Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 14 of 14

Topic: Barca agrement inscrisa in Belgia, ce aprobari sunt necesare pentru Marea Neagra ?

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.030

Quote Originally Posted by Crica Bogdan Ionut View Post
    Va multumesc pentru raspunsuri ! Foarte utile ! Dar totusi, daca vreau sa o dau la apa si sa o scot in aceeasi zi, sau sa stea cateva zile pe plaja, langa o terasa sau punctul salvamar, unde cunosc cateva persoane de incredere si mai sunt si alte ambarcatiuni, sau dupa ''plimbare'' sa o duc in curte, pana data viitoare, care este maniera ? Daca e util cu ceva, sunt din Eforie Sud. Am langa mine portul turistic Belona dar parca imi cade incomod sa o trag pana la Eforie Nord de fiecare data sau sa fac naveta cand la cateva sute de metrii de mine este acces direct la apa. As vrea sa stau acasa cam 2 luni si cu siguranta nu voi fi mereu pe mare.Merci pt atentie !
    Nu trebuie sa mergi pina la Belona...
    Poti sa dai barca la apa din orice punct pescaresc sau turistic aprobat de PF daca declari corespunzator chestia...
    In Eforie Sud cred ca sint vreo trei puncte din astea. De ce nu te duci sa vorbesti cu pescarii de la Capu' Turcului? Mi se pare cel mai la indemina ca acces auto.
    Nu stiu exact daca verifica cineva aceste acte si nu stiu cit e amenda, da' orisicit...

Senior Member ghrt's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    376

Inspecţia tehnică şi hârtiile aferente sunt necesare pentru ambarcaţiunile înmatriculate în România.

Default Barca agrement inscrisa in Belgia, ce aprobari sunt necesare pentru Marea Nea...

Sper ca apeland contactele de mai jos sa te poti edifica:Faceti click pe imagine pentru a o mări
Titlu:	ImageUploadedByTapatalk1433440178.825665.jpg
Vizualizari:	96
Marime:	37,3 KB
ID:	19694

Sent from my iPhone using Tapatalk

Senior Member
    Locația
    Mangalia
    Posturi
    160

Ieri am primit si eu pavilionul de belgia, costuri totale 62 euro(inclusiv comisionul bancii) si 11 lei( timbrul). Toata operatiunea cam 30 zile, permis pentru 5 ani, la Port d'atache am trecut Mangalia, asta unde il trec pe barca, numarul trebuie trecut si el? sau numai numele. La capitania mangalia am trecut sa la cer certificat tehnic care sa confirme ca barca este OK , ma gandeam sa il traduc si sa il trimit in Belgia. M-au luat astia de sus -sa vii cu actele barcii si motorului sa le dam in cautare internationala sa nu fie furate, dupa mai vorbim, dar daca nu o inmatriculezi in Romania nu iti trebuie. Eu le-am zis ca imi trebuie pentru siguranta mea , fiindca barca oricum nu trebuia inmatriculata. Certificate de conformitate, etc, cu toate ca le-am spus ca am motor imboard din 1978.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. Fascinanta Dunare - de la Padurea Neagra la Marea Neagra
    de wulkie în topicul Dunăre şi Delta Dunării
    Răspunsuri: 20
    Ultimul post: 7 Apr 2014, 09:39 PM
  2. faruri la marea neagra
    de rexsailor în topicul Marea Neagră, Bosfor, Dardanele, Marea Marmara
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 27 Jun 2010, 10:06 AM
  3. Marea Neagra
    de adrian.n în topicul Regate la Marea Neagră şi Mediterana