Despre examenul cat. D

Vali - multumesc pt sfaturi. Eu am deschis acum cateva saptamani si un topic despre barca "Pescarus" la sectiunea "Barci de agrement: cu motor, de pescuit si gonflabile", dar nu m-a bagat nimeni in seama. O sa ma documentez si voi tine cont de recomandarile tale. Nu tin neaparat sa gliseze barca, pt ca am un motor moale si vom fi minim 3 persoane in barca pt plimbare, adica eu, sotia si fetita noastra. La glisare mi-ar fi trebuit un motor puternic(n-am bani acum) si o barca performanta(n-am bani acum). Deci nu sunt prea ptretentios.
Iar C-ul il voi da la Giurgiu la sf lunii aprilie, pt ca sunt pregatit si m-am saturat sa ma impiedic de foile cu tot felul de conspecte si cartile de navigatie pe care le am intinse pe biroul de acasa. Iau si examenul asta si fac ordine aici :)
 
Nu am vazut topicul tau, fiindca intru rar pe aici. Daca nu l-am "prins" chiar cand l-ai scris, slabe sanse sa-l descopar mai tarziu.
Scuze de offtopic, am sa scriu foarte scurt despre barca (poate-mi dai un link sa continuam la topicul de care spuneai).

Am sa-mi permit sa te contrazic putin vizavi de motorul puternic si barca performanta (scumpa): eu cu o barca utilitara de 4,30 pe 1,65, cu motor de 15 cai, glisez cu minim 30 km/h, cu 3 persoane (eu + soata + fiica-mea de 10 ani) si toate bagajele de camping, inclusiv benzina, mancare, tot echipamentul barcii etc. Diferenta o fac insa arhitectura si constructia barcii, care-ti permit performante bune cu motorizare mica.
 
salut,
am si eu o intrebare pentru cei care au dat examenul pentru cat D. recent, mai exista intrebari de genul : "Care este lungimea maxima a remorcii admisa pe canalul Sulina?" sau "se interzice orice trecere pe sub podurile de la Fetesti in caz de" in chestionarele de pe site-ul rna.ro nu am vazut intrebari de genul celor de mai sus.
multumesc,
 
Fiind noțiuni de RND presupun că e foarte posibil sa existe și întrebări despre ele.
Nu te lua doar după ce e publicat pe site la ANR

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
ionut589: eu am dat examenul recent, la capitania giurgiu nu am intalnit nicio intrebare despre lungimi remorca, legaturi dane, latimea podurilor pe dunare, distanta la care pot fi vazute diferite semnale luminoase si nici despre protocoalele de sunet la depasiri. in schimb am avut intrebari gen: ce sunete se emit in caz de vizibilitate redusa, ce inseaman 3 suntete scurte, 7 sunete lungi repetate etc. de asemenea, la rnd, sa visezi toate indicatoarele si semnificatia lor, balizaj etc examenul la d nu-l promovezi daca nu stii fara cusur marinaria si conducere/manevra! sfilate, suvite, matiseli, noduri, gase, garline, remorcaj(european, american, japonez, in siaj, la ureche etc), palancuri/mandare/caliorne, despre ef legaturilor combinate asupra plecarii de la cheu etc. si sa inveti bine inainte de examen, pt ca la 900 lei cursul si 500 lei examenul sa nu fii nevoit sa dai de doua ori. testele lui sebba trebuie sa fie promovate cu min 23-24 pt a avea sanse reale la examen. bafta!
 
Din ce știu eu, RND-ul are peste 500 de întrebări, e dificil sa afli care sunt scoase și care nu doar pe baza întrebărilor care au picat la examenul dat de câteva persoane.
Faptul că nu au căzut anumite întrebări la examen nu înseamnă că acestea nu exista in calculatorul ANR




Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Buna ziua! Caut sa urmez un curs necesar obtinerii certificatului GMDSS si am gasit cateva variante, dar cu diferente mari de pret. Spre ex, la CERONAV cursul GMDSS are 64 de ore si costa 2000 lei, la Constantin Lascu cursul are 6 ore si costa 125 euro, la SETSAIL cursul are 12 euro si costa 200 euro. Dincolo de durata si pret, prin ce difera cursurile de la CERONAV de celelalte? Cei care ati absolvit un curs GMDSS pt cine ati optat si de ce? De la 2000 de lei la CERONAV la 500 lei la Constantin Sailing e diferenta mare! E important raspunsul cuiva care a absolvit un curs GMDSS pt toti cei care au mai multe alternative si sunt in ceata.
Multumesc!
 
