Marinar cauta velier

Salutare,

Am reusit sa obtin permisul de navigator categoria C+S + LRC
Pentru S am facut scoala la Mogosoaia cu instructorul Sorin Iorga.
Excelenta scoala.
Practica facuta la Limanu si in jurul portul timp de 3 zile mi-a intarit gustul pentru plecat pe mare.

Ma intereseaza sa gasesc loc pe echipaj/barca pt experienta in traversade, aduceri de barci, orice pe vele, ambarcatiuni de agrement. Pot fi perioade scurte sau lungi.

Daca exista site-uri specializate cu multumiri accept sugestii sau capitani care cauta echipaje putem discuta pe privat.

Ma mai descurc in bucatarie si in partea de electrica.

Multumesc anticipat!
 
pot sa-ti spun ca a aduce yachturi la comanda (delivery) este o adevarata insustrie la nivel international si concurenta, inclusiv pentru locurile din echipaj este foarte mare, desi retributie primeste doar skipper-ul. sunt multi amatori de plimbari pe mari si oceane. pentru a fi admis trebuie sa ai ceva pe CV, cateva mii de mile parcurse, preferabil si pe oceane. pentru detalii poti lua legatura cu Romeo Dretcanu sau cu Cristian Tivig.
 

I-am trimis un mesaj pentru a afla mai multe:

"Salut! Presupun ca e vorba de un delivery, nu? Poti sa detaliezi un pic? Despre ce barca e vorba? Care ar fi perioada? E vreo cerinta de pregatire sau experienta (categorie permis etc?) Cei 500 de euro trebuie dati sau primiti? :)"

Iata ce raspuns am primit:

"Salut! Barca de 8m,dotata cu tot ce trebuie pt o astfel de calatorie.Perioada este de aprox.o luna,incepand cu 31.07.Ca si pasager nu este nevoie de permis,sau pregatire.Eu sunt capitanul.Costul calatoriei este de 500 euro de persoana,la care se adauga biletul de avion,cca 120 euro si cheltuieli personale pt provizii."
 
pai in cazul asta sa prezinte d-nul , asigurarile ( barca + pasager platitor ) ca tot platesc sa ma plimb cu barca pe care si-o aduce singur in tara ....
 
Vreau sa platesc sa.l aduca cineva.Cat ar costa?Baiatul meu are carnet dar este prea incepator.Noi vom incerca in septembrie sa.l ducem pana in Grecia.Daca vom gasi o marina ieftina acolo il lasam pana anul viitor.
 
Velierul in ce stare se gaseseste, cand a fost folosit ultima data? Motorul cand a suferit ultima revizie? Barca este pregatita pentru traversada, sunt indeplinite toate conditiile legale? (Safety, vhf, etc)?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Back
Sus