Page 43 of 44 FirstFirst ... 33394041424344 LastLast
Results 421 to 430 of 433

Topic: Despre examenul cat. D

Vali - multumesc pt sfaturi. Eu am deschis acum cateva saptamani si un topic despre barca "Pescarus" la sectiunea "Barci de agrement: cu motor, de pescuit si gonflabile", dar nu m-a bagat nimeni in seama. O sa ma documentez si voi tine cont de recomandarile tale. Nu tin neaparat sa gliseze barca, pt ca am un motor moale si vom fi minim 3 persoane in barca pt plimbare, adica eu, sotia si fetita noastra. La glisare mi-ar fi trebuit un motor puternic(n-am bani acum) si o barca performanta(n-am bani acum). Deci nu sunt prea ptretentios.
    Iar C-ul il voi da la Giurgiu la sf lunii aprilie, pt ca sunt pregatit si m-am saturat sa ma impiedic de foile cu tot felul de conspecte si cartile de navigatie pe care le am intinse pe biroul de acasa. Iau si examenul asta si fac ordine aici

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Nu am vazut topicul tau, fiindca intru rar pe aici. Daca nu l-am "prins" chiar cand l-ai scris, slabe sanse sa-l descopar mai tarziu.
    Scuze de offtopic, am sa scriu foarte scurt despre barca (poate-mi dai un link sa continuam la topicul de care spuneai).

Am sa-mi permit sa te contrazic putin vizavi de motorul puternic si barca performanta (scumpa): eu cu o barca utilitara de 4,30 pe 1,65, cu motor de 15 cai, glisez cu minim 30 km/h, cu 3 persoane (eu + soata + fiica-mea de 10 ani) si toate bagajele de camping, inclusiv benzina, mancare, tot echipamentul barcii etc. Diferenta o fac insa arhitectura si constructia barcii, care-ti permit performante bune cu motorizare mica.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

salut,
    am si eu o intrebare pentru cei care au dat examenul pentru cat D. recent, mai exista intrebari de genul : "Care este lungimea maxima a remorcii admisa pe canalul Sulina?" sau "se interzice orice trecere pe sub podurile de la Fetesti in caz de" in chestionarele de pe site-ul rna.ro nu am vazut intrebari de genul celor de mai sus.
    multumesc,

Fiind noțiuni de RND presupun că e foarte posibil sa existe și īntrebări despre ele.
    Nu te lua doar după ce e publicat pe site la ANR

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

ionut589: eu am dat examenul recent, la capitania giurgiu nu am intalnit nicio intrebare despre lungimi remorca, legaturi dane, latimea podurilor pe dunare, distanta la care pot fi vazute diferite semnale luminoase si nici despre protocoalele de sunet la depasiri. in schimb am avut intrebari gen: ce sunete se emit in caz de vizibilitate redusa, ce inseaman 3 suntete scurte, 7 sunete lungi repetate etc. de asemenea, la rnd, sa visezi toate indicatoarele si semnificatia lor, balizaj etc examenul la d nu-l promovezi daca nu stii fara cusur marinaria si conducere/manevra! sfilate, suvite, matiseli, noduri, gase, garline, remorcaj(european, american, japonez, in siaj, la ureche etc), palancuri/mandare/caliorne, despre ef legaturilor combinate asupra plecarii de la cheu etc. si sa inveti bine inainte de examen, pt ca la 900 lei cursul si 500 lei examenul sa nu fii nevoit sa dai de doua ori. testele lui sebba trebuie sa fie promovate cu min 23-24 pt a avea sanse reale la examen. bafta!

6.  

Din ce știu eu, RND-ul are peste 500 de īntrebări, e dificil sa afli care sunt scoase și care nu doar pe baza īntrebărilor care au picat la examenul dat de cāteva persoane.
    Faptul că nu au căzut anumite īntrebări la examen nu īnseamnă că acestea nu exista in calculatorul ANR

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Buna ziua! Caut sa urmez un curs necesar obtinerii certificatului GMDSS si am gasit cateva variante, dar cu diferente mari de pret. Spre ex, la CERONAV cursul GMDSS are 64 de ore si costa 2000 lei, la Constantin Lascu cursul are 6 ore si costa 125 euro, la SETSAIL cursul are 12 euro si costa 200 euro. Dincolo de durata si pret, prin ce difera cursurile de la CERONAV de celelalte? Cei care ati absolvit un curs GMDSS pt cine ati optat si de ce? De la 2000 de lei la CERONAV la 500 lei la Constantin Sailing e diferenta mare! E important raspunsul cuiva care a absolvit un curs GMDSS pt toti cei care au mai multe alternative si sunt in ceata.
    Multumesc!

Senior Member
    Locația
    Bucuresti / Galati
    Posturi
    159

Imi imaginez ca la Ceronav nu se face LRC-ul, ci ceva mai mult. Altfel sunt inexplicabile cele 64 de ore.

Eu am facut GMDSS-ul pe fast-forward la o firma (alta decat cele enumerate de tine), si in aproximativ 4 ore am facut si cursul, am dat si testul. M-a costat in jur de 150 de euro. Pe mine nu m-a deranjat prea tare, pentru ca studiasem dinainte materia cu cursul gratuit de pe https://www.egmdss.com/en/

Dar as recomanda totusi un curs de 2-3 zile (x 4 ore), in care sa se faca si simulari de comunicatii nava-mal, si nava-nava. E mai important sa retii protocolul comunicarii radio si folosirea radioului decat detaliile teoretice pe care oricum le gasesti oricand online.

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.032

Nu m-as stresa prea tare cu acel curs radio. E doar o hirtie pe care trebuie sa o ai la dosar. Asadar, cel mai ieftin cistiga. Protocolul comunicarii radio incape pe doua stickere care pot fi lipite in cockpit. Exista si de cumparat sau pot fi facute dintr-o foaie plastifiata.

Senior Member Lindor's Avatar
    Locația
    Cumpana, Constanta
    Posturi
    337

Ce spune Pelicanul e adevarat, mergi pe varianta cea mai ieftina, cursul de la CERONAV este pentru profesionosti ( brevet STCW) si nu e cazul, eu am GMDSS GOC la CERONAV din 1997 cu update la fiecare 5 ani, Nu iti trebuie asa ceva,

Tags for this Thread

Bookmarks