Imi imaginez ca la Ceronav nu se face LRC-ul, ci ceva mai mult. Altfel sunt inexplicabile cele 64 de ore.

Eu am facut GMDSS-ul pe fast-forward la o firma (alta decat cele enumerate de tine), si in aproximativ 4 ore am facut si cursul, am dat si testul. M-a costat in jur de 150 de euro. Pe mine nu m-a deranjat prea tare, pentru ca studiasem dinainte materia cu cursul gratuit de pe https://www.egmdss.com/en/

Dar as recomanda totusi un curs de 2-3 zile (x 4 ore), in care sa se faca si simulari de comunicatii nava-mal, si nava-nava. E mai important sa retii protocolul comunicarii radio si folosirea radioului decat detaliile teoretice pe care oricum le gasesti oricand online.
 
Nu m-as stresa prea tare cu acel curs radio. E doar o hirtie pe care trebuie sa o ai la dosar. Asadar, cel mai ieftin cistiga. Protocolul comunicarii radio incape pe doua stickere care pot fi lipite in cockpit. :) Exista si de cumparat sau pot fi facute dintr-o foaie plastifiata.
 
Ce spune Pelicanul e adevarat, mergi pe varianta cea mai ieftina, cursul de la CERONAV este pentru profesionosti ( brevet STCW) si nu e cazul, eu am GMDSS GOC la CERONAV din 1997 cu update la fiecare 5 ani, Nu iti trebuie asa ceva,
 
Va multumesc tuturor pt raspunsuri! Decizia de a urma un curs GMDSS/LRC am luat-o anul asta cand m-am intors din concediul facut in Croatia. Am vrut sa inchiriez o pilotina din faimosul port din sudul peninsulei Istria (mi-e rusine sa-i scriu numele :) ), l-am convins pana la urma pe tipul de acolo sa-mi dea o barca pt 3 ore, dar mi-a zis ca la ei e necesar si certificatul GMDSS/LRC, nu doar permisul de navigatie. Habar n-aveam! Il voi alege pe cel mai ieftin, dupa cum m-ati sfatuit.
Lindor: Daca sunteti domnul Tudor Alexandru,, va informez inca de pe acum ca ma voi inscrie pt primul curs de "manevra navei cu vele" pe care il veti organiza in primavara. M-am uitat pe site-ul dvs si am vazut ca anul asta nu mai organizati nimic legat de sailing (eu am D+C). Am intentionat in vara sa ma inscriu la dl Maraloi (Nautical Blue), dar cand l-am sunat doar ce terminasera seria si mi-a zis sa revin cu un telefon peste cateva zile. Am decis sa plec in concediu si ulterior n-am mai avut timp. Dar in primavara ma inscriu la dvs, cu o singura conditie: sa ramana privilegiul pe care il oferiti cursantilor, de a dormi noaptea pe velier, sa simt si eu doua trei zile ca-s marinar :)
Toate cele bune tuturor!
 
Ai intuit corect, la "Maria Ta travel and adventure" scoala dureaza 5 zile, cu iesiri pe mare si manevre zilnic indiferent de starea marii ( iesim pana la 6 Bf , cat rezista cursantii, yachtul e aprobat pana la 8 Bf), cazarea la bord e inclusa in pachet, nu sunt alte cheltuieli suplimentare,
daca va inscrieti pana pe 01 .01.2018 cursul este numai 300 euro ( reducere 100 euro) cursurile se tin conform planificarii indiferent de numarul cursantilor (1-8) . detalii pe: http://www.mariata.ro/p/preturi.html , mai multe detalii la telefon:sail::sail::sail:
:skip:
 
Examen permis D la Galati

Salutare la toata lumea:
Am facut cursurile & am obtinut diploma & adeverintele medicale.
As vrea sa dau examenul permis D la Galati - a dat cineva recent examen acolo, mi-ar putea spune cam ce intrebari au fost?
Multumesc anticipat, Doru
 
Ultima editare:
Buna dimineata, de ieri sunt si eu dator cu "o bere" colegului Sebba. Am dat examen la Capitania Mamaia si am luat cat. D.
Ca intrebari au fost cateva din semne (pasa de trecere si senalul ingustat, zona permisa pentru navigatia cu viteza, zona interzisa pentru navigatia cu rame), mai multe sfilate ce formeaza, grosimea saulei, carmele inalte si inguste trebuie sa fie egale, ce este matisarea, in care parte vireaza mai greu o ambarcatiune cu elice pas stanga ( asta am gresit-o) etc
 
Ultima editare:
Bravo, felicitări!

