Sfaturi finisare barca

Va salut si sper sa ne ajutati sa terminam o barca la care am visat de mult timp.

Este vorba de ultima barca prezentata pe topicul http://www.barcaholic.ro/f5/lungul-drum-de-la-proiect-la-realizare-4728-7.html . Un skiff de 4,3 x 1,5 x 0,7 m care ne duce din A in B la pescuit cu 36 km/h cu o persoana de 70kg si cu 2 persoane de 70 kg reuseste maxim 34 km/h fara bagaj impreuna cu o Yamaha in 2T de 13,5Cp.

Desi barca trebuia terminata de constructor si a fost achitata integral, acum avem 3 probleme de rezolvat cat mai repede:

1. Vopseaua de pe exterior asa cum se vede in poze dupa 2 utilizari pe Snagov se exfoliaza. Dupa a 3 a s-a exfoliat mult mai mult. Colegul de forum care a construit-o a gasit cauza in lovituri ... dar sunt 100% sigur ca nu am lovit-o in acele zone si mai ales in apa adanca de pe lac. Zonele in care a fost lovita si zgariata se vad incercuite. Cumva cred ca problema vine de la faptul ca exteriorul nu a fost curatat bine si degresat. La interior unde am degresat eu si am curatat cat de cat ok nu s-a exfoliat niciun mm.

2. La interior nu a mai ajuns vopseaua desi s-au dat 2 maini. La fiecare mana s-a ramas fara. Problema pe care am indentificat-o exceptand partea estetica este ca sunt zone in care se vad gauri mici in fibra. Banuiesc ca nu este bine sa intre apa/umezeala dupa stratul de vopsea si sa ramana. In acest stadiu dorim sa aflam cea mai buna varianta sa revopsim interiorul si exteriorul.

3. Ultima problema este legata de o prietena subtirica care a reusit sa rupa o bancheta. Mai exact s-a desprins placajul de sub partea superioara a banchetei care sustine capacul. Cealalta bancheta centrala a rezistat sub greutatea unui prieten de 100kg dar in acest caz placile au ramas cu holsuruburi prinse. Din cauza spatiului redus ma gandesc sa folosesc o substanta pentru lipit si dupa sa prind iar placile in holsuruburi. Daca este nevoie o sa revin cu o schema si/sau poze.

Mai sunt si alte probleme de ordin estetic, dar pe cele de sus trebuie sa le rezolvam cat mai repede. Cand terminam sezonul tot cu sfaturile dvs. o sa incercam sa punem la punct cat de mult se poate acest proiect.

Sper ca am explicat destul de bine din punctul de vedere al utilizatorului.

Va multumesc mult pentru ajutor!

ALBUM POZE: https://picasaweb.google.com/116702450037437273123/Skiff
 
se pare ca Modi a lucrat in viteza si cu ce a avut la indemana. Reparatiile sunt usor de facut dar necesita un volum de munca ridicat. gandeste-te la barca ca la o masina la care-i faci tinichigeria. Cureti barca de vopsea (nu cred ca a fost bine aleasa), chituiesti si slefuiesti, dupa care aplici o vopsea corespunzatoare. Cantareste barca acum. O vei cantarii si dupa sezon, pentru a ghicii si posibilele defecte ascunse. mi se pare complicat sa incerci sa mai repari ceva in momentul in care observi ca a luat greutate dar daca o lasi la soare si-i mai tragi un strat de fibra, eviti sa mai intrii in amanunte si rezolvi cazul. Esti necajit si te inteleg dar cam asa patesc toti constructorii noi si clientii fara experienta, fara nici o exceptie. Nici el nu a vrut sa construiasca o barca care sa-si piarda din calitati asa de repede.nici tu nu esti foarte priceput sa alegi o barca, privind-o in detaliu pentru a intelege cum va evolua in timp, noua achizitie....Asta-i cea mai grea sicostisitoare cale de a invata lucruri reale despre ambarcatiuni si constructia acestora. Imi pare rau pentru amandoi
 
Salut si multumesc pentru raspuns Marius. Asa speram si eu sa fie doar o problema de vopsea. Dar colegii cu experienta de pe celalalt forum au ridicat si alte probleme mult mai grave. Astazi am fost la curte si am vazut ca fara sa fie utilizata au aparut si alte probleme. Am mai adaugat poze la album ... cum se prezinta situatia dupa 3 iesiri pe Snagov. Cum noi vrem sa o utilizam mai serios pe Dunare, daca nu remediem acum problemele sincer nu stiu daca se mai alege ceva din ea pana la sfarsitul sezonului.

https://plus.google.com/photos/116702450037437273123/albums/6155741695897057585?banner=pwa
 
nu poti remedia nimic, ca nu sti ce, placajul nu este de uz marin si atunci numai "vitrificarea" in rasina este salvarea lui. cel putin asta am vazut in fotografii, nu e placaj marin. usuci barca si daca ai cu ce s-o sablezi o cureti total. dai un strat doua de rasina peste tot, pui un strat nou de fibra si mai mai "vopsesti" o data barca cu rasina. daca ce s-a pus pe ea pana acum este rasina poliesterica...n-am solutii, poliesterica nu are obiceiul sa impregneze lemnul..... ti-am spus deja, nu e greu de lucrat dar e mult. Nu este locul si nici momentul sa-ti spun cat de laborioasa poate fi munca de marangoz. In principiu, daca nu sti pe ce barca iesi pe dunare mai bine nu iesi, poti murii cu usurinta. modelul pe care l-ai ales este unul utilitar hobby si are limitarile lui si fara posibile defecte ascunse. Ce sa-ti mai spun, ca placajul normal odata udat si uscat se va desface, ca fasiile de furnir din care este facut isi modifica dimensiunea si se desprind de adeziv, conditie in care isi pierde 90% din proprietati? Este cam tarziu sa-ti fac morala si poate dracu' nu este asa de negru
 
