Barca agrement inscrisa in Belgia, ce aprobari sunt necesare pentru Marea Neagra ?

Ziua buna ! Detin o barca de 5m lungime si 2m latime, cu cabina de 3persoane, motor 20cp si peridoc, inscrisa in Belgia. Este pe numele meu si total in regula la acte. De la capitania Oostende mi s-a spus ca am drept de circulatie international, chiar oriunde in lume, dar numai pe mari si oceane, neavand ''timbrul albastru''. Tot odata mi s-a specificat sa inscriptionez doar numele, nu si nr de inmatriculare. In acest moment barca se afla in Romania, pt asta a fost cumparata; sa ies acasa cu ea, respectiv la Marea Neagra. Ce aprobari sunt necesare pentru a o scoate la apa, fara sa am parte de surprize? Pe langa steagul Regatului, trebuie pus si cel Romanesc ? Va rog sa ma ajutati, nu detin informatii despre legislatia din domeniu. Multumiri anticipate !
 
Trebuie sa mergi la Politia de Frontiera cu actul de inmatriculare al barcii, cu buletinul tau si cu permisul de conducere ambarcatiuni categoria C (minim). Toate in original + copie xerox. Acolo trebuie sa completezi un formular cu perioada, scopul (treci agrement in scop personal) si locul unde vrei sa tii barca. Daca vrei sa o tii intr-o marina amenajata vorbeste cu cei de acolo si te indruma ei.
Daca treci la scop pescuit sau agrement turistic iti trebuie alte acte (un dosar intreg) si te complici mult. Ai grija ce declari pe acolo. :)
Nu poti sa tii barca unde vrei, trebuie sa fie port turistic amenajat, punct pecaresc sau punct de agrement autorizat si sa fie cineva care sa o pazeasca.
Pentru sectorul Gura Portitei - Far Tuzla Politia de Frontiera este la Constanta in port la Dana Militara. Pentru sectorul Tuzla - Vama Veche PF este in port la Mangalia, linga administratia portului turistic.
Mai la nord, trebuie sa mergi la Sf. Gheorghe sau Sulina.
La capitanie nu trebuie sa mergi cu actele, vin ei si verifica in porturile turistice si in punctele autorizate pentru ambarcatiuni. Astia verifica dotarea barcii cu mijloace de salvare, lumini si steaguri. Tu trebuie sa ai steagul belgian la pupa si cel romanesc pe un catarg sau baston la tribordul barcii si mai sus decit cel belgian.
Lista cu dotarea minima necesara o gasesti anexata. chestiile cu materialele pirotehnice (rachete, facle etc) nu sint chiar obligatorii, de restul (in special veste si colaci de salvare) mai intreaba citeodata daca li se pune pata.
 

Atașamente

  • dotare.pdf
    254.2 KB · Vizualizări: 69
Ultima editare:
Trebuie sa mergi la Politia de Frontiera cu actul de inmatriculare al barcii, cu buletinul tau si cu permisul de conducere ambarcatiuni categoria C (minim). Toate in original + copie xerox. Acolo trebuie sa completezi un formular cu perioada, scopul (treci agrement in scop personal) si locul unde vrei sa tii barca. Daca vrei sa o tii intr-o marina amenajata vorbeste cu cei de acolo si te indruma ei.
Daca treci la scop pescuit sau agrement turistic iti trebuie alte acte (un dosar intreg) si te complici mult. Ai grija ce declari pe acolo. :)
Nu poti sa tii barca unde vrei, trebuie sa fie port turistic amenajat, punct pecaresc sau punct de agrement autorizat si sa fie cineva care sa o pazeasca.
Pentru sectorul Gura Portitei - Far Tuzla Politia de Frontiera este la Constanta in port la Dana Militara. Pentru sectorul Tuzla - Vama Veche PF este in port la Mangalia, linga administratia portului turistic.
Mai la nord, trebuie sa mergi la Sf. Gheorghe sau Sulina.
La capitanie nu trebuie sa mergi cu actele, vin ei si verifica in porturile turistice si in punctele autorizate pentru ambarcatiuni. Astia verifica dotarea barcii cu mijloace de salvare, lumini si steaguri. Tu trebuie sa ai steagul belgian la pupa si cel romanesc pe un catarg sau baston la tribordul barcii si mai sus decit cel belgian.
Lista cu dotarea minima necesara o gasesti anexata. chestiile cu materialele pirotehnice (rachete, facle etc) nu sint chiar obligatorii, de restul (in special veste si colaci de salvare) mai intreaba citeodata daca li se pune pata.

Pe langa cele bine spuse de Pelicanul nostru, eu am curiozitatea daca vor cere un permis de navigatie al ambarcatiunii si o inspectie tehnica periodica. Daca Belgia nu considera necesare acest tip de documente, n-ar trebui ca Romania sa le ceara.
 
Pe langa cele bine spuse de Pelicanul nostru, eu am curiozitatea daca vor cere un permis de navigatie al ambarcatiunii si o inspectie tehnica periodica.

Nu m-ar mira sa le ceara. Barca fiind inmatriculata ar trebui sa fie considerata ,,apta de navigare".
Daca imi amintesc corect, Capitania Mangalia a fost foarte stricta in privinta asta cand am trecut pe la ei asta vara.
 
Eu am barca inscrisa in Olanda si pina acum nu mi-au cerut nicio inspectie tehnica si niciun permis de navigatie (ce e ala? :) ). Cred ca ANR are dreptul, bineinteles, sa verifice dotarea si starea tehnica a oricarei barci, indiferent de pavilion (Port State Control).
 
