Sfat alegere elice

Salutare tuturor,

Ma poate ajuta cineva cu un sfat din experienta lui pentru alegerea elicei potrivite pentru un Yamaha de 70 CP?
Datele problemei sunt urmatoarele:
barca este Base Boat de la Vitnautica, deci un catamaran si motorul mai sus mentionat.
Am incercat doua elici, 13x14 si 13x17. Cu prima (13x14), motorul ajunge la 6000 rpm, dar dupa 5000 nu mai capata viteza si am ajuns la 30 mile/ora. Cu cea de-a doua, motorul nu se tureaza mai mult de 4200 rpm si viteza maxima atinsa a fost 28 mile.
Din cate am studiat, exista optiuni disponibile de elici cu pas de 15 si 16. Care credeti ca ar fi solutia optima pe care ar trebui sa o aleg?
Este cineva dispus sa imi imprumute o elice pentru test. Deja am achizitionat elicea cu pas de 17 de la Solas si parca nu sunt dispus sa mai dau bani pe inca o elice care sa nu imi trebuiasca.
Apropos, elicea cu pas de 17 este de vanzare...

Multumesc anticipat,
 
solutia optima nu exista, din simplul motiv ca incarcarea barcii difera, astfel incat e posibil/probabil ca pt incarcatura mare sa mearga simtitor mai bine cu pas 14 iar la incarcatura mica sa mearga mai bine cu pas 16. Totusi, din rezultatul testarii celei cu pas de 14 si 17 as risca sa presupun ca 15 ar fi o solutie de compromis, care va merge decent cam in toate situatiile, probabil insa ca va ajunge in limitator la incarcare minima a barcii. Daca elica de 17 e luata de la motoarebarci.ro (nu fac reclama) si nu are semne de utilizare, cu siguranta vei gasi intelegere sa o schimbi pe alta cu pas mai mic.
 

Back
Sus