Probleme 2008 Johnson/Suzuki 50 hp 4 timpi

Buna ziua,

Am o problema cu motorul barcii mele.Este un outboard Johnson/Suzuki in patru timpi 50 hp din 2008.Dupa prima tura pe anul acesta a aprins becul CHECK ENGINE si emite un semnal sonor timp de 5-10 secunde.Ma poate ajuta cineva cu vreo sugestie sau cu adresa unui service bun ?Multumesc
 
Teoretic trebuie o diagnoza.
Un caz similar la un cunoscut cu un Suzuki de 70. Rezolvarea a fost un senzor de temperatura a apei pe admisiea de apa rece deranjat .
 
Diagnoza cu tester?Sau trebuie numarate - asa cum am citit pe net - flash-urile becului pentru a afla codul de defect?Unde se poate face diagnoza?Multumesc anticipat
 
Salut , daca ai rezolvat problema ne spui din ce cauza a fost . Multumesc

Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk
 
:skip::pescar:
A inceput sezonuuullll!!! ori l-a rezolvat ...ori l-a vandut cu becul suspendat b-)
Ne mai rapunde la primavara :D
 
Buna ziua,

Varianta cu becul era cea mai simpla.Asta daca te poti impaca cu tine insuti.Am adus un domn cu soft pt Suzuki am aflet ca motorul are 164 ore de functionare si problemele erau urmatoarele
- lipsa ajutaj evacuare jet control - la turatii mai mari nu era suficienta presiune in instalatie- l-am cumparat de la Suzuki si am rezolvat problema
- valva de control pe admisie aer se misca cam greu - motorul nu a fost folosit 2 ani - s-a rezolvat dupa o tura de doua ore timp in care l-am trecut prin toate regimurile de turatie posibile
Ca sa fie tacamul complet i-am inlocuit si elicea cu una originala conform specificatiilor.
In acest moment totul este cum nu se poate mai bine.
Multumesc.
 

Back
Sus