Si faza cu timbrul albastru? Trebuie sa platesti ceva, undeva?Ce inseamna timbrul albastru? o taxa anuala?
Am gasit si eu o barca si s-ar putea sa ma duc dupa ea.
Ms
 
Ministerul Transporturilor - MT
Ordinul nr. 1079/2014 pentru stabilirea procedurilor privind evidenţa şi înmatricularea ambarcaţiunilor de agrement, condiţiile tehnice şi încadrarea cu personal navigant a acestora şi avizarea operatorilor economici pentru desfăşurarea activităţilor de agrement nautic

Art. 71.

Ambarcaţiunile de agrement vor fi supuse următoarelor inspecţii obligatorii:

1. Inspecţia iniţială:
..............................
b) în urma inspecţiei iniţiale se vor emite: Raportul de inspecţie pentru ambarcaţiuni de agrement în vederea înmatriculării/înscrierii în evidenţă; Raportul de inspecţie pentru ambarcaţiuni de agrement valabil 2,5 ani, care va fi însoţit de un inventar al echipamentelor de salvare şi de siguranţă care trebuie să fie la bordul ambarcaţiunii, în conformitate cu zona de navigaţie a ambarcaţiunii, precum şi Permisul de navigaţie pentru ambarcaţiuni de agrement, valabil 5 ani.
 

Atașamente

  • Permis.jpg
    Permis.jpg
    55.4 KB · Vizualizări: 40
  • Inspectie.jpg
    Inspectie.jpg
    74.7 KB · Vizualizări: 63
Va multumesc pentru raspunsuri ! Foarte utile ! Dar totusi, daca vreau sa o dau la apa si sa o scot in aceeasi zi, sau sa stea cateva zile pe plaja, langa o terasa sau punctul salvamar, unde cunosc cateva persoane de incredere si mai sunt si alte ambarcatiuni, sau dupa ''plimbare'' sa o duc in curte, pana data viitoare, care este maniera ? Daca e util cu ceva, sunt din Eforie Sud. Am langa mine portul turistic Belona dar parca imi cade incomod sa o trag pana la Eforie Nord de fiecare data sau sa fac naveta cand la cateva sute de metrii de mine este acces direct la apa. As vrea sa stau acasa cam 2 luni si cu siguranta nu voi fi mereu pe mare.Merci pt atentie !
 
nu detin un astfel de document, nu mi-a fost cerut si nici nu am facut o astfel de inspectie. Sunt sigur ca barca va trece fiind complet reconditionata dar unde si cine mi-ar putea emite un astfel de certificat ? Ms!
 
Si faza cu timbrul albastru? Trebuie sa platesti ceva, undeva?Ce inseamna timbrul albastru? o taxa anuala?
Am gasit si eu o barca si s-ar putea sa ma duc dupa ea.
Ms


in Belgia se emite la inscrierea in club de yacht-ing si este o placuta albastra pe care stau inscriptionate portul, numele clubului si respectiv seria personala, fiind emis pentru navigarea pe ape interioare, respectiv canale in Be si NL, mai multe nu stiu :)
 
Va multumesc pentru raspunsuri ! Foarte utile ! Dar totusi, daca vreau sa o dau la apa si sa o scot in aceeasi zi, sau sa stea cateva zile pe plaja, langa o terasa sau punctul salvamar, unde cunosc cateva persoane de incredere si mai sunt si alte ambarcatiuni, sau dupa ''plimbare'' sa o duc in curte, pana data viitoare, care este maniera ? Daca e util cu ceva, sunt din Eforie Sud. Am langa mine portul turistic Belona dar parca imi cade incomod sa o trag pana la Eforie Nord de fiecare data sau sa fac naveta cand la cateva sute de metrii de mine este acces direct la apa. As vrea sa stau acasa cam 2 luni si cu siguranta nu voi fi mereu pe mare.Merci pt atentie !
Nu trebuie sa mergi pina la Belona...
Poti sa dai barca la apa din orice punct pescaresc sau turistic aprobat de PF daca declari corespunzator chestia... :)
In Eforie Sud cred ca sint vreo trei puncte din astea. De ce nu te duci sa vorbesti cu pescarii de la Capu' Turcului? Mi se pare cel mai la indemina ca acces auto.
Nu stiu exact daca verifica cineva aceste acte si nu stiu cit e amenda, da' orisicit... :)
 
Inspecţia tehnică şi hârtiile aferente sunt necesare pentru ambarcaţiunile înmatriculate în România.
 
Barca agrement inscrisa in Belgia, ce aprobari sunt necesare pentru Marea Nea...

Sper ca apeland contactele de mai jos sa te poti edifica:ImageUploadedByTapatalk1433440178.825665.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ieri am primit si eu pavilionul de belgia, costuri totale 62 euro(inclusiv comisionul bancii) si 11 lei( timbrul). Toata operatiunea cam 30 zile, permis pentru 5 ani, la Port d'atache am trecut Mangalia, asta unde il trec pe barca, numarul trebuie trecut si el? sau numai numele. La capitania mangalia am trecut sa la cer certificat tehnic care sa confirme ca barca este OK , ma gandeam sa il traduc si sa il trimit in Belgia. M-au luat astia de sus -sa vii cu actele barcii si motorului sa le dam in cautare internationala sa nu fie furate, dupa mai vorbim, dar daca nu o inmatriculezi in Romania nu iti trebuie. Eu le-am zis ca imi trebuie pentru siguranta mea , fiindca barca oricum nu trebuia inmatriculata. Certificate de conformitate, etc, cu toate ca le-am spus ca am motor imboard din 1978.
 

Back
Sus