Page 48 of 48 FirstFirst ... 384445464748
Results 471 to 476 of 476

Topic: Despre examenul cat. D

RNDul e ... lege. Nu cred ca o ciunteste fiecare dupa cum are chef. Trebuiesc comisii, hotarari, parlament, eventual presedentie si NATO.
    Life in colour!

Clar, dar setul de întrebări rămâne totuși la latitudinea comisiilor ANR.
    Aia zic eu, că poate le-au scos și din teste.
    Ar fi interesant un feedback de la cei ce dau D-ul acum, să ne spună dacă le-a picat vreo întrebare cu distanțele astea

Am si eu o nelamurire la modul in care are loc obtinerea permisului.
    La capitania unde am dat pentru permis, am facut un dosar(cu shina fireste) in care au fost incluse doar copiile(inclusiv dupa avizele medicale), le-au confruntat cu originalele si au scris pe ele ca sint conforme cu orginalul si am platit taxa.
    Dupa examinare mi s-a zis sa vin din nou saptamina urmatoare(adica in circa 7 zile calendaristice!) cu actele in original+foto pentru a depune actele si sa culeaga semnatura ca sa imi faca permisul.
    Mi s-a parut de noaptea mintii asta.
    Nu am putut ajunge acolo saptamina aceea. Insa voi merge in curind asa ca vroiam sa stiu cum a fost la voi.
    Chiar asa vi s-a intimplat si voua: trebuie un nou dosar cu aceleasi acte? In plus am fost informat ca trebuie sa platesc o alta taxa, pentru eliberarea permisului!
    In cele citeva saptamini/luni scurse, nu s-a intimplat nimic, tot aceeasi scoala a ramas terminata, nu mi-au crescut inca doua miini, etc.
    Inteleg necesitatea luarii semnaturii si a foto-ului, desi puteau sa isi monteze un aparat foto acolo conectat la un calculator si luau poza automat in calculator, insa un nou dosar cu aceleasi acte e pur si simplu de noaptea mintii.
    Multam fain

PS Cit dureaza eliberarea permisului? Banuiesc ca va fi si o taxa de ridicare a permisului(sau tocmai le-am dat o idee)

La Capitania Timisoara, unde am sustinut eu examenul, am trimis actele prin email (ca sa nu fac un drum doar pentru inscriere), apoi am dus originalele si le-am predat in ziua examenului. Permisul l-am primit cam o luna mai tarziu (i-am rugat sa mi-l trimita prin curier, ca sa nu mai fac un drum de Timisoara doar pentru ridicarea permisului).
    Deci, e nevoie de actele originale, dar nu inteleg de ce nu le-au luat din prima si au facut doar copii conforme.
    In ceea ce priveste taxa pentru eliberarea permisului, aceasta se plateste ulterior examenului, doar pentru cei ce au reusit. Ceilalti nu primesc permis, deci nu e nevoie de taxa. Si da, a fost nevoie si de foto, le-am dus niste fotografii tip pasaport, pe care le-am predat impreuna cu actele pentru dosar.
    Life in colour!

Salutare,
    Am citit informațiile referitoare la examen, mulțumesc pentru ajutor. Urmează sa dau și eu examen pentru C si D, până la urma ati avut ceva succes sa obțineți Ă®ntrebările actualizate de la capitanie? Exista o carte ceva cu legislația? Gen cum este la examenul auto.

Mulțumesc

6.  

Încă nimic nou. Cărți cu așa ceva, nici vorba

Sent from my MI 6 using Tapatalk

Page 48 of 48 FirstFirst ... 384445464748

Tags for this Thread

Bookmarks