Să înțeleg că ai frecat la greu simulatorul făcut de mine! [emoji2][emoji2]
Cam ce procent din întrebările primite la examen s-au potrivit cu simulatorul?
 
Multumesc frumos,
3 intrebari din setul de la capitanie nu le-am intalnit in chestionare de pe simulator.

1.Prin matisire se intelege: Raspuns corect - impletirea suvitelor sau vitelor capetelor a doua parame, sau impletirea suvitelor aceleiasi parame, fara a le inoda si fara a le introduce elemente straine (norocul meu ca mi-am adus aminte de vite (vita de vie) - horticultor fiind - desi pentru mine inseamna cu totul altceva),

2. Carmele inalte si inguste: Raspuns corect - trebuie sa fie egale

3. Dimensionarea carmei se face in functie de:
a. Viteza navei,
b. Forma operei vii (Raspuns corect - mi-am adus aminte de o discutie de pe ambele forumuri si cred ca Vali a scris asta pe undeva). Am avut noroc si mi-am adus aminte.
c. nu mai tin minte

@ Sebba - procentul este de 89%
Inca o data multumiri pentru simulator. Raman dator cu "o bere", desi sincer nu stiu cu o sa fac asta?.

PS. In timpul cat rula testul s-a oprit de patru ori curentul, iar la final nu-mi permitea sa trimit testul. Am asteptat o groaza de timp.
 
Ultima editare:
89? Hmmm... S-ar putea și mai bine dar ținând cont că sursa întrebărilor e veche mă declar mulțumit.
Daca vreun coleg cu acces actualizat la testele reale mi le-ar trimite, aș face o actualizare a simulatoarelor.
 
"Inca o data multumiri pentru simulator. Raman dator cu "o bere", desi sincer nu stiu cu o sa fac asta?."

E simplu. ;o)
 

Atașamente

  • anr.end.jpg
    anr.end.jpg
    19.2 KB · Vizualizări: 52
Buna !

Eu am luat permisul la Mamaia acum multi ani din acela maro ca un pasaport, apoi l am preschimbat in modelul actual model card. Examen doar cu dosar nu era nevoie si de scoala de condus barci ca acum, obligatie introdusa de cativa ani. Citesc tot mai des intr-un cotidian online de pe aici ca aceste scoli sunt (ceea ce este foarte posibil) mai mult sau mai putin contolate/detinute de persoane din ANR, iar aceste scoli ,,vand,, diplomele!! Cum le vand ? Nu se obtin in urma participarii la cursuri ? Cum, stai acasa si iti vine diploma prin curier ? Acolo se vorbeste de scoli din Ploiesti, Bucuresti si Giurgiu. Daca asa se intampla cu diplomele, inseamna ca este cale libera si la examenul de permis, ca de...faci cursurile la scoala mea, dai examenul cu mine/la mine!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Examen C+D - noutati

Zilele trecute am dat examen pentru C si D. Au schimbat setul de intrebari din care computerul formeaza testul pe care il ai de dat la capitanie, astfel ca cele ce apar in pdf-urile din pagina Autoritatii Navale Romane (https://portal.rna.ro/servicii/personal-navigant - coloana din dreapta, la punctul 3) s-au regasit doar in proportie de 50-60%. Din fericire am obtinut permisul, altfel zău că n-as fi avut habar după ce documentatie să mai învăț.
Desigur, COLREG și RND sunt disponibile și neschimbate și chiar e mai mult decât indicat, e necesar să fie măcar citite dacă nu studiate, dar e cronofag să te pregătești doar de acolo, rezolvarea unui set de teste pe un simulator de examen gen cel facut de Sebba (respect!!!) fiind mult mai rapid si mai practic.
Din pacate, cum spuneam, simulatorul lui Sebba (http://anr.end.ro/), cel de pe All4Boat (https://all4boats.ro/teste-examen-barca/) si de pe Mojo (https://scoalanautica.ro/testari-online-anr/) nu mai acopera satisfacator noul set de intrebari.
 

Back
Sus