jet vs. elice

DoiNomazi

Seasick & Grumpy
Am vazut la ultima iesire vreo 3 motoare jet. Plecau fara grija pe apa mica a raului si intrau in portiuni unde elicea noastra nici nu visa sa ajunga. Am remarcat ca toate trei erau foarte mari 45 CP - 75 CP si desi faceau zgomot pe masura numarului de ponei, nu pareau eficiente... (?)

Mie imi pare ca la cat zgomot faceau si cata apa bolboroseau, ar fi trebuit sa "zboare" barcile alea usoare de aluminiu... si totusi numai zgomotul era de ele, caci vajnicii marinari de apa dulce le turau bine... :)

Este jet-ul mai putin eficient decat elicea, sau doar mi s-a parut mie?
 
Depinde ce intelegi tu prin "motoare jet". :)
Teoretic, elicea este mai eficienta intr-un tub, practic performanta depinde foarte mult de configuratia fiecarui sistem barca + motor si a modului cum este folosit in fiecare caz particular. De exemplu, daca ceea ce ai vazut era montat pe un outboard, s-ar putea ca acesta sa fi fost ridicat prea mult (din dorinta de a evita pietrele) si atunci eficienta "elicei in tub" scade pentru ca s-ar putea sa traga mai mult aer decit apa.
"In teorie, nu e nici o diferenta intre teorie si practica. In practica e!" :)

Bibliografie:
Pump-jet - Wikipedia, the free encyclopedia
Ducted propeller - Wikipedia, the free encyclopedia
Boat Propeller Inside a Flow Duct
Boating Industry Statements About Propeller Guards :: Propeller Guard Information Center
For Your Outboards & Stern Drives - Prop Guard propeller guard
 
Interesanta provocare !
Dpdv-ul meu, zgomotul mai mare provine de la numarul mare de rpm necesar pompelor de la jet si nu de la "ineficienta" lor. E greu de spus care-i sistemul mai eficient, pentru ca au zone de aplicatie diferita (desi exista o intersectie ale celor doua sisteme unde ambele pot fi folosite cu o eficienta.. acceptabila). As spune ca jet-ul este mai eficient in zona de mare viteza, dar(!) cu o limitare a masei deplasate. Daca trebuie sa misti cu viteza o masa mare... sistemul devine prea mare consumator de energie. Pentru aplicatii mici, in zona noastra de interes, complicatiile tehnice ale jet-ului il transforma in prea mare efort pentru prea mic efect. Paraea mea.. :)
 
Interesanta provocare !
Dpdv-ul meu, zgomotul mai mare provine de la numarul mare de rpm necesar pompelor de la jet si nu de la "ineficienta" lor. E greu de spus care-i sistemul mai eficient, pentru ca au zone de aplicatie diferita (desi exista o intersectie ale celor doua sisteme unde ambele pot fi folosite cu o eficienta.. acceptabila). As spune ca jet-ul este mai eficient in zona de mare viteza, dar(!) cu o limitare a masei deplasate. Daca trebuie sa misti cu viteza o masa mare... sistemul devine prea mare consumator de energie. Pentru aplicatii mici, in zona noastra de interes, complicatiile tehnice ale jet-ului il transforma in prea mare efort pentru prea mic efect. Paraea mea.. :)

se poate traduce rpm-ul ridicat intr-un consum mai mare? zgomot si consum pentru un comportament mai putin impresionant.

Evident, comentariul meu vine din perspectiva vulpii care priveste strugurii presupusi acri, pentru ca rezultatul net a fost ca ei s-au dus in amonte si in aval cu tot cu zgomot si consum, in timp ce elicea mea a trebuit sa ia pe loc repaus in siajul lor. Concluzie, scula potrivita caracteristicilor teatrului de aplicatie. Clar!

dar vulpea se intreaba, daca eram amandoi paralel intr-o apa de macar un metru, el cu 75 CP si eu cu 9.8 CP, cum s-ar fi comparat consumul, viteza, eficienta, etc.?

ma intreb, de exemplu, cum se compara volumul de apa (si viteza lui) dislocat de un impeller intr-un jet ca ala din poza de mai jos si volumul de apa dislocat/impins de o elice "normala".

zic si eu, dornic sa invat, ca vulpea e patruped terestru la origine.

Asa aratau minunatele lor Mercury...

mm_ts_jet_2w5a0717_s_final_ts_80.jpg__255x0_q85_autocrop_crop-scale_replace_alpha-%23fff_subsampling-2_upscale.jpg
 
Ultima editare:
Nu am vreo experienta personala directa cu motoare cu jet pe barci, am mers doar cu cateva fast-ferry cu motoare cu jet. Motoare foarte mari. Viteza si volumul jetului erau... cel putin impresionante. Ca si motoarele lor. Ca si consumul :). Daca tin minte bine, duzele aveau 25-30 cm.
Putem face comparatia, considerand aceleasi ambarcatiuni, acelasi nivel de apa. Motoarele au aceeasi plaja de rpm. Reductoarele difera insa, pentru ca elicea jetului este adaptata pentru viteza (rpm mare). Evident, daca un motor are 75 cp iar celalalt 10 cp, vei ajunge mult mai rapid cu cel mare, vei consuma insa si mai mult. Insa ! daca testul se face pe distante mari, sunt sigur ca jetul va fi mai eficient. Avand toate datele tehnice ale motoarelor putem calcula de la ce distanta incolo, jetul e mai eficient.
Dar... daca vorbim doar teoretic, ok facem comparatia. Daca mergem in practica, trebuie sa consideram mult mai multe aspecte: greutatea motorului !!!, ambarcatiunea, masa totala deplasata, viteza medie de deplasare, mediul de deplasare (zone cu vegetatie, namol, nisip) ... poate multe altele care imi scapa acum.
Cu exceptia zonelor cu apa mica, elicea imi pare mult mai .. versatila ?
 

Back
Sus