul este un Yamaha Autolube 90 cai 2 timpi din 2002 cu destule ore de functionare. Compresia masurata este de 100, 105, 100 PSI fata de 130 cat are unul nou .
 

Back
Sus