Marius, nu sunteti singurul care a ajuns la aceasta concluzie. Modelul este creatia unui contructor chiar promovat de acest forum pe prima pagina. Barca a iesit garantata de Modi ca duce 3 persoane in glisare in conditii de siguranta pe Dunare. Estetica pentru noi aproape ca nu conteaza, dar:

1. Sa stiam ca avem o barca pe care ne putem baza cativa ani este o pretentie normala.
2. Si cel mai GRAV este, dupa discutii pe cap compas ca nu ofera siguranta. De acest lucru trebuia sa tina cont Modi cand a realizat-o in conditiile in care prietenul meu Radu are un baiat de 6 ani si i-a spus ca o sa mearga si cu cel mic poe Dunare. Materiale si metoda a fost 100% a constructorului pentru ca noi nu avem experienta in acest domeniu.

Acum sper cand o sa apara Modi care este om si oamenii pot gresi in mod repetat sa isi asume. Eu respect maxim un om care si dupa n greseli are puterea sa recunoasca si sa isi asume. A gresit si in viitor daca este cu adevarat pasionat de domeniu poate sa faca lucruri frumoase si sigure. Cum am mai vazut pe forum, iesite din mainele unor barcagii care nu faceau ca el in serie barci.
 
......nu stiu ce sa-ti spun... Acest forum este unul al pasionatilor si din cate am vazut fiecare membru se lauda cu ce a construit, discuta despre metode, schimba impresii. Altfel spus, invata lucruri noi. Modi este un pasionat. Poate nu cel mai priceput, cu siguranta nu cel mai experimentat...entuziast cu siguranta. Priveste obiectiv toata experienta. Alege-ti un priceput sa vada barca. Sa-ti explice tot ce este de explicat nu sa dea un verdict din burta legat de siguranta barcii tale. Am vazut fotografii ale tale care nu surprind defecte sau greseli de constructie ci mai degraba probleme de ordin estetic. Acest lucru ma face sa cred ca lucrurile nu pot fi asa de grave cum iti imaginezi. Daca nu cunosti amanunte subtile despre cum si cu ce a fost construita barca e bine sa le afli. Ce placaj a folosit? Ce rasina a folosit? Ce tip de fibra a folosit? Asa trebuie sa incepi. Presupun ca ai cumparat-o destul de ieftin altfel nu-mi explic tentatia de a cumpara ceva artizanal cand oferta de ambarcatiuni mici este uriasa. Am vandut si eu barci candva dar iti spun un lucru. produsele mele erau proibitive ca pret pentru toata piata romaneasca, cel putin dublu fata de ofertele aceluiasi tip de ambarcatiune construita in serie. Mi-am vandut maiestria, nu produsul. A fost frumos dar nu am facut o afacere din asta, pentru ca obligatoriu renunti la calitate in astfel de situatii. Trebuie sa te gandesti si la acest lucru...nu poti avea un ferrari la pret de Logan. repara barca sau arunc-o. Cearta-te cu Modi, rezolva-ti-o cumva. Cumpara-ti alta. Administratorul celuilalt forum are o matrita excelenta pentru o barca buna de dunare si nu numai. Presupun ca e mai scumpa dar asta este. Intotdeauna calitatea se va regasi in pret.... Lucian a construit o barca si o vinde, e buna si aceea, omul a postat toate etapele de lucru asa ca sti pe ce dai banii. Si Modi a postat fotografii si ai putut aprecia volumul de munca si materialele. Eu cred ca ai avut toate datele cand ai luat barca dar nu le-ai putut interpreta Nu-mi place conflictul asta Nu-l cunosc personal pe Modi si nici pe tine, un lucru este cert, amandoi aveti partea voastra de vina in aceasta incurcatura
 
Modelul este creatia unui contructor chiar promovat de acest forum pe prima pagina.

Pe barcaholic.ro este o traditie veche si frumoasa afisarea pe prima pagina a unor aspecte interesante din activitatea barcagiilor pasionati. Nu e vorba de promovare, ci e ceva de tipul " ia uite ce mai fac unii dintre colegii nostri". Devine deci evident ca adminul nu are de unde sa stie detalii despre subiect, se stie doar ce scrie userul.

Si eu m-am simtit vinovat cand alt coleg pagubit mi-a spus "m-am dus la omul asta fiindca l-am vazut cu voi in pozele de la bairamul capcompas". Si culmea e ca la inceput am avut o relatie buna cu persoana. Nu e totusi vina mea ca s-a ajuns unde s-a ajuns, atunci cand grandomania i-a intunecat judecata.
 

Back
Sus