Page 44 of 44 FirstFirst ... 344041424344
Results 431 to 439 of 439

Topic: Despre examenul cat. D

Va multumesc tuturor pt raspunsuri! Decizia de a urma un curs GMDSS/LRC am luat-o anul asta cand m-am intors din concediul facut in Croatia. Am vrut sa inchiriez o pilotina din faimosul port din sudul peninsulei Istria (mi-e rusine sa-i scriu numele ), l-am convins pana la urma pe tipul de acolo sa-mi dea o barca pt 3 ore, dar mi-a zis ca la ei e necesar si certificatul GMDSS/LRC, nu doar permisul de navigatie. Habar n-aveam! Il voi alege pe cel mai ieftin, dupa cum m-ati sfatuit.
    Lindor: Daca sunteti domnul Tudor Alexandru,, va informez inca de pe acum ca ma voi inscrie pt primul curs de "manevra navei cu vele" pe care il veti organiza in primavara. M-am uitat pe site-ul dvs si am vazut ca anul asta nu mai organizati nimic legat de sailing (eu am D+C). Am intentionat in vara sa ma inscriu la dl Maraloi (Nautical Blue), dar cand l-am sunat doar ce terminasera seria si mi-a zis sa revin cu un telefon peste cateva zile. Am decis sa plec in concediu si ulterior n-am mai avut timp. Dar in primavara ma inscriu la dvs, cu o singura conditie: sa ramana privilegiul pe care il oferiti cursantilor, de a dormi noaptea pe velier, sa simt si eu doua trei zile ca-s marinar
    Toate cele bune tuturor!

Senior Member Lindor's Avatar
    Locația
    Cumpana, Constanta
    Posturi
    337

Ai intuit corect, la "Maria Ta travel and adventure" scoala dureaza 5 zile, cu iesiri pe mare si manevre zilnic indiferent de starea marii ( iesim pana la 6 Bf , cat rezista cursantii, yachtul e aprobat pana la 8 Bf), cazarea la bord e inclusa in pachet, nu sunt alte cheltuieli suplimentare,
    daca va inscrieti pana pe 01 .01.2018 cursul este numai 300 euro ( reducere 100 euro) cursurile se tin conform planificarii indiferent de numarul cursantilor (1-8) . detalii pe: http://www.mariata.ro/p/preturi.html , mai multe detalii la telefon

Default Examen permis D la Galati

Salutare la toata lumea:
    Am facut cursurile & am obtinut diploma & adeverintele medicale.
    As vrea sa dau examenul permis D la Galati - a dat cineva recent examen acolo, mi-ar putea spune cam ce intrebari au fost?
    Multumesc anticipat, Doru
    Last edited by dorudasc; 24 Nov 2019 at 08:13 PM. Reason: postare dubla

Buna dimineata, de ieri sunt si eu dator cu "o bere" colegului Sebba. Am dat examen la Capitania Mamaia si am luat cat. D.
    Ca intrebari au fost cateva din semne (pasa de trecere si senalul ingustat, zona permisa pentru navigatia cu viteza, zona interzisa pentru navigatia cu rame), mai multe sfilate ce formeaza, grosimea saulei, carmele inalte si inguste trebuie sa fie egale, ce este matisarea, in care parte vireaza mai greu o ambarcatiune cu elice pas stanga ( asta am gresit-o) etc
    Last edited by mdascalu; 19 Jun 2020 at 05:41 AM.

Bravo, felicitări!

Să īnțeleg că ai frecat la greu simulatorul făcut de mine!
    Cam ce procent din īntrebările primite la examen s-au potrivit cu simulatorul?

6.  

Multumesc frumos,
    3 intrebari din setul de la capitanie nu le-am intalnit in chestionare de pe simulator.

1.Prin matisire se intelege: Raspuns corect - impletirea suvitelor sau vitelor capetelor a doua parame, sau impletirea suvitelor aceleiasi parame, fara a le inoda si fara a le introduce elemente straine (norocul meu ca mi-am adus aminte de vite (vita de vie) - horticultor fiind - desi pentru mine inseamna cu totul altceva),

2. Carmele inalte si inguste: Raspuns corect - trebuie sa fie egale

3. Dimensionarea carmei se face in functie de:
    a. Viteza navei,
    b. Forma operei vii (Raspuns corect - mi-am adus aminte de o discutie de pe ambele forumuri si cred ca Vali a scris asta pe undeva). Am avut noroc si mi-am adus aminte.
    c. nu mai tin minte

@ Sebba - procentul este de 89%
    Inca o data multumiri pentru simulator. Raman dator cu "o bere", desi sincer nu stiu cu o sa fac asta?.

PS. In timpul cat rula testul s-a oprit de patru ori curentul, iar la final nu-mi permitea sa trimit testul. Am asteptat o groaza de timp.
    Last edited by mdascalu; 19 Jun 2020 at 09:35 AM.

89? Hmmm... S-ar putea și mai bine dar ținānd cont că sursa īntrebărilor e veche mă declar mulțumit.
    Daca vreun coleg cu acces actualizat la testele reale mi le-ar trimite, aș face o actualizare a simulatoarelor.

"Inca o data multumiri pentru simulator. Raman dator cu "o bere", desi sincer nu stiu cu o sa fac asta?."

E simplu. ;o)
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate anr.end.jpg‎  
    Seek first to understand and then to be understood!

Buna !

Eu am luat permisul la Mamaia acum multi ani din acela maro ca un pasaport, apoi l am preschimbat in modelul actual model card. Examen doar cu dosar nu era nevoie si de scoala de condus barci ca acum, obligatie introdusa de cativa ani. Citesc tot mai des intr-un cotidian online de pe aici ca aceste scoli sunt (ceea ce este foarte posibil) mai mult sau mai putin contolate/detinute de persoane din ANR, iar aceste scoli ,,vand,, diplomele!! Cum le vand ? Nu se obtin in urma participarii la cursuri ? Cum, stai acasa si iti vine diploma prin curier ? Acolo se vorbeste de scoli din Ploiesti, Bucuresti si Giurgiu. Daca asa se intampla cu diplomele, inseamna ca este cale libera si la examenul de permis, ca de...faci cursurile la scoala mea, dai examenul cu mine/la mine!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Page 44 of 44 FirstFirst ... 344041424344

Tags for this Thread

Bookmarks